Trojak

Góry Złote

Punkt startowy: Parking przy Hotelu Trojan, Lądek Zdrój ul. Leśna 4A

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

4-6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

03/07/2021

Opis

 „Wolny, ale głodny” szczyt Trojak i ruiny zamku Karpień

W skrócie:

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa tam i z powrotem.
  2. Czas trwania: ok 5h, dystans ok 5 km w jedną stronę.
  3. Trasa niedostępna dla wózków, a także -pomimo tego, że łatwa – to zbyt wymagająca dla małych dzieci.
  4. Rower – tak.
  5. Pies – tak.

Dojazd, parking, początek trasy.

Szlak na Trojak (766 m n.p.m.) w Górach Złotych jest przyjemny i nietrudny. Trasa wiedzie lasem mieszanym świerkowo-bukowym, większość szlaku jest zacieniona. Wyruszamy z Lądka Zdroju, gdzie parkujemy auto – tu miejsc parkingowych jest wiele, można skorzystać z parkingów miejskich, można zostawić samochód pod Hotelem Trojan lub w okolicach Stawów Biskupich. Zaczynamy naszą wycieczkę z ulicy Leśnej. Znajdujemy szlak niebieski, który będzie prowadził przez całą drogę do szczytu Trojaka.

Spod Hotelu Trojan szlak od razu wchodzi w las, zaczyna się typowa leśna ścieżka, jest trochę pod górę, trochę kamieni i korzeni. Kilkukrotnie będziemy mijali się z single trackami Glacensis, gdzieniegdzie trzeba uważać na rowerzystów – jadą naprawdę szybko!

Trasa na szczyt to ok 1,5h spokojnego spaceru.

Przed szczytem Trojaka

Szczyt i atrakcje.

Na Trojaku mamy okazję na piękne widoki. Jak na dłoni widać Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, całą Kotlinę Kłodzką. Tu, na skałach została przygotowana platforma widokowa, a ktoś (autor nieznany) umieścił napis „Wolny ale głodny” 4.06.1989, tuż za barierkami. Czy jest to nawiązanie do wolnych wyborów z ’89?

Ciekawe jest, że na okolicznych skałkach wytyczono ponad 80 tras wspinaczkowych. Nie powinny dziwić zatem tłumy amatorów tego sportu. Z resztą w Lądku ma miejsce najsłynniejszy Festiwal Górski im Andrzeja Zawady, a w lipcu każdego roku od 10 lat rozgrywany jest Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich, mamy tu trasy zimowe do nart biegowych, wyciąg do zjazdówek.

Lądek sportem stoi!

Jeżeli mamy niedosyt górskich wrażeń proponuję przedłużyć wycieczkę o ruiny średniowiecznego Zamku Karpień. Aby dojść do tego miejsca trzeba podążać dalej szlakiem niebieskim. Po drodze miniemy ciekawe formacje skalne – Trzy Baszty ze Skalną Twierdzą. Po ok 20 min. i niewielkim podejściu mamy nasze miejsce docelowe – ruiny Zamku. Zamek Karpień został zbudowany na szczycie Karpiaka (782 m n.p.m.). Obecnie zostały jedynie fundamenty i kamienie, ale nadal widoczny jest plan zamku.

Skalne zejście za Trojakiem

Trasa z powrotem wiedzie tym samym niebieskim szlakiem. Ale wiadomo – w dół szybciej 😉

Redakcja naszego portalu dziękuje Basi Grzelczak za fajny, letni wpis.

Mapa wycieczki przez Trojak wraz z dojściem do ruin Zamku Karpień.

 

Trojak – skały.