Wycieczka na Velky Polom (1067 m n.p.m.) w Beskidzie Śląsko – Morawskim.
W skrócie:
- Start: miejscowość Mosty u Jablunkova, w opisie pełnym kilka istotnych wskazówek.
- Trasa tam i z powrotem, cały czas czerwonym szlakiem.
- Kilka szczytów po drodze, oprócz Velkiego Polomu, także: Kycera pod Skalkou (842 m n.p.m.), Murinkovy Wrch (940 m n.p.m.).
- Dwa schroniska po drodze.
Zapraszam do opisu pełnego i obejrzenia zdjęć. Poniżej – start z Mostów u Jablunkova.
Parking, początek szlaku i Schronisko Chata Skalka.
Zaparkujcie auto jak najbliżej Chaty u Zuzanny w Mostach u Jablunkov. My znaleźliśmy po prostu miejsce przy asfaltowej drodze, gdzie bezpłatnie można było zostawić pojazd. Jedna wskazówka dotycząca dojazdu: kupcie czeską winietę. Można to zrobić on-line, kosztuje ona 300 koron czeskich (60 zł) na 10 dni. My jechaliśmy od strony Cieszyna i pomimo starań nie udało nam się znaleźć sensownej drogi bez konieczności opłaty. Nie jest to nadmierny wydatek, a mandaty za brak winiety są wysokie.
Wracając do szlaku – na początku jest on odsłonięty, sporo drzew jest powalonych, pościnanych lub przygotowanych pod wycinkę. Przez to widoki są całkiem ładne, za plecami zostawiamy m.in. pasmo Czantorii w Beskidzie Śląskim, a po lewej stronie – patrząc bardziej na południowy wschód – słowacką Fatrę, a za nią słowackie Tatry.
Dosyć szybko, po około 30 minutach, dochodzimy do pierwszego z dwóch schronisk – Chata Skalka. Jest ono duże, wyposażone w miejsca noclegowe, a w jego okolicach jest sporo miejsc wypoczynku dla turystów, a także plac zabaw.
Zdjęcia z tego odcinka poniżej.
Schronisko Kamenna Chata, szczyt Velky Polom i Murinkovy vrch.
Bardzo szybko za schroniskiem Chata Skalka jest drugie schronisko – Kamenna Chata, powstałe w roku 1929. Jest ono obecnie całkowicie odnowione, a obok znajduje się całoroczna wieża widokowa. W Chacie Kamiennej zjedliśmy posiłek w drodze powrotnej, a tymczasem szybciutko podążyliśmy na szczyt. Wchodzi się na niego lekko i przyjemnie. Na szczycie nie ma w zasadzie niczego, oprócz kamienia z napisem: Velky Polom i książki pamiątkowej, ukrytej w metalowej skrzyneczce. Ponieważ czuliśmy lekki niedosyt, to podążyliśmy nieco dalej, do Kapliczki przy Murinkovym Verchu. Jest to kapliczka Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy. Obok niej jest źródełko, można uzupełnić tam zapas wody i nieco się ochłodzić w upalny dzień.
Kilka zdjęć z tego odcinka poniżej.
Droga powrotna, podsumowanie i mapa.
Za Murinkovym Vrchem szlak ciągnie się już w lesie i jest bardzo przyjemny, niemal płaski. Kusiło nas, aby podejść jeszcze na Maly Polom (1061 m n.p.m.), znajdujący się poza szlakiem, ale czas biegł nieubłaganie i musieliśmy zawrócić.
Polecam tą wycieczkę, jest to szlak dosyć mało uczęszczany, a ciekawy i obfitujący w atrakcje. Suma podejść to – w obie strony 849 metrów, a długość to ponad 22 kilometry, ale nie jest to szlak męczący, tylko po prostu miły.
Mapa wycieczki poniżej.