Dolina Chochołowska jest najdłuższą i największą doliną w polskich Tatrach (ok. 10 km długości) i świetnie nadaje się na łagodne spacery z dziećmi lub osobami starszymi. Jednocześnie to dobry punkt wyjść w wyższe partie Tatr Zachodnich m.in. na takie szczyty jak: Grześ, Wołowiec, Rohacze, Trzydniowiański Wierch, Ornak i Starorobociański Wierch. W skrócie:
- Czas w dwie strony od Polany Chochołowskiej: 1 h (z przerwami, raczej był to spacer), dystans: 5,5 km, przewyższenie: 306 m.
- Trasa łatwa. Można przejść z dzieckiem, nie będzie miało problemu, ale z wózkiem może być kłopot (droga kamienista).
- W miejscu docelowym ławeczki, kapliczki, kamień pamiątkowy z wmurowaną tablicą, strumień.
Od Polany Chochołowskiej ruszamy szlakiem czerwonym, drogą przez mostek, aż do Wyżniej Jarząbczej Polany. Odcinek szlaku czerwonego z Polany Chochołowskiej na Trzydniowiański Wierch, którym szedł Papież Jan Paweł II dodatkowo oznaczono żółtym szlakiem na pamiątkę wizyty papieża 23 czerwca 1983 r. malowniczo opisanej na stronie Schroniska PTTK na Polanie Chochołowskiej.
Trasa biegnie drogą przez piękny świerkowy tatrzański las, mija polany, kapliczki, strumienie, wodospad. Jest prosta i oczywista, nie ma gdzie zagubić się, czy zboczyć ze szlaku, który jest dobrze oznaczony.
Szlak stale pnie się bardzo łagodnie do góry, nie męcząc turystów i pozwalając cieszyć się przyrodą i odgłosami płynących strumieni. Na polanach, na linii krajobrazu widać od prawej na pierwszym planie Czerwony Wierch 1766 m.n.p.m., w dali również od prawej Łopatę 1958 m.n.p.m. (w chmurach) i Jarząbczy Wierch 2137 m.n.p.m. (po lewej).
Gdy szlak czerwony zbliża się łagodną ścieżką do Jarząbczego Potoku, należy zwrócić uwagę na rozdrożu i skręcić w lewo (oznaczony na żółto, jako Szlak Papieski), aby dojść do miejsca, gdzie biwakował i odpoczywał Papież Jan Paweł II. Podążając dalej szlakiem czerwonym doszlibyśmy do Trzydniowiańskiego Wierchu (+1.30 h) z ostrym podejściem na szczyt (1765 m.n.p.m.). W miejscu, gdzie odpoczywał i biwakował Papież Jan Paweł II dziś znajdziemy kapliczki, pamiątkowy kamień z wmurowaną tablicą oraz pamiątki i wiersze Papieża, które turyści pozostawiają w górach wraz ze swoją modlitwą.
W drogę powrotną do Polany Chochołowskiej wracamy tą samą trasą. Na szlaku warto zwrócić uwagę na osobliwości przyrody nieożywionej, które czasami ukrywają drogowskazy. Mapka poniżej. Serdeczne podziękowania dla Natalii Iwan za nadesłanie tego opisu.