Góra Szybowcowa

Góry i Pogórze Kaczawskie

Punkt startowy: Jelenia Góra, Kiepury 69. Na samą górę można wjechać samochodem.

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

26/03/2022

Opis

Góra Szybowcowa z panoramą na Kotlinę Jeleniogórską.

Informacje ogólne.

Góra Szybowcowa wznosi się na wysokość 561 m n.p.m., leży w Grzbiecie Małym Gór Kaczawskich. Zbocza góry zbudowane są głównie ze skał pochodzenia wulkanicznego. Szczyt wchodzi w skład Korony Kaczawskiej.

Panujące na górze znakomite warunki naturalne, silne prądy wznoszące umożliwiające osiąganie pułapów do 10 000 m uwarunkowały powstanie w 1924 r. Szkoły Szybowcowej. Przedwojenna historia szkoły to równocześnie historia niemieckiego lotnictwa, jedną z adeptek była późniejsza pilotka Adolfa Hitlera – Hanna Reitsch.

W okresie powojennym Aeroklub Jeleniogórski został odtworzony i z niewielkimi przerwami działa z sukcesami do dzisiaj. Obecnie lotnisko ma 6 pasów startowych, gdzie kilkanaście razy w roku odbywają się różne zawody: samolotowe, szybowcowe i spadochronowe. Biciu rekordów sprzyjają warunki naturalne — prądy powietrzne ułatwiające szybowanie, zwane „karkonoską falą”.

Dojazd i atrakcje na szczycie.

Na Szybowcową najłatwiej dojechać kierując się z Jeleniej Góry na Jeżów Sudecki. Później drogowskazy, a ostatecznie jedyna dostępna droga doprowadzi do szczytu. Na górę najlepiej dostać się samochodem lub rowerem, dojście nie jest po prostu specjalnie atrakcyjne.

Szczyt można też zdobywać od strony Płoszczyny lub Dziwiszowa, gdzie jest wiele wydeptanych na dziko ścieżek. Jeśli ktoś miałby ochotę się pokusić o „zdobywanie”, to wędrówkę może rozpocząć przykładowo od orlików znajdujących się w Jeleniej Górze w okolicach ul Kiepury 69, zaraz za Galerią Sudecką. Droga na górę prowadzić będzie początkowo przez łąki, po czym przejdzie w betonowe płyty. Nie jest to najłatwiejsza opcja.

W tym wpisie nie zamieszczamy wobec tego mapy – zostawiamy Waszej inwencji zdobycie tego szczytu, ograniczając się do kilku podpowiedzi.

Mimo to zachęcam do jego odwiedzenia – to kolejne miejsce spektakularnych widoków.

Dla jeleniogórzan to „kino samochodowe” tyle, że zlokalizowane w naturze. Na szczycie Góry Szybowcowej poza pięknymi widokami, hangarem lotniczym dostępny jest także Hotel Szybownik i restauracja Hexa 66.

Ze szczytu możemy zobaczyć między innymi: Góry Wałbrzyskie, Rudawy, piękną panoramę Karkonoszy, Góry Izerskie, inne szczyty Gór Kaczawskich, a także góry po czeskiej stronie.

Rekomendacja, podsumowanie i zdjęcia.

Warto przyjechać tu także o zmierzchu – oświetlona Kotlina Jeleniogórska robi naprawdę duże wrażenie.

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za kolejny wpis.

Może wpis nie jest typowy, w zasadzie trudno go uznać za opis szlaku, ale właśnie takie są niektóre szczyty w tej okolicy – łatwe, lekkie i dla każdego.

Poniżej widoki i opisane powyżej ciekawostki. Pierwsze zdjęcie to nie lada gratka – widok z Góry Szybowcowej nocą.

 

Bar na Szybowcowej.