Trojak

Góry Złote

Punkt startowy: Parking przy Hotelu Trojan, Lądek Zdrój ul. Leśna 4A

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

4-6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

03/07/2021

Opis

 „Wolny, ale głodny” – szczyt Trojak i ruiny zamku Karpień

W skrócie:

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa tam i z powrotem.
  2. Czas trwania: ok 4h, dystans – nieco ponad 7 km
  3. Trasa niedostępna dla wózków, a także -pomimo tego, że łatwa – to zbyt wymagająca dla małych dzieci.
  4. Rower – tak.
  5. Pies – tak.

Szlak na Trojak

Szlak na Trojak (766 m n.p.m.) w Górach Złotych jest przyjemny i nietrudny. Trasa prowadzi lasem mieszanym świerkowo-bukowym, większość szlaku jest zacieniona. Wyruszamy z Lądka Zdroju, gdzie parkujemy auto – tu miejsc parkingowych jest wiele, można skorzystać z parkingów miejskich, można zostawić samochód pod Hotelem Trojan lub w okolicach Stawów Biskupich. Zaczynamy naszą wycieczkę z ulicy Leśnej. My zaparkowaliśmy samochód w okolicy Hotelu. Znajdujemy szlak niebieski praktycznie zaraz przy samochodzie. Szlak niebieski będzie prowadził przez całą drogę do szczytu Trojaka.

Spod Hotelu Trojan szlak od razu wchodzi w las, zaczyna się typowa leśna ścieżka, jest trochę pod górę, trochę kamieni i korzeni. Kilkukrotnie będziemy mijali się z single trackami Glacensis, gdzieniegdzie trzeba uważać na rowerzystów – jadą naprawdę szybko!

Trasa na szczyt to ok 1,5h spokojnego spaceru.

Przed szczytem Trojaka

Góra Trojak – platforma widokowa

Trojak – szczyt w Górach Złotych, jedno z najatrakcyjniejszych widokowo miejsc w tych okolicach. Góra Trojak jest dosyć rozległa, porośnięta borem świerkowym, zbudowana ze skał metamorficznych.

Na Trojaku mamy okazję na piękne panoramy. Jak na dłoni widać Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, a właściwie całą Kotlinę Kłodzką. Tu, na skałach została przygotowana platforma widokowa, a ktoś (autor nieznany) umieścił napis „Wolny ale głodny” 4.06.1989, tuż za barierkami. Czy jest to nawiązanie do wolnych wyborów z ’89?

W 2022 r. na Trojaku zbudowana została nowa platforma widokowa. Projekt od początku wzbudzał emocje. Zwolennicy podkreślają bezpieczeństwo i łatwość dotarcia na szczyt Trojaka, natomiast przeciwnikom nie podoba się zbyt duża ingerencja w naturę. My jeszcze nie widzieliśmy nowej platformy „na żywo”, ale z pewnością ją sprawdzimy.

Trojak – góra wielu możliwości

Na szczycie Trojaka znajduje się dość duże skupisko skał gnejsowych, tworzące wysoką kopułę. Formacje te występują pod wspólną nazwą Skały Lądeckie. Ciekawe jest, że na okolicznych skałkach na szczycie Trojaka wytyczono ponad 80 tras wspinaczkowych. Wiele punktów asekuracyjnych zostało zamontowanych już na stałe. Nie powinny dziwić zatem tłumy amatorów tego sportu. Na Trojak prowadzą szlaki turystyczne, biegacze lubią na tej trasie trenować podbiegi, a dla rowerzystów jest singletrack.

Lądek Zdrój – miasteczko festiwalowe

W Lądku ma miejsce najsłynniejsza i najważniejsza na całym chyba świecie, impreza dla ludzi gór – Festiwal Górski im Andrzeja Zawady. Podczas tego wydarzenia odbywają się pokazy filmów, prezentacje, spotkania ze słynnymi wspinaczami, alpinistami, himalaistami czy podróżnikami. Do Lądka Zdroju na festiwal górski ściągają tłumy pasjonatów gór z całego świata, aby wspólnie spędzić co roku kilka dni w atmosferze festiwalowych wydarzeń. Festiwal górski w Lądku odbywa się zawsze w przedostatni weekend września od prawie 30 lat.

Drugą dużą imprezą o charakterze górskim jest rozgrywany w lipcu każdego roku, od ponad 10 lat – Dolnośląski Festiwal Biegów Górskich. Festiwal jest świętem dla biegaczy górskich, którzy mają do wyboru dystanse od 10 km (jest to trasa na opisywany szczyt Trojak i nazywa się Trojak Trail) do 240 km. Bieg jest ogromnym przedsięwzięciem dla tysięcy biegaczy, ich rodzin, a także organizatorów, wolontariuszy oraz mieszkańców Lądka – Zdrój. Miasteczko na te dni wyraźnie ożywa. Kawiarnie, pizzerie i restauracje nie mogą wyrobić się z realizacją zamówień, a na trawnikach miejskiego parku brakuje miejsc do odpoczynku.

Uzdrowisko Lądek Zdrój

Miasteczko Lądek – Zdrój jest uzdrowiskiem, które jako jedyne w Polsce wykorzystuje unikatowe radoczynne wody siarczkowe i fluorkowe. Nie brakuje tu kuracjuszy zarówno z Polski, jak i zza granicy. Najpiękniejszym budynkiem sanatoryjnym jest zbytkowy „Wojciech”, gdzie znajduje się przepiękny okrągły basen z kąpielami leczniczymi.  W Lądku znajduje się także przepiękny park zdrojowy, wiele zabytkowych budynków uzdrowiskowych i mieszkalnych, gotycki most na Białej Lądeckiej, a także historyczne stare miasto.

W okolicach Lądka Zdroju są trasy zimowe do nart biegowych, wyciąg do zjazdówek, wiele tras rowerowych, a także węzeł szlaków turystycznych. Lądek sportem stoi!

Zamek Karpień

Jeżeli mamy niedosyt górskich wrażeń proponuję przedłużyć wycieczkę o ruiny średniowiecznego Zamku Karpień. Aby dojść Zamku Karpień trzeba podążać dalej za Trojakiem szlakiem koloru niebieskiego. Po drodze do ruin Zamku miniemy ciekawe formacje skalne – Trzy Baszty ze Skalną Twierdzą. Po ok 20 min. i niewielkim podejściu osiągamy nasze miejsce docelowe – ruiny Zamku. Zamek Karpień został zbudowany na szczycie Karpiaka (782 m n.p.m.). Obecnie zostały jedynie fundamenty i kamienie, ale nadal widoczny jest plan zamku. Ruiny Zamku, tak jak i szczyt Trojak są bardzo popularne w sezonie wiosennym i letnim. Zapewniam jednak, że jesienią i zimą jest tu także bardzo ładnie.

Skalne zejście za Trojakiem

Trasa z powrotem prowadzi tym samym niebieskim szlakiem. Ale wiadomo – w dół szybciej 😉 Po górskim wysiłku na prawdę warto odwiedzić Kawiarnię Wiedeńską „Albrechtshalle”. Jest to jedno z naszych ulubionych miejsc na kawę i ciacho w Lądku. I naprawdę nie będziecie zawiedzeni…no może odrobinę, ze względu na długie kolejki!!!

Redakcja naszego portalu dziękuje Basi Grzelczak za fajny, letni wpis.

Mapa wycieczki przez Trojak wraz z dojściem do ruin Zamku Karpień.