Góra Turzec i źródliska Kaczawy

Góry i Pogórze Kaczawskie

Punkt startowy: Częstocin

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

08/07/2023

Opis

Turzec i źródliska Kaczawy

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa w formie pętli,
  2. Czas trwania: ok. 1, dystans ok. 2,5 km,
  3. Trasa niedostępna dla wózków, małe dzieci poradzą sobie,
  4. Rower – tak.
  5. Pies – tak.

Góry Ołowiane

W Górach Ołowianych, niewielkim paśmie Gór Kaczawskich najwyższym szczytem jest Turzec. Góry Ołowiane to pasmo Gór Kaczawskich w południowych Sudetach, na Dolnym Śląsku. Turzec wznosi się na 684 m n.p.m. Góra ta zbudowana jest z zieleńców, które w okolicach szczytu tworzą liczne formacje skalne. Szczyt tej góry jest w całości porośnięty lasem głównie świerkowym. Turzec nie jest szczytem widokowym, nie mniej trasa jest niezwykle przyjemna. Góry Ołowiane leżą na granicy Kaczaw i Rudaw Janowickich, są objęte ochroną Parku Krajobrazowego Rudaw Janowickich.

Szczyt Turzec

Wzniesienie Turzec zaliczane jest do Korony Kaczawskiej, a więc jeżeli zbieracie szczyty – ta wycieczka jest dla Was. Oczywiście, jeżeli nie jesteście zdobywcami Korony Kaczaw – zachęcam Was do odwiedzenia tego mniej popularnego szczytu.

Turzec to łatwy cel wycieczki. Szlak jest prosty, nie ma tu także specjalnych trudności. No może poza wyborem miejsca startu wycieczki. Nawigację ustawiłam na Częstocin i kręciłam, gdyż nie ma tam ani parkingu, ani miejsc odpowiednich do pozostawienia samochodu. Ostatecznie stanęłam przy sklepie pytając czy nie będę przeszkadzała. Trochę czasu zabrało mi także odnalezienie skrętu na szlak zielony.

Szlak na Turzec

Na szczyt Turzec z Częstocina prowadzi mnie szlak zielony. Jest prosto do góry. Pierwszy fragment idę jeszcze szosą asfaltową, aby po chwili zejść w polną drogę i dalej w las. Od razu w oczy rzucają mi się prace leśne. Tu akurat poza wyrębem drzew prowadzona jest budowa jakiejś większej drogi. Stoi dużo ciężkiego sprzętu.

Mijam zatem to miejsce i dalej już szlak jest normalną leśną ścieżką. Góry Kaczawskie są znane ze swojej malowniczej przyrody, bogactwa fauny i flory, oraz różnorodnych tras turystycznych, które przyciągają miłośników górskich wędrówek. Nie inaczej było tym razem. Lasy Kaczawskie robią na mnie zawsze ogromne wrażenie – mniej tu skał, a więcej bogatej i różnorodnej przyrody.

Nieoznaczony szczyt Turzec

Największym problemem takich mniej popularnych szlaków jest często brak oznaczenia lub tabliczka umieszczona w jakimś zupełnie nieoczywistym miejscu. Tym razem nie znalazłam oznaczenia, więc podeszłam do miejsca, które mapy-turystyczne pokazywały mi jako szczyt. Chociaż na zdjęciach w wielu miejscach widziałam, że to oznaczenie gdzieś jest. Więc albo zniknęło, albo mi zabrakło szczęścia.

Ze szczytu Turzec nie ma żadnych widoków. Tak naprawdę jedynie widoki są z drogi polnej, którą prowadzi szlak na górę.

Źródliska Kaczawy

Potok Kaczawy ma swoje źródła w Górach Kaczawskich, a dokładnie w Górach Ołowianych na północnym stoku Turzca. Źródliska są oznaczone, ze szlaku zielonego trzeba skręcić w wąską i mocno zarośniętą ścieżkę. Do źródła prowadzą drogowskazy.

Zawsze na trasie znajdzie się jakaś niecodzienna historia lub fajne miejsce. Akurat na wzgórzu Turzec nie ma wieży, fajnych widoków ze szczytu, ale jest zejście do źródeł potoku, co nie jest często spotykane.

I powiem Wam, że lubię takie zaskakujące miejsca. Kaczawy mają ich całkiem sporo.

Jeżeli macie więcej czasu, to szlakiem z Turzca dojdziecie do szczytu Różanka. Jednak trzeba kombinować z dojazdem lub ruszyć na dwa auta.