Czernica

Góry Złote

Punkt startowy: Stary Gierałtów

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

03/07/2021

Opis

Wycieczka na Czernicę w Górach Złotych.

Czernica (1083 m n.p.m.), wędrówka ze Starego Gierałtowa, podstawowe informacje:

  1. Poziom trudności: łatwa – niepełna pętla
  2. Czas trwania: ok 4h, dystans ok 14 km
  3. Trasa niedostępna dla wózków, ale małe dzieci dadzą radę
  4. Rower – tak
  5. Pies – tak

Opis pełny, szczegóły dotyczące parkingu, szlaku, Trzy Siostry, wieża widokowa na szczycie.

Startujemy w Starym Gierałtowie – malowniczej, niewielkiej wsi położonej niedaleko Stronia Śląskiego. Wieś ta jest typową wioską sudecką, gdzieniegdzie zachowały się jeszcze oryginalne zabudowania z XVIII/XIX w. We wsi można spotkać artystów, a także przedstawicieli ginących zawodów rzemieślniczych.

Samochód można zostawić tu właściwie wszędzie (poza miejscami z zakazem 😉). Proponuję parking nieopodal remizy strażackiej – my z niego korzystaliśmy. W pobliżu mamy także początek naszej trasy – szukamy szlakówek koloru niebieskiego. Trasa początkowo prowadzi skrajem lasu, po drodze mijamy w zasadzie jedyne formacje skalne na tej trasie – Trzy Siostry z wytyczonymi trasami wspinaczkowymi i ławkami. Tu mamy chwilę na podziwianie widoków. Dalej, do samego szczytu nie ma już „turystycznych atrakcji”…

Trasa na Czernicę nie jest szczególnie widokowa, nie ma epickich panoram, wybitnych formacji skalnych… Jest cisza, spokój, ptaki, zieleń. Trasa idealna, kiedy jest potrzeba ucieczki od zgiełku i pośpiechu. Dużo zieleni zapewnia świerczyna sudecka. Otaczająca zieleń jest trochę dzika, takie Bieszczady Dolnego Śląska.

Leśny szlak na Czernicę
Przez większość drogi trzymamy się niebieskiego szlaku, aby na Przełęczy Dział (922m n.p.m.) zmienić kolor szlaku na żółty. Tu, na przełęczy jest schron turystyczny, a więc jest miejsce na odpoczynek przed szczytem. I powiem tak – warto na chwilę przysiąść, gdyż sama ścieżka na Czernicę jest dosyć wymagająca.

Za to na szczycie jest przyjemna, drewniana wieża widokowa, postawiona kilka lat temu i bardzo zadbana. Wieża powstała w ramach projektu „Wieże widokowe Ziemi Kłodzkiej” – dla zdobywców wszystkich punktów przewidziana jest odznaka. Postawione zostały tu także drewniane ławy, gdzie można sobie odpocząć.

Wieża na szczycie Czernicy to idealny punkt fotograficzny – dobrze widoczne są Góry Bialskie, Góry Złote, Bardzkie, Stołowe i Masyw Śnieżnika. Panorama rozciąga się na Kotlinę Kłodzką, widać także szczyty Jeseników.

Nawet w bezchmurny, pogodny dzień można na Czernicy spędzić dużo czasu bez towarzystwa. W Górach Złotych zwykle nie ma tłumów.

Ze szczytu Czernicy szlaki rozchodzą się w różnych kierunkach. Można wrócić tą samą trasą, można zapuścić się dalej w te trochę dzikie ścieżki…

Nasza droga powrotna to czerwony szlak prowadzący do Nowego Gierałtowa i później jeszcze mniej więcej 2 km drogą asfaltową wzdłuż potoku Biała Lądecka. Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za kolejny piękny wpis.

Skorzystajcie z mapy, żeby nie zabłądzić w lesie 😉