Horska chata Ostry

Góry Czech

Punkt startowy: Horska chata Koziniec; współrzędne: 49.621176, 18.665383

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

23/07/2022

Opis

Wycieczka na szczyt Ostry (1045 m n.p.m.) i do Horskiej chaty Ostry (950 m n.p.m).

W skrócie:

  1. Trasa średnio trudna, może sprawiała nieco trudności, ze względu na panujący tego dnia upał (ponad 30 stopni). Wielu turystów uznałoby ją pewnie za łatwą.
  2. Do samego szczytu Ostry nie ma dojścia oficjalnym szlakiem, trzeba nieco przed Horską chatą Ostry zboczyć ze szlaku.
  3. Po drodze jedno schronisko – właśnie Horska chata Ostry, polecam ją, ponieważ oferuje dobre jedzenie i trunki.
  4. Start: Horska chata Koziniec, w miejscowości Karpentna. Chata Koziniec obecnie (lipiec 2022) jest w remoncie, przy niej znajduje się niewielki, bezpłatny parking.
  5. Szlak niebieski do schroniska, następnie zejście szlakiem żółtym i zielonym.

Polecam filmik, a także nieco pełniejszy opis, zdjęcia i mapę.

Opis pełny, początek szlaku, widoki, ciekawostki.

Początek szlaku jest po prostu łatwy, poszedłem nieco inaczej niż prowadziły szlakówki, ale w porę skręciłem na szlak właściwy.

Po drodze rozpościerają się wspaniałe widoki na Beskid Śląsko – Morawski, a także m.in. na Słowacką Fatrę. Po nieco ponad kilometrze marszu jest jedno ostrzejsze podejście. Szlak jest częściowo odsłonięty, a częściowo zalesiony. Z ciekawostek – zbocza Ostrego są objęte ochroną i znajduje się tu Rezerwat Przyrody Cernavina. Rozpościera się on na obszarze niemal 62 hektarów, a zachowane tam drzewa (głównie buki) mają nawet 180 lat. Czesi chronią swoje lasy za pomocą takich specjalnych pułapek na korniki, które po czesku nazywają się Kurovec. Z daleka wygląda to trochę jak skrzynka na listy, ale to dosyć zmyślne urządzenie przeciwko szkodnikom. Możecie te pułapki zobaczyć przed samym schroniskiem.

Po drodze minąłem Velky Kozinec (753 m n.p.m). Kilka zdjęć z tego odcinka poniżej.

Horska chata Ostry.

Po nieco ponad godzinie drogi doszedłem do Schroniska Horska chata Ostry. Jest utrzymane w fajnym, górskim klimacie, nie żaden fast-food, tylko dobre jedzenie i smaczne trunki. Zastanawia mnie czasem, dlaczego w polskich schroniskach bardzo rzadko trafiam na dobre jedzenie, a w tych czeskich czy słowackich – prawie zawsze. No, ale to temat na inny blog.

Aby zatoczyć pętlę, trzeba wybrać przy schronisku szlak żółty, a następnie zielony. Szedłem przez urocze Sedlo pod Ostrym (748 m.n.p.m), a następnie U malego Kozince (675 m n.p.m.), aby dojść w to samo miejsce, z którego startowałem.

Kilka zdjęć z tego odcinka.

Podsumowanie i mapa.

Beskid Śląsko – Morawski robi na mnie niezmiennie bardzo dobre wrażenie. Nie tylko Lysa Hora czy Velky Javornik są tu godne polecenia. W zasadzie każdy szlak, który przeszedłem jest dobrze oznakowany, przepiękny widokowo i przyjazny wędrowcom. Poza tym nie ma tu tłumu turystów. Bardzo polecam ten nietrudny, 9-kilometrowy marsz.