Brankovsky Vodopad

Góry Słowacji

Punkt startowy: Parking w miejscowości Podsucha

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

08/06/2024

Opis

Brankovsky Vodopad – najwyższy wodospad Niżnych Tatr

  1. Trasa łatwa i krótka, do przejścia zaledwie 4 km (tam i z powrotem),
  2. Największą atrakcją jest tatrzański wodospad – Brankovsky Vodopad,
  3. Z wodospadem związana jest ciekawa legenda o uciekinierze z czasów powstania Rakoczego.

Słowackie Niżne Tatry

Pasmo górskie w Karpatach Zachodnich na terenie Słowacji to Niżne Tatry. Jest to największe pasmo Centralnych Karpat Zachodnich, którego najwyższym szczytem jest Dziumbier (2043 m n.p.m.). To tutaj utworzono największy park narodowy w kraju – Park Narodowy Niżne Tatry (NAPANT).

Pasmo rozciąga się na długości około 75 km i dzieli się na dwie części: Tatry Ďumbierskie i Tatry Kráľovohoľskie. Zachodnia część, z kulminacją na Dziumbierze i Chopoku (2024 m), charakteryzuje się rzeźbą wysokogórską, stromymi ścianami skalnymi oraz licznymi kotłami polodowcowymi. Wschodnia część jest nieco niższa, z najwyższym szczytem Kráľova hoľa (1946 m). Obie części oddziela przełęcz Čertovica (1238 m), będąca ważnym punktem komunikacyjnym.

Niżne Tatry oferują świetnie rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, w tym liczne szlaki piesze, rowerowe i narciarskie. Szczególną popularnością cieszy się Dolina Demianowska, znana z pięknych jaskiń, takich jak Jaskinia Wolności i Jaskinia Lodowa. Głównym grzbietem prowadzi czerwony szlak Cesta hrdinov SNP, będący częścią europejskiego szlaku E8.

Brankovsky Vodopad

W okolicy Rużomberka w północnej Słowacji na pograniczu Wielkiej Fatry i Niżnych Tatr jest miejsce, które warto odwiedzić, a dotarcie tam nie zajmie zbyt wiele czasu. To właśnie w Niżnych Tatrach, 7 km od Rużomberka, na terenie miejscowości Podsuchá znajduje się najwyższy i najbardziej znany w tym paśmie górskim wodospad – Brankovsky vodopad opadający 55 metrów po wapiennej skale. To propozycja mało wymagającej wycieczki nawet dla osób ze słabszą kondycją, także dla dzieci.

Szlak do wodospadu Brankovskiego

Pewnego czerwcowego pochmurnego przedpołudnia podczas kilkudniowej wycieczki na Słowację postanowiliśmy obejrzeć tę wodną atrakcję, opadającą z dolomitowej skały zwanej po słowacku Kurucká skala. Wodospad znajduje się w Parku Narodowym Niżne Tatry, a dodatkowo chroniony jest jako rezerwat przyrody Brankovsky vodopád. Podjechaliśmy samochodem na początek zielonego szlaku (ścieżki dydaktycznej) przy parkingu Podsuchá przy drodze nr 59. Początek trasy to przejście z parkingu przez most na rzece Revuca, a potem ostry zakręt w lewo. Początkowo szliśmy szlakiem wzdłuż rzeki, który jest w tym miejscu jednocześnie trasą rowerową. Po 10 minutach wygodnego spaceru szutrową drogą dotarliśmy do kolejnego znaku, który nakazywał nam skręcić w prawo pod górę wzdłuż mniejszego potoku. Przez kolejne około pół godziny podchodziliśmy wąską leśną ścieżką na grzbiet szczytu Vel’ky Brankov, spod którego wypływa potok Vysny Brankov. Szlak zielony prowadzi docelowo na grzbiet szczytów takich jak Vyšny Brankov czy Ostré. Po kilometrze marszu doszliśmy do rozwidlenia szlaku. Dalsze oznaczenia wskazywały odbicie w lewo, już bezpośrednio na ścieżkę prowadzą pod oczekiwaną wodną atrakcję.

Vodopad i jego legenda

Ostatni odcinek to zaledwie około 230 metrów, jednak dosyć stromym podejściem (ponad 60 m w pionie) pod Kurucką skałę, więc zajmuje jeszcze mniej więcej 10 minut. W jednym miejscu można napotkać ułatwienie w postaci łańcucha, by bezpieczniej podejść pod wodospad. No i wreszcie spomiędzy drzew zobaczyliśmy cel naszej wycieczki – Brankovsky Vodopad. Robi wrażenie, jest wysoki, lecz z pionowej skały spada stosunkowo niewiele wody wąskim rozpryskującym się strumieniem. Aby zobaczyć bardziej okazałe efekty wodospadu, to trzeba się wybrać po wiosennych roztopach, większych opadach deszczu lub zimą, gdy mróz tworzy lodospady. Warto tu przytoczyć ciekawą legendę z czasów węgierskiego powstania Rakoczego przeciw austriackim Habsburgom. Wtedy prawdopodobnie w 1709 r., gdy wojska cesarskie przechodziły doliną Revucy, kurucki dostojnik ścigany przez cesarskich żołnierzy i nieznający terenu skoczył na koniu ponad wodospadem. Jednak po upadku w przepaść zginął jego koń i ścigający go wojskowi, on jednak uratował się, zawisając na drzewie powyżej wodospadu. Stąd właśnie pochodzi nazwa Kurucká skala. Wracaliśmy tą samą drogą. Trasa z miejscowości Podsuchá do Brankovskiego vodopadu zajmuje tam i z powrotem 4 km, suma podejść to 240 m, czas podejścia to 55 minut, zejścia 40 minut. W sumie – 1 godzina i 35 minut, nie licząc podziwiania efektownego wodospadu.

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje za kolejny ciekawy wpis autorstwa Grzegorza Gila. Środki pójdą na cele charytatywne. Cieszymy się, że nasza strona jest bogatsza o kolejny opis, w dodatku – nietuzinkowy.