Ścieżka Przyrodniczo-Kulturowa Świerzowa Ruska, Przełęcz Majdan

Beskid Niski

Punkt startowy: Parking przy drodze w pobliżu gospodarstwa agroturystycznego Pod Mareszką w Świątkowej Wielkiej

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

02/04/2022

Opis

Wycieczka w Beskidzie Niskim trasą Świątkowa Wielka – Przełęcz Majdan.

W skrócie:

  1. Trasa wycieczki prowadzi pomiędzy wsią Świątkowa Wielka, a Przełęczą Majdan, położoną niedaleko Bartnego.
  2. Trasa łatwa, w większości płaska. Do przejścia niecałe 9,5 kilometra, suma przewyższeń około 180 metrów.
  3. Trasa idealna dla rodzin z dziećmi.
  4. Start: Parking przy drodze w pobliżu gospodarstwa agroturystycznego Pod Mareszką w Świątkowej Wielkiej.
  5. Największymi atrakcjami są ślady kultury materialnej Łemków zamieszkujących dolinę potoku Świerzówka oraz rozległe widoki z Przełęczy Majdan.

Opis pełny. Wieś Łemkowska, czyli świat, którego nie ma

Po przepysznym i obfitym śniadaniu w agroturystyce Pod Mareszką wyruszamy w chłodny, kwietniowy poranek żółtym szlakiem pieszym w kierunku Bartnego. Po chwili towarzyszy nam już Ścieżka Przyrodniczo-Kulturowa Świerzowa Ruska prowadząca na odcinku prawie 4 km przez teren nieistniejącej wsi łemkowskiej. Pracownicy Magurskiego Parku Narodowego doskonale przygotowali tablice informacyjne (8 przystanków Ścieżki) z dokładnymi informacjami o wsi Świerzowa Ruska, cerkwisku, cmentarzu, budownictwie, kapliczkach i krzyżach przydrożnych, procesach przyrodniczych, które cały czas zachodzą w dolinie. Co więcej, dla ułatwienia turystom przejścia przez często przekraczany potok Świerzówka zbudowano dla nich drewniane mostki. Prawdziwa uczta dla miłośników historii, kultury i tradycji Łemków. Przewodnik o Ścieżce można pobrać ze strony Magurskiego Parku Narodowego, kilkadziesiąt stron ciekawych informacji oraz zdjęć, kawał dobrej roboty ze strony Parku.

Kilka zdjęć poniżej.

Schron Majdan

Trasa jest dostępna także dla rodzin z wózkami dziecięcymi i rowerzystów – zielony szlak rowerowy do Przełęczy Majdan. Będąc pod wrażeniem świata, którego już nie ma, po przejściu ścieżką, odpoczywamy krótko w Schronie Majdan. Jest to dobre miejsce, żeby w razie potrzeby schować się przed deszczem.

W kilkunastu najbardziej atrakcyjnych miejscach Magurskiego Parku Narodowego, w tym przy Schronie Majdan pracownicy Parku umieścili pieczątki MPN. W Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym MPN w Krempnej można zakupić mapę Parku zawierającą lokalizacje pieczątek oraz miejsca na ich odciski. Świetna zabawa, nie tylko dla dzieci.

Przykład na zdjęciu poniżej.

Beskid Niski, Schron Majdan, miejsce na pieczątki MPN

Przełęcz Majdan (625 m n.p.m.)

Beskid Niski, Przełęcz Majdan, rozwidlenie szlaków

Po dojściu do Przełęczy Majdan (625 m n.p.m.) podziwiamy widoczną w dolinie dużą łańcuchową wieś Bartne z dwiema drewnianymi cerkwiami, jedną najciekawszych wsi w Beskidzie Niskim, w której wciąż można usłyszeć łemkowski język i spotkać Łemków. My wybieramy szlak czerwony – Główny Szlak Beskidzki i zmierzamy do Bacówki w Bartnem, jednego z dwóch obiektów PTTK w Beskidzie Niskim. W obiekcie wielokrotnie bywał Wojciech Bellon – lider Wolnej Grupy Bukowina. Turyści, którzy wybiorą tylko spacer Ścieżką, z Przełęczy Majdan mogą wrócić tą samą drogą do pozostawionego przy drodze w Świątkowej Wielkiej auta. Lubiących dłuższe trasy zachęcam do zejścia żółtym szlakiem do wsi Bartne, co zajmie około 45 minut.

Beskid Niski, widok z Przełęczy Majdan na Bartne

Podsumowanie, podziękowania i mapa

Autorem wpisu jest Krzysztof Sobieraj, któremu, jako redakcja trasygorskie.pl (czyli Sławek, Basia i Wojtek) bardzo dziękujemy. Są co najmniej trzy powody naszej wdzięczności. Po pierwsze, pieniądze za ten wpis pójdą na leczenie chorego dziecka. Po drugie wpis jest bardzo ciekawy, tajemniczy, zachęcający do pójścia na ten szlak. Po trzecie, Beskid Niski jest – póki co – mało opisany na naszej stronie. A przecież jest to przepiękne pasmo, zasługujące na więcej.

Mapa poniżej.