Najpopularniejsze miejsce widokowe w Górach Izerskich – Wysoki Kamień
- Wysoki Kamień to gratka dla łowców przepięknych górskich panoram,
- Bezpłatny parking znajdziecie przy Zakręcie Śmierci,
- Warto podejść do punktu widokowego znajdującego się powyżej parkingu i Zakrętu Śmierci – tam dopiero są piękne widoki,
- Wieża widokowa jest płatna i otwarta jedynie w oznaczonych godzinach,
- Pies – tak.
Zakręt Śmierci
Są w górach takie miejsca, których historia nie jest wesoła. Miejsca, gdzie życie straciło wiele osób. Wysokie tatrzańskie szczyty są tak naznaczone, miejsca, gdzie zeszła wielka lawina w Karkonoszach lub gdzie trudne warunki pogodowe nie pozwoliły bezpiecznie wrócić turystom do domu z beskidzkich szlaków. Wiele jest takich cmentarzy w górach…
Zakręt Śmierci jak nazwa wskazuje, jest także naznaczony smutnymi wydarzeniami. Tutaj nie trudne górskie warunki, nie wysokość, ale poprowadzona droga i nieuwaga kierowców jest sprawcą większości wypadków.
Zakręt Śmierci to ostry zakręt o promieniu 30 m (skręt o prawie 180’) położony na drodze wojewódzkiej nr 358 zwanej także Drogą Sudecką. Zakręt leży na trasie pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój. Droga prowadzona jest w tym miejscu na zboczach Czarnej Góry. Budowana była w latach 50. XX w. jako strategiczny obiekt militarny.
Nazwę swoją zakręt zawdzięcza serii tragicznych w skutkach wypadków ciężarówek i samochodów osobowych. Obecnie sama nazwa wyraźnie wskazuje, że nie jest to miejsce bezpieczne i trzeba zachować ostrożność.
Zakręt Śmierci to miejsce owiane legendami. Położony wśród sudeckich lasów, zyskał swoją nazwę z powodu licznych wypadków, które miały miejsce na jego ostrych zakrętach. Dzisiaj, po wielu modernizacjach, jest bezpiecznym punktem startowym naszej wędrówki.
Punkt widokowy – Zakręt Śmierci
Wielu turystów dojeżdża na miejsce oznaczone jako „Zakręt Śmierci” samochodem, wychodzi jedynie na drugą stronę ulicy i tyle…A wystarczy wspiąć się parę metrów do góry, aby dotrzeć do właściwego punktu widokowego. To, co oferuje nam to miejsce, to przede wszystkim przepiękne panoramy na pobliskie Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską.
Od parkingu to zaledwie 5 minut drogi.
Parking przy Zakręcie Śmierci
Parking przy słynnym Zakręcie Śmierci jest ku zaskoczeniu wielu bezpłatny. Znajdziecie tam także stragany z jedzeniem. Parking jest dość duży, jednak w sezonie letnim okazuje się za mały dla wielu żądnych widoków turystów. Współrzędne parkingu: 50.84946559260358, 15.533255806805153
Z tego miejsca prowadzi szlak na Wysoki Kamień w Górach Izerskich – jednego z najbardziej znanych punktów widokowych w Górach Izerskich.
Wysoki Kamień
W Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich, w Sudetach Zachodnich na wysokości 1058 m n.p.m. leży jeden z lepszych punktów widokowych w polskich Górach Izerskich – Wysoki Kamień. Ze szczytu Wysokiego Kamienia rozciąga się panorama na Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie.
Wysoki Kamień to właściwie Masyw, na który składają się trzy skaliste wzniesienia, poza Wysokim Kamieniem jest Zawalidroga – 1025 m n.p.m. oraz trzecie nienazwane wzniesienie o wysokości 1023 m n.p.m. Wysoki Kamień zbudowany jest z hornfelsów tworzących na szczycie duże skupisko skalne.
Schronisko Wysoki Kamień i wieża widokowa
Historia schroniska na Wysokim Kamieniu jest jak wiele innych historii sudeckich schronisk. Najpierw, w 1837 r. zamożna rodzina Schaffgotschów wybudowała na szczycie schronisko, z resztą jedno z pierwszych w Sudetach. Kilka lat później budynek schroniska spłonął. Niemal jednocześnie wybudowana została wieża widokowa.
Schronisko na Wysokim Kamieniu zostało odbudowane po pożarze, działało z krótkimi przerwami aż do lat 60. XX w. kiedy to nieremontowane zostało zamknięte i rozebrane. W latach 90. XX w. w przetargu gminnym rodzina Gołbów pochodząca ze Szklarskiej Poręby wygrała kupno terenu. Stopniowo przywracana jest świetność tego miejsca. W 2023 r. otwarte zostało ponownie przepiękne schronisko, a także wieża widokowa. Wieża jest otwarta w określonych godzinach, a wstęp jest płatny wg cennika.
Warto wejść do środka schroniska. Nie dość, że jest ono przepięknie wybudowane, to właściciele są przesympatycznymi ludźmi. Trzymamy kciuki, aby udało się załatwić wszelkie formalności i przyjmować gości z noclegami.
Jak dojść do Wysokiego Kamienia
Szlak prowadzący na Wysoki Kamień z Zakrętu Śmierci ma kolor żółty. Dystans, jaki trzeba pokonać, aby zasmakować górskich panoram to około 3,5 km nietrudnej wędrówki. Szlak idzie prosto do szczytu, przechodząc przez wzniesienie nazwane Czarną Górą i kilka skupisk skalnych.
Z powrotem trzeba zejść dokładnie tą samą trasą w przeciwnym kierunku.
Trasa jest łatwa, idealna na spacer z dziećmi. Koniecznie zaplanujcie wycieczkę ze zwiedzaniem wieży widokowej i herbatką w schronisku na Wysokim Kamieniu!