Jizera – szczyt czeskich Gór Izerskich

Góry Izerskie

Punkt startowy: Smedava

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

10/09/2023

Opis

Jizera – najwyższy szczyt czeskich Gór Izerskich

  1. Trasa na Jizerę jest przyjemna, nie sposób się zagubić,
  2. Szczyt Jizery jest wart odwiedzenia – widoki z góry oszałamiają,
  3. Trasa niedostępna dla wózków, dość długa więc za trudna dla mniejszych dzieci,
  4. Rowerem dojedziecie do rozdroża pod Jizeru,
  5. Pies – tak.

Jaki jest najwyższy szczyt Gór Izerskich?

To bardzo łatwe pytanie. Najwyższym szczytem Gór Izerskich, a zarazem polskich Gór Izerskich jest Wysoka Kopa 1126 m n.p.m. Wysoka Kopa jest jednocześnie 10. pod względem wysokości szczytem zaliczanym do popularnej odznaki górskiej – Korona Gór Polski.

Drugim pod względem wysokości szczytem w Górach Izerskich jest czeski Smrek – 1124 m n.p.m.

A jaki jest trzeci najwyższy szczyt Gór Izerskich? Otóż jest to Jizera, szczyt, który wznosi się na 1122 m n.p.m. Jizera to jednocześnie dugi pod względem wysokości szczyt czeskich Gór Izerskich.

Dlaczego warto wybrać się na Jizerę

Jizera jest szczytem o szczególnej budowie. Jest szczytem kopulastym, wyrasta na rozległej polanie szczytowej pomiędzy okolicznymi wzniesieniami. Wierzchołek góry jest wyraźnie zaznaczony grupą ogromnych granitowych skał i bloków skalnych. Góra Jizera zbudowana jest z karkonoskich granitów. Szczyt jest odkryty, niżej spotkacie szczątki świerkowego lasu pierwotnego oraz kosodrzewinę. Nie wszyscy pewnie pamiętają katastrofę ekologiczną, jaka w latach 80 – tych XX w. nawiedziła Góry Izerskie. Zanieczyszczenie powietrza i kwaśne deszcze spowodowały wtedy ogromne zniszczenia w tych górach. Obecnie młode lasy porastające zbocza Gór Izerskich zastępują kikuty zniszczonych drzew.

Szczyt Jizery ze względu na swoją charakterystyczną budowę jest rozpoznawalny już z daleka. Dodatkowo na górze stoi żelazny, pokaźnych rozmiarów krzyż.

Partie szczytowe Izery powyżej 1000 m n.p.m. objęte są rezerwatem przyrody „Prales Jizera”, który został utworzony w 1987 roku i obejmuje teren 92 hektarów. W rezerwacie chronione są resztki pierwotnej świerczyny, która ma duże znaczenie genetyczne.

Gdzie zacząć wycieczkę na Jizerę

Pierwotnie miałam w planach zaparkować w Smedavie na ogromnym parkingu zaraz przy szlaku. Ale niestety tego dnia zapomniałam zabrać gotówkę (!!!) w góry. Parking w Smedavie jest płatny i to tylko czeskimi koronami.

Musiałam więc improwizować. A, że często miewam różne przygody, to zawsze potrafię sobie poradzić. Znalazłam w pobliżu Smedavy bezpłatny mini parking leśny. Bez zakazów, ale i darmowy. Także zawsze szukajcie – nie warto się poddawać!

Z parkingu ruszyłam przez ulicę i dalej dziką ścieżyną doszłam do szlaku zielonego, którym miałam dojść do węzła szlaków w Smedavie.

Smedava – mekka rowerzystów

Smedava to przedziwna miejscowość. Składa się na nią schronisko, a raczej pensjonat z restauracją oraz płatny parking. Chata Smedava znajduje się przy sezonowo otwartej szosie między Hejnicami a osadą Sous, w pobliżu ogromnej zapory. Chata, która obecnie wita wędrowców, została wybudowana na miejscu starej, która spłonęła doszczętnie. Chata to doskonały punkty wypadowy dla rowerzystów, z resztą znajduje się tu dosyć duża wypożyczalnia sprzętu rowerowego. Tu także dojeżdża autobus.

Rzeczywiście rowerzystów jest tu bardzo dużo. Trzeba brać to pod uwagę na szlaku – czasem prędkości przez nich rozwijane na zjazdach są bardzo duże!

Za to lubię Czechy – mam wrażenie, że każdy uprawia tu jakiś sport!

Szlak na Jizerę

Wracając do mojej trasy na Jizerę – przy Smedavskim parkingu zmieniłam szlak na czerwony, którym doszłam prawie cały czas prosto do rozwidlenia szlaków nazwanego Pod Jizeru. W tym miejscu trzeba przejść przez kładkę, aby wejść na szlak wiodący do szczytu Jizera.

Szlak aż do rozejścia prowadzi szeroką, szutrową drogą, jest wygodny i dość łatwy. Zabawa zaczyna się po zejściu na szlak żółty, który prowadzi nas już na szczyt.

Na żółtym szlaku doświadczymy prawdziwej górskiej wędrówki – będą podejścia, kamienie, korzenie słowem wszystko, czego trzeba!

Ten odcinek zajmie trochę czasu ze względu na jego trudność, a także fakt, że trzeba przepuszczać schodzących z góry. Warto czasem zatrzymać się i odwrócić za siebie – widoki są świetne.

Szczyt Jizera

Na szczycie Jizery znajdują się tablice informacyjne, skalisko i drabinki na samą górę. Jizera to dokonały punkt widokowy. Przy dobrej pogodzie jest szansa na panoramę na Góry Izerskie z zaporą Sous, osadą Jizerka, a nawet Karkonosze i Pogórze Izerskie. Jeżeli traficie na ładną pogodę – będziecie zachwyceni!

Do parkingu w Smedavie trzeba wrócić po własnych śladach.

Będziecie zadowoleni, wybierając się na Jizerę – jest tu wszystko, co w górach powinno być: pot na szlaku i satysfakcja na szczycie.