Grzywacka Góra z Kątów

Beskid Niski

Punkt startowy: Kąty, parking przy pizzerii "Chono Tu"

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

23/04/2023

Opis

Wycieczka do wieży widokowej na Grzywackiej Górze

  1. Trasa bardzo łatwa, do przejścia tam i z powrotem zaledwie 3 kilometry, trochę ponad 200 metrów pod górę i w dół
  2. Start: Kąty, pozwolono nam stanąć pojazdami przy pizzerii „Chono tu”
  3. Największą atrakcją Grzywackiej Góry jest wieża widokowa
  4. Można bez problemu trasę przejechać wózkiem dziecięcym, na rowerze – tym bardziej. Z psem wejście jest dozwolone.

Jak dojść na Grzywacką Górę?

Na Grzywacką Górę (567 m n.p.m.) w Beskidzie Niskim można dojść na co najmniej 3 sposoby:

  • z Kątów – jest to najkrótszy wariant trasy do Grzywackiej Góry, prowadzi tam szlak zielony,
  • z Nowego Żmigrodu – nieco dłuższa trasa na szczyt Grzywackiej Góry zajmie Wam tam i z powrotem około 2 godzin, jest to także zielony szlak,
  • z Chyrowej – najdłuższa opcja wejścia do Grzywackiej Góry szlakiem koloru czerwonego. Trasa ma ponad 16 kilometrów, tam i z powrotem to wyprawa na ponad 5 godzin, a różnica wzniesień to ponad 550 metrów.

Dlaczego warto pójść na Grzywacką Górę?

Przede wszystkim Grzywacka Góra to Beskid Niski w pełnej krasie – zjawiskowo piękny, niezbyt wymagający, uśmiechający się do turystów. Trasa z Kątów jest przepiękna, spokojna, w stylu slow.

Ale są i inne powody dla których na prawdę warto się wybrać na Grzywacką Górę. Dla mnie głównym pretekstem jest chęć obejrzenia bardzo ciekawej wieży widokowej. Konstrukcja wykonana z metalu, jest bardzo stroma i trzęsie się na wietrze. Wchodzący muszą uważać na schodzących i vice versa, ze względu na bardzo wąskie i strome schodki. Taras na górze wieży jest bardzo mały, pomieści pewnie 6-7 osób. Dla mnie jednak najfajniejsze były te wstrząsy. Wiaterek był lekki, a wieża chodziła cała na boki. Mimo to czułem się bezpiecznie. Wyszedłem z założenia, że „ten typ tak ma”.

Wieża widokowa na szczycie Grzywackiej Góry została postawiona w 1999 r., a wieńczy ją Krzyż Milenijny. Cała konstrukcja ma ok 12 m. wysokości, a krzyż jeszcze 7 m. Budowa została sfinansowana z datków. Co ważne – wejście na wieżę jest bezpłatne.

Z wieży widać niezbyt wysokie okoliczne szczyty Beskidu Niskiego, w oddali majaczą Tatry, ale są dostrzegalne tylko dla turystów o sokolim wzroku lub z lornetkami.

Dodatkowo, obok wieży jest kaplica, zapewne odbywają się tu od czasu do czasu msze.

Polecam szczególnie serdecznie poleżeć i odpocząć na pięknej polanie obok wieży. Relaks i spokój gwarantowane.

Podsumowanie, zdjęcia i mapa

Na Grzywacką Górę warto pójść chociażby ze względu na przepiękne widoki, a także „chillout” na górze. Trasa szlakiem zielonym z Kątów jest świetna na spacer z małymi nawet dziećmi.

Jedna rzecz, która nieco mi się nie podobała – otóż na górę podjeżdżali motocykliści na motocyklach crossowych. Sam jestem motocyklistą, trochę ich rozumiem, ale z drugiej strony szkoda niszczyć i rozjeżdżać tak piękne miejsce, płoszyć zwierzęta i przeszkadzać w wypoczynku.

Zdjęcia i mapa poniżej.