Góra Choina, Zamek Grodno

Góry Wałbrzyskie

Punkt startowy: Zagórze, ulica Kolejowa, parking przy Dworcu PKP

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

26/11/2022

Opis

Rezerwat na Górze Choina, a w nim zamek Grodno

  1. Poziom trudności wycieczki: łatwa. Trasa w formie pętli.
  2. Czas trwania: około 2 godzin, dystans około 3,5 kilometra.
  3. Trasa dostępna dla wózków, odpowiednia dla małych dzieci.
  4. Rower – tak.
  5. Pies – tak (chociaż do zamku z psem nie wejdziecie).

Wstęp, Rezerwat Przyrody Góra Choina

Rezerwat przyrody Góra Choina leży na pograniczu dwóch pasm górskich: Gór Wałbrzyskich i Gór Sowich. Aby dokonać przyporządkowania opisu trasy, zajrzałam do literatury przedmiotowej. Na podstawie podziału Sudetów na mezoregiony zaproponowanego przez Prof. Jacka Potockiego umieszczam opis Rezerwatu Choina w Górach Wałbrzyskich.

Trochę faktów o rezerwacie. Teren rezerwatu w całości znajduje się w obszarze Natura 2000. Sam rezerwat został powołany rozporządzeniem przez właściwego ministra w 1957 r. Teren ochrony rezerwatem obejmuje prawie 20 ha, a utworzony jest dla ochrony rzadkich gatunków roślin, naturalnego starodrzewia dębowo, bukowo, lipowego porastającego zboczy wzgórza Choina oraz ruin zamku Grodno.

Choina to góra trójszczytowa, o najwyższym punkcie wynoszącym 450 m n.p.m. Zbudowana jest ze skał gnejsowych, które tworzą rozmaite formacje skalne. Stoki Choiny są strome, opadają malowniczo do wód Jeziora Bystrzyckiego. Walory przyrodnicze tego miejsca są ogromne. Naturalne lasy liściaste pięknie złocą się jesienią, słońce przebija przez drzewa, a w oddali lśni tafla wody. Szczyt jest całkowicie porośnięty lasem liściastym.

W tym pięknym otoczeniu położony jest Zamek Grodno. Budowa zamku datowana jest na średniowiecze, prawdopodobnie fundatorem było Bolko I. Zamek ma za sobą burzliwą i bogatą historycznie przeszłość. Był rozbudowywany i niszczony podczas najazdów wojennych, zmieniał często swoich właścicieli. Obecnie Zamek udostępniony jest do zwiedzania z przewodnikiem w tygodniu lub z audioprzewodnikiem w weekendy. W obiekcie działają hotel i karczma.

Polecam przyjechać na wycieczkę do rezerwatu i zamku w dzień powszedni, w weekendy trudno nawet o miejsce do zostawienia samochodu.

Zamek Grodno, Góra Choina i Jezioro Bystrzyckie

My pokusiliśmy się o odwiedziny w Zagórzu Śląskim oraz w Rezerwacie Choina i na Zamku Grodno w jeden z listopadowych weekendów. Pogoda była dla nas bardzo łaskawa. A że wybraliśmy się dosyć wcześnie rano, ominęliśmy tumy niedzielnych turystów.

Samochód zostawiliśmy u podnóża wzgórza Choina, w Zagórzu przy ul. Kolejowej niedaleko odrestaurowanego dworca PKP. Miejsc nie było dużo, ale udało się zaparkować bezpłatnie. Zaraz przy skrzyżowaniu ul. Kolejowej i Głównej mamy pierwsze niebiesko – żółte szlakówki. Szlak prowadzi nas zboczem góry aż pod sam Zamek. Po drodze mijamy tablice z informacjami o rezerwacie oraz zamku. Do zamku dochodzimy w kwadrans.

Oczywiście decydujemy się na zwiedzanie. Bilety nie są drogie, kilka złotych kosztuje także audio przewodnik. Warto zdecydować się na wypożyczenie, bardzo poprawia to jakość zwiedzania obiektu.

O samym Zamku Grodno dość pisać, że jest interesującą budowlą, chociaż widać, że fundusze na utrzymanie są skromne. Duże wrażenie zrobiła na nas nowo wyremontowana część zamku z niewielkim kinem i salami multimedialnymi. Myślę, że przyjście tu z dziećmi sprawi im dużą frajdę. Projekt „Centrum Bioedukacji Multimedialnej Zamku Grodno” został sfinansowany z udziałem środków z UE, ma poprawić udostępnianie zasobów przyrodniczych rezerwatu Choina.

Po wyjściu z zamku kierujemy się szlakiem żółto-czerwonym i obchodzimy wzgórze. Oczywiście można ścieżką nieznakowaną wejść na sam szczyt Choiny, co zrobiliśmy. Szczyt jest nieoznaczony, zarośnięty. Znajdują się tu zakratowane wejścia do podziemi. Wracamy na szlak żółto-czerwony, którym dochodzimy do nowo wybudowanej kładki nad Jeziorem Bystrzyckim. Jezioro Bystrzyckie jest jeziorem zaporowym, powstałym po wybudowaniu zapory wodnej w Zagórzu Śląskim, tworzą je wody Bystrzycy.

Chwile kręcimy się po okolicy, po czym wracamy do samochodu, wybierając drogę asfaltową.

Rezerwat przyrody Choina to bardzo piękne miejsce, zarówno pod względem przyrodniczym, jaki i od strony zabytkowej. Zazwyczaj zamki i inne budowle obronne budowane były w górach lub innych terenach trudno dostępnych. Nie sposób pominąć ich w górskich wędrówkach. A więc i w opisach tras znajdzie się od czasu do czasu jakiś zamek lub inna budowla warowna.

Podsumowanie, zdjęcia i mapa

Zamek Grodno w naszych oczach bardzo zyskał, proponując zwiedzającym nowe możliwości poznania otaczającej przyrody. Uważam, że multimedialna prezentacja czy to zabytków, dzieł sztuki, czy przyrody jest przyszłością.

Dziękujemy Basi Grzelczak za kolejny piękny opis szlaku historycznego w Górach Wałbrzyskich. Mało które pasmo górskie obfituje – jak Góry Wałbrzyskie – w tak wiele ciekawostek z przeszłości. Zdjęcia i mapa poniżej.