Bystra

Tatry Zachodnie

Punkt startowy: Siwa Polana

Poziom trudności

Trudna

Długość trwania

ponad 6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Nie

Rower

Nie

Data wpisu

05/07/2021

Opis

To koleny wpis nadesłany przez Michała Huptysia – Górskiego Drwala, któremu dziękujemy za wkład w tworzenie naszej strony. W skrócie:

  • Jest to trudny szlak na Bystrą (2248 m.n.m) z Siwej Polany.
  • Do przejścia 25 kilometrów, suma podejść przekracza 1700 metrów.
  • Widoki wynagradzają wszelkie trudy – nawet brak schroniska na tej trasie nie jest jakoś specjalnie uciążliwy.

Opis pełny.

Bystra 2248 m.n.p.m. – najwyższy szczyt Tatr Zachodnich po stronie słowackiej. Szczyt wznosi się nad trzema dolinami: Bystrą, Gaborową i Kamienistą. Sąsiaduje ze Starorobociańskim Wierchem, najwyższym szczytem Tatr Zachodnich po stronie polskiej, ale dziś zabiorę was właśnie na Bystrą. O godzinie 6:00 melduję się na parkingu przy Siwej Polanie, skąd zacznę swoją przygodę. Parking kosztuje tutaj 15 zł za cały dzień. Zielony szlak z początku biegnie drogą asfaltową, ale widoki, jakie nas otaczają wszystko rekompensują. Później asfalt się kończy i zaczyna się żwirowa droga. My nie będziemy wędrować przez całą dolinę, tylko miniemy Wyżnią Brame Chochołowską i kawałek za Leśniczówką TPN odbijemy na czarny szlak prowadzący przez Starorobociańską Dolinę, którym dojdziemy na Siwą Przełęcz (1812 m.n.p.m.). Siwa Przełęcz oddziela główną grań Tatr Zachodnich od grzbietu Ornaku. Przełęcz to miejsce, z którego możemy podziwiać Tatry Zachodnie między innymi Starorobociański i Bystrą – cel naszej wyprawy. Po odpoczynku zaczynamy podążać dalej zielonym szlakiem w stronę Siwego Zwornika przez Siwe Turnie. Siwy Zwornik (1942 m.n.p.m.) jest to szczyt leżący w głównej grani Tatr Zachodnich i przebiega przez niego granica Polsko – Słowacka. Z niego można odbić na prawo i iść na Starorobociański, ale my odbijemy w lewo i czerwonym szlakiem będziemy szli przez Liliowe Turnie w stronę Bystrego Karbu. Bystry Karb to rozejście się dwóch szlaków. Niebieski poprowadzi nas bezpośrednio na Bystrą, natomiast czerwony na Błyszcz, który jest szczytem sąsiadującym z Bystrą, a z niego to już tylko 15 minut na szczyt Bystrej. Błyszcz
zawsze był w cieniu Bystrej. Z Błyszcza na Bystrą nie prowadzi znakowany szlak, ale jest wydeptana ścieżka, którą swobodnie można iść na szczyt podziwiając piękne widoki. Widok z Bystrej to zjawiskowy raj dla oka. Widać z niej między innymi Tatry Niżne, a na przeciwko stoi Starorobociański. Ze szczytu będziemy schodzić niebieskim szlakiem z powrotem do Bystrego Karbu i z niego dalej przez Liliowe Turnie wracać na Siwy Zwornik. Z niego wracamy na Siwą Przełęcz, ale nie wracamy na dół czarnym szlakiem, tylko zielonym idziemy dalej w stronę Ornaku (1854 m.n.p.m.). Pierwszy na naszej drodze stanie Zadni Ornak (1867 m.n.p.m.), idąc dalej miniemy Ornaczańską Przełęcz, a z niej to już prosto na OrnakIdąc dalej przejdziemy przez Suchy Wierch Ornaczański (1832 m.n.p.m.) aż dojdziemy do Iwanickiej Przełęczy (1461 m.n.p.m.).

Szlak z niej zaprowadzi nas do Schroniska na Hali Ornak, ale my z niej żółtym szlakiem przez Dolinę Iwanicką dojdziemy do początku czarnego szlaku, którym zaczynaliśmy marsz na Siwą Przełęcz. Wracamy Zielonym szlakiem w stronę Siwej Polany, tam, gdzie zostawiliśmy auto. Przy wejściu do doliny stoją budki z Oscypkami. Nic nie smakuje tak jak wędzony oscypek po udanej wyprawie.

Czas przejścia z Siwej Polany na Bystrą to około 5 h marszu. Zabranie dziecka na szlak mogłoby być dla niego bardzo męczące. W okresie zimowym wejście na Bystrą jest niebezpieczne przez nachylenie, mogą zejść lawiny, ale nie oznacza to, że trzeba z niej rezygnować. Wejścia powinny podjąć się osoby, które znają Tatry i czują się na siłach, a w razie konieczności odpuścić. Do gór trzeba mieć szacunek i pokorę, a w razie czego uznać ich wyższość i się wycofać. Natomiast latem prowadzący na nią szlak jest bajecznie widokowy. Bystra dawniej była nazywana przez Górali Pyszną. Kilka zdjęć i mapa poniżej.