Hrobacza Łąka

Beskid Mały

Punkt startowy: Bielsko Biała Lipnik

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

15/01/2022

Opis

Hrobacza Łąka.

W tym opisie będziemy z Górskim Drwalem, czyli Michałem Huptysiem, przemierzać Beskid Mały, który należy do części Beskidów Zachodnich. Michał zabiera nas na Hrobaczą Łąkę (828 m n.p.m.).

W skrócie.

Hrobacza Łąka to szczyt należący do grupy Magurki Wilkowickiej. Od razu na wstępie napiszę, że jest to idealna propozycja dla rodzin z dziećmi. Na szlak można zabrać również psiaka. Można go przejechać na rowerze, niemniej co najmniej w jednym miejscu trzeba będzie pojazd prowadzić.

Szczegóły trasy, dojazd, parking, schronisko.

Przygodę zaczynamy z Bielska-Białej Lipnik (Lipnik to dzielnica Bielska), niedaleko od rozpoczęcia szlaku znajduje się bezpłatny parking. Zaczynamy podążać niebieskim szlakiem, który biegnie przez las. Z początku poziom szlaku jest bardzo łagodny, ale później zaczynamy ostro piąć się w górę. Podejście potrafi zmęczyć. Sam lubię zalesione szlaki bo pozwalają mi się wyciszyć. Będziemy przechodzić obok Źródła Pyszne skąd można nabrać wody do butelki. Niech to nie zabrzmi jednak, jako zachęta, ponieważ nie mogę dać 100% gwarancji, że jest to woda idealnie czysta. Wkrótce dojdziemy do Pod Gaikami (810 m n.p.m.). Tutaj niebieski szlak łączy się z czerwonym. Dalej będziemy kierować się niebieskim szlakiem, aż dojdziemy do Gaików. W tym miejscu wskakujemy na czerwony szlak, którym dojdziemy na sam szczyt Hrobaczej Łąki. Przypomnę, że szlak czerwony należy do Małego Szlaku Beskidzkiego. Szlak ten wiedzie grzbietem i zaprowadzi nas do Przełęczy u Panienki (750 m n.p.m.). Przy dobrej pogodzie można z tego miejsca podziwiać Tatry oraz Skrzyczne, najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Tutaj łączą się trzy szlaki, czerwony, żółty i czarny. My dalej będziemy podążać czerwonym. Z tego miejsca na szczyt to już około 25 minut. Z daleka będziemy widzieć wielki krzyż, który znajduję się na szczycie góry. Nocą krzyż jest oświetlony. Przy krzyżu znajduje się mała platforma widokowa, z której możemy podziwiać piękne widoki. Gdy już nacieszymy oko widokami możemy iść do Schroniska, które znajduje się kawałek dalej i odpocząć. W okresie letnim warto jednak odpocząć na ławeczkach, które znajdują się obok schroniska i cieszyć się pięknem przyrody polskich gór oraz jezior – ponieważ jest to miejsce z widokiem na Jezioro Międzybrodzkie.

Podsumowanie, wskazówki, mapa i zdjęcia.

Hrobacza Łąka jest często odwiedzana przez turystów, a większości przez rodziny z dziećmi. Szlak jest łagodny, malowniczy oraz idealny dla osób początkujących, starszych, nie mających super kondycji. Wracać będziemy tą samą drogą, ponieważ jest ona najlepsza, aby dostać się na parking gdzie zostawiliśmy auto. Jest też inny szlak powrotu. Z Przełęczy u Panienki wskakujemy na czarny szlak i zmierzamy przez Groniczki (698 m n.p.m.), do Bielska-Białej Lipnik Pętla (418 m n.p.m.). Z tego miejsca do auta mamy niecałe 20 minut wędrówki asfaltową drogą. Czas przejścia szlaku w obie strony to ponad 4 h, ale zaufajcie, że warto. Hrobaczą Łąkę odwiedziłem w styczniu. Jeżeli chcecie zdobyć górę zimą to pamiętajcie o zabraniu raczków. Kijki trekkingowe też mogą się przydać na podejściu. Poniżej mapa i zdjęcia.

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Górskiemu Drwalowi, Michałowi Huptysiowi za kolejny świetny wpis.

 

Schronisko na Hrobaczej Łące.

 

Krzyż na Hrobaczej Łące.

 

Platforma widokowa na Hrobaczej Łące.

 

Widok z platformy na Hrobaczej Łące.

 

Widok z Przełęczy u Panienki.