Malinowska Skała z Wisły

Beskid Śląski

Punkt startowy: Wisła, współrzędne: 49.634646, 18.930192

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

ponad 6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

12/05/2024

Opis

Wycieczka na Malinowską Skałę

  1. Malinowska Skała to jeden z lepszych punktów widokowych w Beskidzie Śląskim,
  2. Wychodnia na szczycie Malinowskiej Skały jest symbolem Beskidu Śląskiego, jest to pomnik przyrody nieożywionej,
  3. Na zboczach Malinowskiej Skały znajduje się Jaskinia Malinka,
  4. Jest to trasa o średnim poziomie trudności, na wędrówkę trzeba przeznaczyć ok 6 h.

Pasmo Beskidu Śląskiego

Beskid Śląski to malownicze pasmo górskie wchodzące w skład Beskidów Zachodnich, położone na pograniczu Polski i Czech. Najwyższymi szczytami Beskidu Śląskiego są Skrzyczne (1257 m n.p.m.) i Barania Góra (1220 m n.p.m.). Beskid Śląski oferuje turystom liczne atrakcje, zarówno przyrodnicze, jak i kulturowe, z rozbudowaną siecią szlaków turystycznych, tras rowerowych oraz narciarskich. Charakterystyczne dla tego regionu są gęste lasy, malownicze polany oraz górskie potoki, które nadają mu wyjątkowego uroku.

Piękne widoki

Malinowska Skała to popularny szczyt w Beskidzie Śląskim, znajdujący się na wysokości 1152 m n.p.m.. Leży w grzbiecie Pasma Baraniej Góry i Skrzycznego. Jest to doskonały punkt widokowy, z którego rozpościerają się spektakularne panoramy na okoliczne góry. Na szczycie znajduje się charakterystyczna wychodnia skalna, zbudowana ze zlepieńców, znana jako „ambona”. Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez turystów, ze względu na swoją malowniczość i łatwość dostępu.

Historia Leśnych Sił Zbrojnych

Wybierając wycieczkę na Malinowską Skałę możemy również poznać ciekawą historię tego miejsca. To jeden z punktów Górskiego Szlaku Historycznego, którego celem jest popularyzacja wiedzy o największej zbrojnej formacji podziemia narodowego działającego na pograniczu Śląska i Małopolski po 1945 roku. W tym rejonie działały grupy leśne sił zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flame, ps. „Bartek”. Na Malinowskiej znajdował się stały punkt wartowniczy partyzantów. Przejmowali oni łączników zmierzających do obozu na spotkanie z „Bartkiem”. Główny obóz leśny kpt. Henryka Flame znajdował się wschodnim zboczu Baraniej Góry, tzw. Kublince. W 1946 r. na górskiej polanie pomiędzy Skrzycznem a Malinowską Skałą odbyło się wesele „Mili” (Emilii Rauer) i „Wichury” (ppor. Józefa Kołodzieja). Młoda Para i wszyscy weselnicy byli członkami Zgrupowania Oddziałów Leśnych Narodowych Sił Zbrojnych.

Jak zaplanować wędrówkę

Trasa rozpoczyna się na bezpłatnym parkingu przy ul. Malinka w Wiśle (współrzędne: 49.634646, 18.930192). Początkowo kierujemy się w stronę ul. Cieńkowskiej, gdzie znajduje się ścieżka spacerowa (niebieska), prowadząca na Cieńków (681 m n.p.m.). Trasa prowadzi przez malownicze polany i lasy, oferując liczne punkty widokowe i miejsca odpoczynku.

Po dotarciu na Cieńków, wchodzimy na żółty szlak, który od samego początku zachwyca widokami. Trasa prowadzi przez Cieńków Postrzedni (865 m n.p.m.) i Cieńków Wyżni (957 m n.p.m.), a następnie do Gawlasi (1076 m n.p.m.). Szlak jest szeroki i kamienisty, z licznymi punktami odpoczynkowymi, takimi jak Chatka na Wyśnim, gdzie można zjeść, napić się i podziwiać krajobraz.

Z Gawlasi kierujemy się w lewo, zielonym szlakiem w kierunku Zielonego Kopca, a następnie na Malinowską Skałę. Podejście jest umiarkowanie trudne, ale krótki czas trwania poszczególnych odcinków sprawia, że nawet mniej wprawieni turyści sobie poradzą. Po dotarciu na Malinowską Skałę możemy podziwiać niesamowite widoki, które z pewnością wynagrodzą trud wspinaczki.

Podsumowanie wycieczki na Malinowską Skałę z Wisły

Wycieczka na Malinowską Skałę z Wisły to doskonały sposób na spędzenie dnia w górach. Trasa jest umiarkowanie trudna, co czyni ją odpowiednią nawet dla rodzin z dziećmi. Szlak oferuje wiele miejsc odpoczynku, a także punkty widokowe, z których rozciągają się malownicze panoramy na Beskid Śląski. Dodatkowo, po drodze można poznać historię Leśnych Sił Zbrojnych i ich działalności w regionie. Wycieczka na Malinowską Skałę dostarcza niezapomnianych wrażeń i jest doskonałym pomysłem na aktywny wypoczynek na łonie natury.

Podsumowując, wycieczka na Malinowską Skałę to idealna propozycja dla miłośników górskich wędrówek, oferująca piękne widoki, ciekawą historię i przyjemny szlak. Zachęcamy do odkrywania uroków Beskidu Śląskiego i Malinowskiej Skały.

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje anonimowej osobie za nadesłanie wpisu. Środki pójdą na konkretny cel charytatywny – wsparcie dla Maćka.