Wieża widokowa na Jeleniowatym z Mucznego

Bieszczady Zachodnie

Punkt startowy: Muczne, parking przy Nadleśnictwie

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

20/04/2024

Opis

Wycieczka do wieży widokowej na Jeleniowatym

  1. Miejsca do parkowania nie ma zbyt wiele, znajdziecie je obok Ośrodka Lasów Państwowych w Mucznem, lub nieco dalej, obok drewnianego kościółka,
  2. Na wieżę widokową prowadzi ścieżka turystyczna,
  3. Po drodze są pozostałości po leśniczówce Brenzberg,
  4. Trasa łatwa, można pójść z psem, ponieważ nie jest to teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Grzbiet Jeleniowaty

Jest to jeden z tych zakamarów górskich które chciałoby się przez chwilę zostawić tylko dla siebie. Jeleniowaty to mało znany, ale niezwykle urokliwy grzbiet w Bieszczadach Zachodnich, który oferuje ciszę i piękno. Grzbiet leży między doliną Sanu na północy a pasmem Bukowego Berda na południu.

Najwyższa kulminacja Jeleniowatego, na której w 2020 roku zbudowano 34-metrową wieżę widokową, jest częścią Parku Krajobrazowego Doliny Sanu. Park ten ma na celu ochronę unikalnej przyrody, a także krajobrazu, które są typowe dla tego regionu. Jeleniowaty znajduje się także w obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w dolinie Sanu.

Tereny te nie są znakowane turystycznymi szlakami pieszymi, co sprawia, że Jeleniowaty zachował swój dziki charakter. Wieża widokowa, dostępna przez ścieżkę przyrodniczą Brenzberg, oferuje nie tylko zapierające dech w piersiach widoki, ale także szansę na obserwację lokalnej fauny i flory bez zakłócania naturalnego środowiska.

Historia mordu w leśniczówce Brenzberg

Auto zostawiamy w zatoczce koło charakterystycznego budynku nadleśnictwa i hotelu w Mucznem lub gdy nie ma miejsca nieco dalej koło drewnianego kościółka. Początkowo trasa biegnie wzdłuż asfaltowej drogi koło kościółka, a chwilę potem skręca w lewo w las. Po chwili szutrowo kamienista trasa wznosi się do góry. Po niezbyt długim podejściu docieramy na wypłaszczenie – polanę, gdzie znajdują się kamienne relikty leśniczówki Brenzberg. Kawałek dalej, na wprost, znajduje się drewniany krzyż i kamień z metalową tablicą, która wspomina o mordzie ukraińskich nacjonalistów na Polakach w tej leśniczówce w 1944 r.

Na tablicy informacyjnej jest opisana historia chłopca, który najpierw zdołał uciec przed mordercami, ale później jednak wrócił tam w trosce o losy najbliższych. Niestety został schwytany i zamordowany, podobnie jak 73 inne osoby. Ofiary nie miały ran postrzałowych, zostały zadręczone i umierały w wielkim cierpieniu. Byli to polscy kolejarze, przedstawiciele administracji, a także księża. Nacjonaliści z UPA nie mieli dla nikogo litości.

Jak dojść do wieży widokowej na Jeleniowatym?

Następnie cofamy się na polankę i odbijamy w lewo do góry, teren wznosi się już łagodniej i w końcu docieramy do wysokiej, drewniano metalowej wieży widokowej na Jeleniowatym. Warto wejść na wieżę widokową! Z wysokości można obejrzeć panoramę Mucznego, skąd wyszliśmy oraz widoki na Bukowe Berdo, dolinę Sanu na polsko-ukraińskim pograniczu. Jest co oglądać!

Wieża dostępna jest bezpłatnie.

Następnie schodzimy krótką, ale stromą ścieżką z powrotem po do centrum Mucznego, gdzie zostawiliśmy samochód. Są turyści, którzy idą tę pętelkę odwrotnie lub tylko stromym podejściem/zejściem na wieżę widokową na Jeleniowatym.

Podziękowania i podsumowanie

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Grzegorzowi Gilowi za pierwszy ciekawy i intrygujący wpis. Środki z wpisu pójdą na cele charytatywne. Poniżej mapa.