Chełmiec

Góry Wałbrzyskie

Punkt startowy: Boguszów Gorce, ul. Słodowa

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

02/10/2021

Opis

To kolejny wpis pochodzący od Gosi Gamracy, której dziękujemy za wkład w rozwój strony i wyszukiwarki. Ciekawe jest, że Chełmiec jest uważany za najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich i przez to jest zaliczany do KGP, niemniej niesłusznie. O tym, który to powinien być szczyt – w dalszej części opisu.

Opis skrócony:

  • Start: parking na końcu ul. Słodowej w miejscowości Boguszów Gorce – darmowy i duży
  • W miejscowości Boguszów Gorce znajduje się stacja PKP
  • Możliwość pójścia z psem
  • Trasa łatwa (częściowo pętla), krótka (2 godz), podejścia nie są wymagające (suma podejść wynosi 280 m), długość trasy (6 km), dobrze oznaczona
  • Możliwości przejechania wózkiem dziecięcym, trasa odpowiednia dla dzieci
  • Trasa rowerowa
  • Przebieg trasy znajduje się pod opisem i zdjęciami

Opis pełny:

Trasę rozpoczynamy od zaparkowania samochodu na parkingu w miejscowości Boguszów Gorce na końcu ulicy Słodowej. Ewentualnie można zaparkować samochód w centrum miasta w okolicach Ratusza, ale wydłuży to naszą trasę. Można również dojechać pociągiem ponieważ na terenie miasta znajduje się stacja PKP.

Obok parkingu, na którym zostawiliśmy samochód przebiega szlak zielony, którym będziemy się kierować. Wzdłuż tego szlaku znajduje się Droga Krzyżowa Górniczego Trudu.

Dochodzimy do Przełęczy Rosochatka i tam możemy iść szlakiem żółtym prosto lub zielonym skręcając w lewo. Ja na szczyt wchodziłam dłuższym szlakiem zielonym, który prowadzi przez Chełmiec Mały a schodziłam szlakiem żółtym. Dlatego wybrałam zielony szlak jako pierwszy ponieważ po drodze znajdowały się kolejne stacje drogi krzyżowej.

Dochodzimy na szczyt, gdzie czeka na nas wiata turystyczna z wyznaczonym miejscem na ognisko, krzyż milenijny, radiowo-telewizyjny ośrodek nadawczy oraz murowana wieża widokowa, która została wybudowana pod koniec XIX w. Widok z wieży można podziwiać od piątku do niedzieli w godzinach od 10 do 18. Przed wejściem do wieży znajduje się duża sala, w której można odpocząć i ukryć się przed deszczem.

Ciekawostką jest, że Chełmiec (851 m.n.p.m.) przez błędnie wykonany pomiar wysokości został uznany za najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich a co za tym idzie został zaliczony do szczytów należących do Korony Gór Polskich. W rzeczywistości najwyższa jest Borowa (854 m.n.p.m.), która przewyższa Chełmiec o 3 m.

Na tej trasie można spotkać wielu rowerzystów, trasa prowadzi praktycznie w całości przez las bukowy.

Na tym się kończymy wyprawę na drugi co do wielkości szczyt Gór Wałbrzyskich.

Zdjęcia i mapka poniżej.