Eliaszówka

Beskid Sądecki

Punkt startowy: Parking pod Obidzą

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

30/10/2021

Opis

 

Szukasz dobrego miejsca na zachód lub wschód Słońca albo po prostu trasy na niedzielny spacer bez tłumów? Dobry wybór, turyści z reguły wybierają jako swój cel Radziejową i omijają niedocenioną Eliaszówkę. Na wycieczkę zaprasza Gosia Gamracy, której dziękujemy za kolejny wpis.

Opis skrócony:

  • Start: parking pod Obidzą
  • Jest możliwość pójścia z psem
  • Trasa łatwa, zajmuje od 2 godz do 2 godz 30 min, suma podejść wynosi 324 m, długość trasy 7,8 km
  • Brak możliwości przejechania wózkiem dziecięcym, trasa nadaje się dla dzieci
  • Można przejechać rowerem
  • Przebieg trasy znajduje się pod opisem i zdjęciami, na trasie znajduje się wieża widokowa

Opis pełny:

Trasę rozpoczęliśmy z darmowego parkingu pod Obidzą obok MOR-u (Miejsca Obsługi Rowerów), na tym parkingu znajduje się m.in. wiata turystyczna. Początkowo kierowaliśmy się czerwonym szlakiem prowadzącym przez przysiółek Obidzę, niestety początek trasy prowadzi przez asfalt. W trakcie naszego spaceru będą czekały na nas dwa mocniejsze podejścia, pierwsze zaczyna się na początku naszej trasy a drugie praktycznie przed samym szczytem, reszta trasy delikatnie pnie się do góry.

Na Przełęczy Gromadzkiej zmieniliśmy szlak na zielony, który prowadził prosto na Eliaszówkę, wzdłuż granicy polsko-słowackiej praktycznie cały czas przez las.

Przy polanie Górne Stacje proponuje zrobić sobie krótką przerwę na odpoczynek oraz na podziwianie widoków, dla ułatwienia znajduje się tam  tablica opisująca poszczególne szczyty.

Na Eliaszówce (1021 m.n.p.m.) znajduje się drewniana wieża widokowa, wiata turystyczna, ławeczki oraz miejsce na rozpalenie ogniska. Z wieży można podziwiać widok na Beskidy, Trzy Korony oraz Tatry. Widok na te ostatnie niestety przesłaniają korony drzew.

Eliaszówka jest najwyższym szczytem Gór Lubowelskich należących do Beskidu Sądeckiego. Z powodzeniem odnajdą się tutaj osoby uprawiające narciarstwo biegowe oraz kolarstwo.

My wróciliśmy tą samą drogą. Zdjęcia i mapka poniżej.

Na zdjęciu – początek trasy na Eliaszówkę.

 

Poniżej na zdjęciu  miejsce na odpoczynek na trasie na Eliaszówkę – Górne Stacje.

 

Poniżej na zdjęciu wieża widokowa na Eliaszówce.

 

Poniżej na zdjęciu widok z wieży widokowej na Eliaszówce.

 

Mapa wycieczki.