Czarna Góra

Masyw Śnieżnika

Punkt startowy: Międzygórze, ulica Sanatoryjna - parking.

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

4-6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

26/06/2022

Opis

Czarna Góra w Masywie Śnieżnika, trasa z Międzygórza.

Wycieczka w skrócie:

  1. Poziom trudności: średnia.
  2. Czas trwania: ok. 4 h, dystans ok. 12 km.
  3. Trasa niedostępna dla wózków.
  4. Rower – nie.
  5. Pies – tak.

Wstęp.

Masyw Śnieżnika to najwyższe pasmo we wschodnich Sudetach leżące na granicy Polski i Czech. Najwyższym szczytem Masywu jest Śnieżnik. Ciekawe jest, że Masyw Śnieżnika jest zlewiskiem Morza Bałtyckiego, Czarnego i Północnego oraz fakt, że występuje tu największe bogactwo roślin i zwierząt w całych Sudetach. Masyw Śnieżnika to jedyne po Tatrach miejsce występowania kozic (które przyszły tu z Czech).

Czarna Góra jest jednym ze szczytów położonych w Masywie Śnieżnika. Charakterystyczne jest jej strome wzniesienie z rozległym głazowiskiem. Szczyt Czarnej Góry ma wysokość 1205 m n.p.m.

Czarna Góra to jeden z popularniejszych ośrodków narciarskich położony na Ziemi Kłodzkiej. Znajduje się tu cała infrastruktura narciarska, a także baza noclegowa.

Dojazd, parking i szlak.

Na szczyt Czarnej Góry wybraliśmy się z Międzygórza. Wieś ta nazywana jest nie bez powodu Perłą Sudetów. To piękne miejsce o przedwojennej historii, mocno związanej z losami i działalnością Marianny Orańskiej. Pierwotnie miejscowość założona przez drwali i węglarzy w XIX w. przekształcona przez przedsiębiorczą księżniczkę w kurort w stylu szwajcarskim. Do dzisiaj można tu podziwiać wille w stylu tyrolskim, wiele jest zachowanych w dobrym stanie, a inne są remontowane i działają jako hotele i pensjonaty.

W Międzygórzu są dostępne parkingi, jednak w większości są one płatne. My zostawiliśmy samochód przy ul. Sanatoryjnej, parking jest tu dość duży.

Wejście na Czarną Górę zaplanowaliśmy celowo od Międzygórza, najpierw trudności wspinaczki, a później już tylko spacer powrotny. Początek szlaku znajduje się niedaleko Pensjonatu Sarenka. Zaczynamy wędrówkę szlakiem łączonym żółto-niebieskim, aby po kilku minutach przy drewnianym mostku odbić na szlak niebieski. Jest od razu mocno pod górę, kamieniście, są korzenie – jednym słowem prawdziwe góry. Po kilkunastu minutach dochodzimy do Śnieżnej Polany z panoramą na Czarną Górę i Śnieżnik, kolejne kilkanaście minut – i rozejście szlaków gdzie zmieniamy szlak na zielony.

Do szczytu Czarnej Góry jest cały czas pod górę, raz bardziej, raz teren trochę się wypłaszacza. Do samego szczytu dochodzimy po ok. 1.5 h. Z kamienistego szczytu Czarnej Góry, widoki są przednie – Śnieżnik aż po Igliczną. Wieża widokowa, która stała na szczycie, była w tak złym stanie technicznym, że została rozebrana.

Podsumowanie, zdjęcia i mapa.

Zejście z Czarnej Góry szlakiem niebieskim jest dosyć mocno techniczne, kamienne, o sporym nachyleniu. Ale dzięki temu szybko schodzimy z góry, dochodzimy do Przełęczy Puchaczówka i przez Rozdroże pod Lesieńcem cały czas szeroką, szutrową drogą wracamy do Międzygórza.

To była piękna trasa!

Autorką opisu jest Basia Grzelczak.

Poniżej mapa i zdjęcia.

 

Parking w Międzygórzu.

 

Szlak na Czarną Górę.

 

Widok ze Śnieżnej Polany.

 

Szczyt Czarnej Góry. 

 

Droga powrotna z Czarnej Góry.