Garlejów Groń

Beskid Makowski

Punkt startowy: Huciska, parking przy Kościele

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

23/01/2022

Opis

Garlejów Groń w Beskidzie Makowskim.

Jest to szczyt o wysokości 730 m n.p.m. położony w Paśmie Pewelskim.

W skład tego pasma wchodzi jeszcze kilka szczytów, nawet nieco wyższych niż Garlejów Groń, np. Zwaliska (757 m n.p.m.), Baków (766 m n.p.m.) czy Gachowizna (758 m n.p.m.).

Szczegóły trasy:

  • Trasa bardzo łatwa, bardziej spacerowa niż górska. Szliśmy tam jednak zimą, w kopnym śniegu, więc początek nie był taki całkiem „lajtowy”.
  • Wielkim plusem jest bezproblemowy, bezpłatny parking – pod Kościołem w Huciskach (gmina Stryszawa). Zaczynamy podejście szlakiem niebieskim, obok Kościoła i sąsiadującego z nim cmentarza. Następnie po około godzinie drogi trzeba zmienić szlak na żółty.
  • Po drodze nie ma specjalnych atrakcji typu schronisko, wieża widokowa, miejsce na odpoczynek czy ścieżka edukacyjna. Największą chyba atrakcją są widoki.
  • Trasa idealna na przejście z dzieckiem czy psem. Myślę, że latem można byłoby przejechać ją nawet wózkiem.

Wrażenia z trasy.

Jeśli szukacie spokojnego, ciekawego, mało uczęszczanego szlaku gdzieś w Małopolsce lub na Śląsku (żeby nie mieć zbyt daleko), to idźcie na Garlejów Groń w Paśmie Pewelskim. To jest właśnie trasa na przemyślenia, kontemplację, wyciszenie się. Nie jest ona dedykowana dla ambitnych Tatromaniaków, Zdobywców KGP lub turystów chcących sobie zrobić fotkę na szlaku i wrzucić na Insta. Nie. To jest trasa dla Normalsów, zakochanych w każdym zakątku polskich gór.

Widoki z niej są (podobno) piękne. My ich nie zobaczyliśmy, ponieważ w styczniu zwykle pogoda nie sprzyja i nam także nie sprzyjała, choć było zimowo i pięknie. Ale i tak, jak zerkniecie na zdjęcia, to zrozumiecie, że na tej trasie jest po prostu przyjemnie.

Dla porządku dodam, że na Garlejów Groń można dotrzeć także ze strony Jeleśni, żółtym szlakiem.

Tyle opisu, przepraszam, ale być możne powinno być go więcej. Widziałem, że inne opisy internetowe są bardziej marketingowe od mojego.

Polecam tę trasę, zajrzyjcie tu kiedyś.

Ten szlak będzie się do Was uśmiechał, obiecuję.

Mapa i zdjęcia.

 

Początek i koniec trasy – Kościół w Huciskach. 

 

Widoki z trasy.

 

Kapliczka przy szlaku na Garlejów Groń.