Bukowiec

Góry Kamienne

Punkt startowy: Sokołowsko, ul. Radosna

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

02/05/2022

Opis

Wycieczka na Bukowiec w Górach Kamiennych

W skrócie:

  1. Poziom trudności: średni. Trasa tam i z powrotem.
  2. Czas trwania: ok. 1,5 h, dystans ok. 4 km,
  3. Trasa niedostępna dla wózków,
  4. Rower – nie.
  5. Pies – tak.

Wstęp, informacje ogólne.

Bukowiec (898 m n.p.m.) – wzniesienie w Górach Kamiennych, w Masywie Bukowca. W skład Masywu wchodzi jeszcze Krzywucha i kilka nienazwanych, niższych szczytów. Jak na Góry Kamienne o proweniencji powulkanicznej przystało, Bukowiec ma formę stożka, strome, kamieniste stoki oraz doliny wcinające się głęboko pomiędzy szczyty

Masyw Bukowca porośnięty jest pięknym lasem, w przeważającej części bukowym – stąd też nazwa tej góry. Do najcenniejszych drzew należy żyzna buczyna sudecka.

W niewielkiej odległości znajduje się klimatyczne schronisko PTTK „Andrzejówka i ruiny zamku Radosno. Z Andrzejówki można pójść na Waligórę, najwyższy szczyt Gór Kamiennych.

Na północno-wschodnim zboczu góry znajduje się wyrobisko górnicze kamieniołomu melafiru oraz zakład przeróbczy.

Bukowiec częściowo leży na terenie Wałbrzyskiego Parku Krajobrazowego.

Parking, początek szlaku i szczyt.

Start naszej wycieczki miał miejsce w Sokołowsku, a samochód zostawiliśmy przy ul. Radosnej. Sokołowsko jest przeuroczą sudecką miejscowością. Kiedyś było uzdrowiskiem z pierwszym specjalistycznym sanatorium dla gruźlików. Po wojnie miejscowość pozostała uzdrowiskiem w kierunku leczenia chorób górnych dróg oddechowych. Były też kiedyś plany utworzenia w Sokołowsku zaplecza dla polskich sportów zimowych. W tych czasach powstały trasy biegowe oraz tor nartorolkowy włączone do Biegu Gwarków. W Sokołowsku mieszkał sławny reżyser – Krzysztof Kieślowski, o czym informują pamiątkowe tablice, a także od 2011r. odbywa się tu festiwal filmowy – „Hommage à Kieślowski”.

Zaraz przy ulicy Radosnej znajdujemy szlak koloru czerwonego. Ścieżka została wytyczona przez pola i łąki, jest sielsko i pięknie.

Mijamy stary, poniemiecki cmentarz, niestety bardzo zniszczony. Idziemy dalej, wąską i stromą ścieżką. W Górach Kamiennych po prostu tak jest, stoki są strome i mało przyjemne.

Po mniej więcej pół godzinie dochodzimy do płaskiej ścieżki, ale nie jest to nasza droga. My dalej wspinamy się do góry. Krok po kroku powoli dochodzimy do wypłaszczenia, a tam już kilka metrów dzieli nas od szczytu Bukowca. Jeszcze tylko parę zdjęć – tu widoki są wyśmienite.

Z Bukowca można przejść szlakiem czerwonym do Schroniska Andrzejówka, a szlakiem niebieskim do miejscowości Unisław Śląski.

Dla nas to wycieczka tam i z powrotem, więc doświadczamy także trudów zejścia stromym stokiem i kamieniami oraz buczyną uciekającą spod nóg.

Podsumowanie, mapa i zdjęcia.

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za kolejny ciekawy wpis. Mapa poniżej.

 

Początek szlaku.

 

Cmentarz niemiecki.

 

Bukowiec – widoki ze szczytu.