Wysoka z Jaworek

Pieniny

Punkt startowy: Jaworki

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

02/10/2021

Opis

Najwyższy szczyt Pienin – Wysoka.

Zapraszamy na wycieczkę na najwyższy szczyt Pienin, znajdującą się na wysokości 1050 m n.p.m. – Wysoką.

Pieniny leżą w południowej części Polski i północnej części Słowacji, są pasmem górskim w łańcuchu Karpat.

Dojazd i informacje techniczne.

Przygodę zaczniemy z Wąwozu Homole, który znajduję się w Jaworkach, a dostaniemy się tutaj ze Szczawnicy – jest to miasto leżące niedaleko Krościenka. Ze Szczawnicy do Jaworek jest niecałe 7 km. Wstęp do Wąwozu jest bezpłatny, a około 200 metrów od wejścia znajduje się parking, na którym możemy zostawić auto. Do Jaworek możemy też dostać się busem. Wejście do Wąwozu znajduje się przy budce, gdzie kiedyś były kasy. Teraz są one nieczynne.

Opis szlaku, ciekawe miejsca, legenda o Kamiennych Kręgach.

Z początku będziemy szli zielonym szlakiem. Wąwóz jest piękny i majestatyczny. Szlak jest bardzo łagodny, miejscami są zbudowane schody dla ułatwienia podejść. Przez Wąwóz przepływa Potok Kamionka. Idąc zielonym szlakiem będziemy mijać charakterystyczną Wysoką Skałę, która ma 120 m wysokości. W dawnych czasach w Wąwozie szukano złota. Przejście Wąwozu może nam zająć około 30 minut.

Dojdziemy wtedy do miejsca zwanego Kamienne Księgi. Wiąże się z nim legenda, która mówi, że w księgach są zapisane losy ludzkie. Tylko jednej osobie udało się rozszyfrować tekst, ale za to Pan Bóg odebrał mu mowę, aby ludzie nie znali swoich losów. Przy Księgach znajduje się polana z ławeczkami gdzie można odpocząć i złapać trochę tchu przed atakiem na Wysoką.

Po odpoczynku dalej będziemy kierować się zielonym szlakiem. Będziemy przechodzić przez Bazę Namiotową „Pod Wysoką” (726 m n.p.m.). Idąc dalej, przejdziemy przez Jawor Strażaków. Tu możemy się na moment zatrzymać i podziwiać piękne hale, na których w sezonie są wypasane owce. Zielony szlak zaprowadzi nas do Polany pod Wysoką (947 m n.p.m.). W tym miejscu znajduje się rozwidlenie szlaków i z zielonego szlaku wskakujemy na niebieski, który zaprowadzi nas na szczyt.

Dojdziemy do charakterystycznego miejsca Pod Wysoką (964 m n.p.m.), gdzie znajduje się punkt widokowy, a z niego to już tylko 15 minut do celu. Na podejściu znajdują się schody, które ułatwiają wejście.

Po prawie 2 h marszu docieramy na Wysoką.

Szczyt i zejście, zdjęcia i mapa.

Wysoka – jest to najwyższy szczyt Pienin, który wchodzi w skład Korony Gór Polski. Na wierzchołku znajduję się pieczątka, którą można wbić do książeczki KGP lub PTTK.

Widok z Wysokiej jest cudowny. Widać  Tatry Wysokie, Tatry Zachodnie oraz Słowację. Przez wierzchołek przebiega również granica Polsko-Słowacka.

Zejście ze szczytu jest tą samą drogą. Możemy wrócić tym samym szlakiem przez Wąwóz Homole lub iść dalej niebieskim szlakiem i zdobyć drugi szczyt, jakim jest Durbaszka (934 m n.p.m.). Z niej dojdziemy do Schroniska pod Durbaszką, gdzie możemy odpocząć i delektować się widokiem na Beskid Sądecki i Radziejową, najwyższy szczyt tego pasma. Od schroniska prowadzi droga na parking gdzie zostawiliśmy auto. Nie jest ona znakowana kolorem bo jest to droga dojazdowa, ale bez obawy nie zgubicie się.

Poniżej kilka zdjęć i mapa wycieczki. Mapa nie oddaje do końca jej przebiegu – pamiętajcie, ze Schroniska pod Durbaszką możecie zejść drogą.

Wejście do Wąwozu Homole.
Widok na Pieniny, uważny czytelnik dostrzeże także owieczki.
Miejsce obok Jawora Strażaków.
Szczyt Wysokiej – taras widokowy.

Podsumowanie.

Wyprawa na Wysoką nie należy do trudnych. Jak najbardziej można zabrać dzieciaki na szlak. Będzie to dla nich niesamowita przygoda. Czas przejścia szlaku to jakieś 4 h, zachowując normalne tempo. Jako redakcja trasygorskie.pl dziękujemy Górskiemu Drwalowi za nadesłanie kolejnego opisu na naszą stronę!