Trasa na Łopiennik z Habkowców
- Trasa jest średnio trudna, na odcinku nieco ponad 9 kilometrów jest około 500 metrów wejść i zejść,
- Jest duży parking przy początku zielonego szlaku,
- Niewątpliwą atrakcją jest ścieżka przyrodnicza „Stary Majdan”,
- Można pójść z psem na ten szlak.
Łopiennik
W Bieszczadach Zachodnich, dokładnie w paśmie Łopiennika i Durnej znajduje się niepozorny szczyt – Łopiennik. Łopiennik wznosi się na 1069 m n.p.m. Pasmo Łopiennika i Durnej znajduje się pod ochroną Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, tu znajduje się najwyżej w Polsce położone stanowisko goździka kosmatego – rzadkiej rośliny chronionej. Nie jest to szczyt widokowy, obecnie wierzchołek jest praktycznie cały zarośnięty, ale podobno lata temu ze szczytu można było dostrzec nawet Lwów.
Korona Bieszczadów
Łopiennik, kolejna zdobycz do Korony Bieszczadów, to cel, który przywodzi mi na myśl wspaniałe chwile spędzone w sercu przyrody. Decyzja o podjęciu tej wyprawy była impulsywna, pomimo niesprzyjających warunków pogodowych na końcu października. Jednakże, jak mówi przysłowie, „jak cel to cel”, a my z moją mamą postanowiłyśmy zrealizować nasze plany, niezależnie od warunków.
Gdzie zaparkować samochód
Startując z miejscowości Habkowce, napotkałyśmy przestronny parking, znajdujący się tuż przy drodze, w kierunku Baligrodu. To stamtąd ruszyłyśmy w kierunku szczytu, którego zdobycie stało się celem naszej podróży. Już na samym początku zauważyłyśmy, że trasa jest doskonale oznakowana, co znacznie ułatwiło nam nawigację przez teren.
Niewątpliwie, urok tej wędrówki był w pewnym sensie ukryty w historii tych terenów. Lasy Państwowe przypominają, że ta konkretna trasa została otwarta z myślą o udostępnieniu stokówki, która niegdyś była miejscem pracy dla mielerzy, a stoki Łopiennika były wykorzystywane jako pastwisko dla bydła. Ta historia przywodzi na myśl obrazy z przeszłości, kiedy to te tereny pulsowały życiem ludzkim, związanych z przemysłem drzewnym oraz rolnictwem.
Szlak niezwykły
Spacerując przez te niekomercyjne szlaki, doceniłyśmy korzyści, jakie niesie ze sobą brak tłumów turystów. To była prawdziwa gratka dla miłośniczek spokoju i ciszy, czegoś, czego często brakuje w popularniejszych rejonach górskich. Pomimo kapryśnej pogody, wiatr niosący zapach lasu oraz widoki na jesienne barwy przyrody sprawiły, że chwile te stały się niezwykle magiczne i inspirujące.
Podczas wędrówki szlakiem, nie zabrakło też emocji spowodowanych obecnością śladów zwierząt leśnych. Chociaż czasami wzbudzało to grozę, to jednocześnie dodawało naszej wyprawie nuty przygody i dzikości.
Po około czterogodzinnej wędrówce (czas przejścia ścieżką z Cisnej na szczyt to około 2 godzin, a zejście zajęło nam około 1,5 godziny), zostałyśmy nagrodzone potężną ulewą na zakończenie. Jednakże, nawet deszcz nie był w stanie zatrzeć radości z osiągnięcia celu. Była to podróż w głąb natury, doświadczenie, które nasze zmysły i serca zapamiętają na długo. Każdy krok na tej wędrówce był nie tylko fizycznym wysiłkiem, ale także duchowym odkrywaniem piękna oraz historii Bieszczadów.
Ścieżka Przyrodnicza „Stary Majdan”
Ścieżka przyrodnicza „Stary Majdan” stanowi niezwykłe uzupełnienie szlaku na Łopiennik z Habkowców, wnosząc do wędrówki dodatkowy wymiar historyczny i przyrodniczy. Jest to nie tylko trasa spacerowa, ale także podróż w głąb historii i dziedzictwa naturalnego Bieszczadów.
Ścieżka edukacyjna „Stary Majdan” została utworzona dzięki wysiłkom miejscowego Centrum Kultury i Ekologii, Informacji Turystycznej w Cisnej oraz współpracy z lokalnym Nadleśnictwem Cisna. Stanowi to drugi projekt realizowany przez te organizacje.
Punkt startowy trasy znajduje się na parkingu w miejscowości Habkowce. Początkowy odcinek ma 2.4 km długości i prowadzi utwardzoną drogą leśną, kończąc się widokiem na pasmo połonin, co czyni go idealnym dla spacerów osób o ograniczonej mobilności. Dalej trasa skręca w leśną drogę i prowadzi ścieżką oznaczoną zielonymi znakami. Po 2 km marszu osiągamy skrzyżowanie z czarnym szlakiem, gdzie skręcając w lewo i idąc dalej 400 m, docieramy na szczyt Łopiennik (1069 m.n.p.m.), oferujący unikalny dostęp do tej lokalizacji prosto z Cisnej. Cały ten fragment można przebyć w około 4.5 do 5 godzin.
Podczas wędrówki można nie tylko cieszyć się przepięknymi widokami, ale też dostrzec wartości przyrodnicze i historyczne, w tym pozostałości po walkach z okresu I wojny światowej przy Łopienniku. Dla bardziej doświadczonych wędrowców przewidziano opcję zejścia czarnym szlakiem do Jabłonek lub niebieskim do Baligrodu.
Warto podkreślić, że ścieżka „Stary Majdan” została zaprojektowana z myślą o szerokim gronie odbiorców – zarówno dla tych, którzy interesują się historią, jak i dla miłośników przyrody. Dzięki informacyjnym tablicom oraz przystosowanym do tego miejscom odpoczynku, każdy może cieszyć się spacerem po tych terenach i zgłębiać ich tajemnice.
Wpis powstał dzięki Ani Szuberli, która wraz z mamą zdobywa konsekwentnie Koronę Bieszczadów. Dochód z tego wpisu idzie na cele charytatywne.
Kochamy takie szlaki – nieoczywiste, mało oblegane, zaskakujące swoim pięknem.