Rezerwat florystyczny Łąka Sulistrowicka
- Rezerwat przyrody został ustanowiony w 1958 r.,
- Obszar łąk zarasta z roku na rok ze względu na ekspansywne gatunki drzew okolicznych lasów,
- W Rezerwacie rośnie wiele roślin chronionych,
- Można do rezerwatu zabrać psa na smyczy.
Łąka Sulistrowicka w Masywie Ślęży
Rezerwat florystyczny Łąka Sulistrowicka to jedno z najbardziej urokliwych i wartościowych miejsc w Masywie Ślęży. Położony w gminie Sobótka, w powiecie wrocławskim, rezerwat ten przyciąga turystów swoją różnorodnością biologiczną i historycznym znaczeniem. Wędrując po jego obszarze, można zachwycić się przepiękną przyrodą.
Rezerwat przyrody Łąka Sulistrowicka został utworzony w 1958 r. z inicjatywy lokalnych działaczy przyrodniczych, którzy dostrzegli konieczność ochrony unikalnego zbiorowiska roślinności łąkowej z rzadkimi gatunkami. Rezerwat zajmuje powierzchnię 26,44 ha i jest jednym z najcenniejszych rezerwatów florystycznych na Dolnym Śląsku. Na jego terenie występuje aż 237 gatunków roślin naczyniowych, z czego 20 to gatunki prawnie chronione. Największym skarbem rezerwatu jest mieczyk błotny, dla którego jest to jedyne znane stanowisko w Polsce.
Od momentu powołania rezerwatu, jego obszar był objęty ochroną czynną. Niestety, przez prawie 50 lat brak właściwej ochrony czynnej doprowadził do naturalnej sukcesji leśnej, która zagrażała istnieniu wielu rzadkich gatunków. Dziś, dzięki intensywnym działaniom rewitalizacyjnym, władze starają się przywrócić dawną świetność temu wyjątkowemu miejscu.
Flora Rezerwatu
Flora Łąki Sulistrowickiej odznacza się niezwykłym bogactwem gatunkowym i dużą różnorodnością. Na terenie rezerwatu rośnie około 240-250 gatunków roślin naczyniowych, w tym wiele rzadkich i chronionych, takich jak bagno zwyczajne, goryczka wąskolistna, kosaciec syberyjski, mieczyk dachówkowaty, pełnik europejski, oraz zimowit jesienny.
Jednym z największych problemów rezerwatu jest brak systematycznego koszenia łąk, co prowadzi do rozrostu drzew i krzewów, a tym samym odkładania się warstwy martwych liści, która utrudnia kiełkowanie i wzrost siewek roślin łąkowych. Z powodu tych zaniedbań wiele gatunków, takich jak kosatka kielichowa, tojad pstry, dzwonecznik wonny i dziewięciornik błotny, niemal całkowicie wyginęło.
Obecnie prowadzone są liczne zabiegi mające na celu przywrócenie jak największej bioróżnorodności na terenach łąkowych rezerwatu. Dzięki programom reintrodukcji udało się zwiększyć populację mieczyka błotnego, a także innych rzadkich gatunków. Zabiegi te obejmują systematyczne koszenie, usuwanie nadmiaru drzew i krzewów, a także kontrolę warunków hydrologicznych.
Działania te są niezbędne, aby utrzymać i zwiększyć populację cennych gatunków roślin, a także, aby zapobiec dalszej degradacji siedlisk. Efekty tych działań są już widoczne, choć proces przywracania równowagi ekologicznej w rezerwacie będzie wymagał jeszcze wielu lat pracy.
Szlak na terenie Rezerwatu Łąka Sulistrowicka
Przez teren rezerwatu Łąka Sulistrowicka przebiega malowniczy szlak spacerowy, który pozwala turystom na bliskie obcowanie z przyrodą. Szlak prowadzi z Sulistrowiczek. Ponieważ tereny Łąki Sulistrowickiej objęte są ochroną rezerwatu, trzeba trzymać się wyznaczonej ścieżki, a psa zapiąć na smycz. Podczas wycieczki można podziwiać konwalie, storczyki, wężymordy niskie oraz inne cenne gatunki.
Niestety bardzo widoczne są wieloletnie zaniedbania na terenie rezerwatu. Łąka stopniowo jest zarastana przez lasy.
Mimo wszystko jest to bardzo ładne miejsce. Dodatkowym atutem niech będzie mała liczba turystów – większość wybiera tłoczne ścieżki na Ślężę.
Gdzie zaparkować
Samochód można zostawić na bezpłatnym parkingu przy Sanktuarium Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistowiczkach. Parking jest dość duży, jednak trzeba pamiętać, że w dni świąteczne odbywa się tu jarmark. Ścieżka do rezerwatu znajduje się tuż obok kamiennej bramy – wejścia na teren dawnego Parku Weneckiego. Do parku idziemy w lewo, a na Łąkę w prawo. Zresztą tu akurat ruch jest dość duży – przy szlaku do Łąki Sulistrowickiej znajduje się źródło św. Świerada w Sulistrowiczkach, do którego od dawna ustawiają się długie kolejki. Dodam jedynie, że przy studni widnieje duży zakaz spożywania wody ze względu na bakterie e-coli, co jednak nie odstrasza ludzi od czerpania ze źródła.
Przy studni jest kilka ławek i rzeźba Matki Boskiej.
Rezerwat przyrody Łąka Sulistrowicka to miejsce, gdzie przyroda tworzy niepowtarzalny klimat. Wędrując po jego terenie, możemy podziwiać unikalne gatunki roślin i zwierząt. Mimo licznych wyzwań i zagrożeń, jakie stoją przed rezerwatem, działania ochronne i rewitalizacyjne dają nadzieję na zachowanie tego wyjątkowego miejsca dla przyszłych pokoleń.