Góra Górzec

Góry i Pogórze Kaczawskie

Punkt startowy: Bogaczów

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

25/06/2023

Opis

Góra Górzec – najstarszy wulkan w Krainie Wygasłych Wulkanów

  1. Wejdziecie na najstarsze w górach Kaczawskich powulkanicznie wzniesienie,
  2. Czas trwania wycieczki możecie liczyć na ok. 2 h., dystans trochę ponad 5 km,
  3. Na szczycie stoi kaplica, zobaczyć można także bazaltowe rumowisko,
  4. Trasa jest idealna na wycieczkę biegową.

Najstarszy Wygasły Wulkan

Najstarszy w Kranie Wygasłych Wulkanów jest bazalt budujący Górzec. Skały wulkaniczne w obrębie szczytu góry mają ok. 35 mln lat. I to chyba wystarczający powód aby wybrać się na wędrówkę do tego pięknego miejsca.

Góra Górzec leży we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego. Wzniesienie to mierzy jedynie 445 m n.p.m., a na szczycie znajduje się kaplica. Górzec leży na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy. Wzgórze to zaliczane jest jako punkt do zdobycia do Korony Kaczawskiej.

Jeżeli nie przekonuje Was argument, że Górzec jest jednym z najstarszych wygasłych wulkanów w Polsce, zobaczcie jaką wartość historyczną niesie to wzniesienie.

Droga Męki Pańskiej

Badacze przypuszczają, że wieki temu Górzec, podobnie jak Ślęża mógł być miejscem pogańskiego kultu. Niestety nie zachowały się żadne ślady z tamtego okresu.

W XVII w. na ruinach średniowiecznego zamku bądź grodu, na szczycie Górzca zakon cystersów – ówczesny właściciel ziem, wybudował kaplicę przelgrzymkową. A pod koniec XVIII w. na zboczach góry wytyczono Drogę Kalwaryjską z Męcinki. Droga ma 14 stacji – kapliczek wykonanych z piaskowca z gotyckimi napisami. U podnóża góry powstała w XIX w. pustelnia.

W XIX w. droga została przebudowana, a późnej jeszcze kilkakrotnie remontowana.

Jak dojechać do Górzca

Na szczyt Góry Górzec można wybrać się od strony Męcinki, wtedy wejdziecie Drogą Krzyżową. Trasa z Męcinki wyniesie ok 7 km.

Ja zdecydowałam się na inny wariant trasy. Wystartowałam z Bogaczowa. Wieś Bogaczów leży u podnóża góry Górzec, na terenie Parku Krajobrazowego Chełmy. We wsi jest zaledwie klika domów, a na obrzeżach, przy szlakach do Górzca znajduje się parking. Na parkingu są bezpłatne miejsca postojowe, a nawet wiata, stoły i miejsce na ognisko.

Do parkingu trzeba przejść przez drogę asfaltową. Po drugiej stronie od razu widoczne są oznaczenia szlaku, a także tablice Parku Krajobrazowego Chełmy. Gdzieś w pobliżu szumią wody potoku Błotnia.

Szlak na Górzec

Prowadzi mnie szlak łączony niebiesko-czerwony., którym dochodzę do rozwidlenia. Na skrzyżowaniu trzeba zadecydować który kolor szlaku wybieracie. Ja poszłam czerwonym, ale nie ma to większego znaczenia  – nasza trasa to pętla.

Szlak czerwony jest łagodny aż do kolejnego rozwidlenia szlaków pnie się delikatnie do góry. Droga jest monotonna, nawet momentami nudnawa. Na kolejnym rozejściu szlaków trzeba odbić w boczną ścieżkę w lewo aby dotrzeć na szczyt Górzca.

Ta ścieżka jest trochę bardziej stroma, po ostatnich wichurach leżą połamane ogromne drzewa, które trzeba omijać. I z oddali widać już kamienne schody, a po drodze miniecie kilka stacji Drogi Kalwaryjskiej.

Tu czuć klimat przeszłości, tajemnicy i magii.

Rośnie tu przepiękny las mieszany, świerkowo-bukowy, z domieszką innych gatunków. Ogromne drzewa nad głowami, powalone na ścieżce, a na szczycie bazaltowe rumowisko skalne i częściowo odsłonięte słupy bazaltowe.

Szczyt Górzca

Na szczycie góry znajduje się obecnie niewielka kapliczka, miejsce pielgrzymek i koniec Drogi Krzyżowej. Są tu ustawione do nabożeństw drewniane ławy. Ze szczytu nie ma obecnie praktycznie  żadnych widoków, las wyrósł bardzo wysoko. Gdzieś pomiędzy drzewami można dostrzec zabudowania Męcinki, jezioro Słup i to wszystko.  Ale na początku XX w. góra była popularna na tyle, że stało tu schronisko turystyczne. Schronisko przestało działać po II Wojnie Światowej.

Ze szczytu zeszłam fragmentem Drogi Kalwaryjskiej i powiem Wam – lepiej wchodzić niż schodzić. To jest wyzwanie – droga jest niezwykle stroma, luźnej kamienie i korzenie jeszcze dodatkowo przeszkadzają w zejściu.

Drogą doszłam do skrzyżowania szlaków niebieskiego z zielonym, którym wróciłam do parkingu. Po drodze zauważyłam kilka innych dróg wytyczonych na szczyt Górzca:

– Pustelnicza Droga

– Pańska Droga

Każdą z tych dróg dojdziecie do szczytu, jednak są one zarośnętę i nie zbyt zachęcające.

Górzec to na pewno ciekawa atrakcja dla osób wierzących. Dla pozostałych będzie to szczyt z historią w tle.