Bendoszka Wielka z Rycerki Dolnej

Beskid Żywiecki

Punkt startowy: Rycerka Dolna, wejście na niebieski szlak

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

4-6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

30/03/2024

Opis

Trasa na Bendoszkę Wielką z Rycerki Dolnej 

  1. Trasa średnio trudna, do przejścia 14,5 kilometra, 860 metrów w górę i w dół,
  2. Największą atrakcją są przepiękne widoki, widać wiele pasm górskich, zwłaszcza przy ładnej pogodzie,
  3. Po drodze mijamy Praszywkę Wielką (1044 m n.p.m.), schodząc można odpocząć w schronisku na Przełęczy Przegibek,
  4. Na trasę można zabrać psa,
  5. Zaczynamy niebieskim szlakiem, przy schronisku zmieniamy na zielony.

Bendoszka czy Bendoszka Wielka?

Szczyt Bendoszki, zwanej czasem Bendoszką Wielką, jest jednym z wyższych w grupie Wielkiej Raczy w Beskidzie Żywieckim. Bendoszka wznosi się na 1144 m n.p.m. Szczyt Bendoszki jest ogromną halą dzięki czemu jest niezwykle widokowy. Ze szczytu widać doskonale Wielką Fatrę, a także okoliczne beskidzkie szczyty.

 

Rycerka Dolna – gdzie zaparkować? Początek szlaku, szczyt Praszywki Wielkiej

W niewielkiej Rycerce Dolnej zaparkowałem po prostu obok drogi asfaltowej, gdzie niebieski szlak skręca na mostek nad potokiem Rycerka i dalej zamienia się w leśną drogę. Nie widziałem tam wyznaczonego parkingu, trzeba więc parkować tak, żeby nie zawadzać innym i zgodnie z przepisami. Szlak jest przyjemny, lekko zalesiony, dosyć szybko odsłaniają się ładne widoki. Po mniej więcej godzinie dochodzimy do pierwszego szczytu – Praszywki Wielkiej (1043 m n.p.m.). Podobno nazwa pochodzi od rumuńskiego słowa prasit, czyli orać. Teraz z pewnością nikt tam już niczego nie orze, jest natomiast miejsce odpoczynku dla turystów i przepiękne widoki. Widać m.in. zachodnią część grupy szczytów Wielkiej Raczy, a po przeciwnej stronie Baranią Górę

Baza namiotowa Przysłóp Potócki

Nieopodal Praszywki znajduje się czynna latem baza namiotowa należąca do Klubu Uczelnianego PTTK Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Z tego co wyczytałem – latem są tu zarówno namioty „ogólnodostępne” – czyli nie trzeba przychodzić ze swoim sprzętem, a także około 30 miejsc na namioty własne. Wodę turyści noszą ze źródełka, a łazienka jest urządzona w pobliskiej kępie drzew. Według mnie brzmi to bardzo atrakcyjnie.

Poszedłem szybko dalej, bo wkrótce czekał mnie punkt kulminacyjny wycieczki.

 

Krzyż Milenijny na Bendoszce

Krzyż milenijny na Bendoszce, jak sama nazwa wskazuje, został wzniesiony w 2000 roku. Na jednej z tablic jest napis, z którego wynika, że został wzniesiony staraniem Ks. Edwarda Ćmiela i powstał w 22 roku pontyfikatu Jana Pawła II, w 9 roku pasterzowania diecezji Bielsko – Żywieckiej Biskupa Tadeusza Rakoczego i w 50 roku istnienia parafii w Rycerce Górnej. Jest on świadectwem wiary dla przyszłych pokoleń.

Na innej tablicy jest opis sceny ukrzyżowania Chrystusa w obecności m.in. jego matki i ucznia.

Znajduje się tu także tablica upamiętniająca darczyńców- zarówno parafian, wiernych, jak i duchownych.

Na ostatniej tablicy znajdziecie kilka informacji o projektantach i wykonawcach. Krzyż Milenijny na Bendoszce został wykonany przez Mostostal Zabrze, zakład montażowo – produkcyjny Czechowice, a projektowali go Panowie Jacek Niedźwiecki i Józef Pasierbek.

Przede wszystkim jednak jest to miejsce, gdzie po prostu trzeba usiąść i kontemplować piękno polskich i słowackich gór. Panoramy są przepiękne – widać Małą Fatrę i pasmo Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim.

Schronisko na Przełęczy Przegibek i zejście do Rycerki Dolnej

Z Bendoszki już niedaleko do Schroniska na Przegibku. Schronisko PTTK na Przegibku zostało wybudowane w 1926 r., oferuje 38 miejsc noclegowych. Wokół schroniska są stoły, ławy a także plac zabaw, a nawet miejsce na ognisko. Schronisko Przegibek jest ładne i zadbane. Trafiłem także na dobre jedzenie, oraz na znakomity pomysł na odchudzanie – przyjrzyjcie się jednemu z poniższych zdjęć.

To była piękna wycieczka, nie popsuł jej nawet około 2-kilometrowy odcinek asfaltowy na samym końcu. Odkryłem Bendoszkę po raz pierwszy, a wydawało mi się, że Beskid Żywiecki mam już całkiem nieźle opanowany. Pewnie bardziej znane są pobliskie Rycerzowa Wielka czy Wielka Racza, tymczasem Bendoszka to po prostu doskonały wybór na kilkugodzinną wycieczkę.