Jagodna na biegówkach

Góry Bystrzyckie

Punkt startowy: Spalona, parking przy Schronisku PTTK Jagodna

Poziom trudności

Trudna

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

05/03/2023

Opis

Pętla Duża Jagodna w Górach Bystrzyckich na biegówkach

W skrócie:

  1. Piękna pętelka wyznaczona na narty biegowe, będzie idealna także na piechotę,
  2. Nam pokonanie trasy zajęło ok. 4 h, dystans ok. 15 km., ale robiliśmy wiele przystanków na foty, herbatki itp.,
  3. Trasa zimą niedostępna dla wózków, chociaż małe dzieci można zabrać w przyczepce do narciarstwa biegowego (jak na foto),
  4. Jagodna to bardzo fajne trasy do narciarstwa biegowego oraz cudowne schronisko,
  5. Pies – tak

Jaka jest najlepsza trasa biegówkowa w Polsce?

Gdzie na narty biegowe? Gdzie na biegówki dla początkujących na Dolnym Śląsku?

Przy wyborze tras na narty biegowe zazwyczaj pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Oczywiście są one obce osobom uprawiającym ten sport od wielu lat, szczęściarze mają już swoje sprawdzone trasy biegowe.

Czy wiecie, że narciarstwo biegowe z roku na rok zyskuje kolejnych sympatyków? Dla wielu przeradza się w prawdziwą, wieloletnią pasję. Pewnie wiele osób sięga po biegówki za sprawą polskiej królowej nart biegowych – Justyny Kowalczyk. No cóż, niewielu prawdopodobnie dorówna jej poziomem, ale nam amatorom chodzi przecież o zabawę.

Biegówki nie mają w Polsce długiej tradycji, zostały importowane z północy Europy w XIX w. Najpierw popularność zyskały w Tatrach i Beskidach, aby stopniowo pojawić się wszędzie, gdzie śniegi umożliwiały przemieszczanie się na nartach.

Obecnie mamy w Polsce wiele ciekawych tras biegówek w Sudetach, Beskidach, Tatrach, czy Bieszczadach, a nawet na Podlasiu czy w Kampinosie. Ja chciałabym opisać jedną w moich ulubionych tras w Sudetach, dokładnie w Górach Bystrzyckich. A dlaczego jest to moja ulubiona trasa biegowa? I czy jest to najlepsza trasa biegowa w Polsce? Wszystko się jeszcze wyjaśni.

Pętla Duża Jagodna w Górach Bystrzyckich – trasa na biegówki.

Duża Jagodna, czy też Wielka Jagodna to pętla przygotowana dla narciarzy biegowych. Pętla ma ok. 14 km, jest oznaczona, a w sezonie narciarskim ratrak Gminy Bystrzyca regularnie przygotowuje trasę, zostawiając ślady dla biegówek. Cała infrastruktura jest wspierana przez Stację Narciarstwa Biegowego Spalona.

Naszą przygodę na nartach biegowych zaczynamy z polany przy Schronisku PTTK Jagodna w Spalonej. Wieś Spalona leży na Dolnym Śląsku, w Gminie Bystrzyca Kłodzka. Człowiek ma wrażenie, że dotarł na koniec świata. Nic dziwnego, wieś stopniowo zanika. Chociaż obecnie prowadzone działania związane z promocją turystyki trochę ten trend próbują odwrócić. Niewątpliwie ogromnym atutem Spalonej jest kultowe już Schronisko Jagodna z doskonałą kuchnią i cudowną, ciepłą atmosferą. W Spalonej znajdziecie także świetne miejsca noclegowe, małe, kameralne pensjonaty.

Dodatkowym działaniem Gminy Bystrzyca jest promocja sportów zimowych – jest tu wyciąg i stok dla amatorów zjazdówek, a dla biegaczy narciarskich wytyczono ponad 40 km tras dla nart biegowych, które są oznaczone i przygotowane. Jest tu także świetna wypożyczalnia sprzętu do narciarstwa biegowego – Strefa Jagodna. A zjazdówki można wypożyczyć niedaleko stoku narciarskiego. Co do samego stoku dla nart zjazdowych – stok w Spalonej nie jest długi, a różnica wzniesień wynosi zaledwie 50 metrów, jednak dzięki temu idealnie nadaje się na pierwsze kroki na nartach. Widzieliśmy dużo rodzin z maluchami robiącymi swoje pierwsze szusy.

Do Spalonej przyjeżdża się, aby wejść na wieżę widokową na Jagodnej, a także zjeść placki z jagodami w Schronisku Jagodna. Kto był, ten wie, a kto nie był – koniecznie powinien to nadrobić.

Wieża widokowa na szczycie Jagodnej

Na wieżę widokową na Jagodnej z polany w Spalonej prowadzi szlak koloru niebieskiego. Można także zrobić fajną, choć nieco dłuższą pętlę łącząc szlaki niebieski i żółty – wyjdzie ok. 14 km. Na biegówkach w wariancie Duża Jagodna także dojdziecie do wieży widokowej. Trasa poprowadzona jest częściowo poza szlakiem, jednak jest przygotowana i oznaczona. Nie sposób się zgubić na biegówkach – uwierzcie!

Trasa Duża Jagodna jest warta przejścia. Nie jest trudna, ale trzeba się przygotować na dwa dość mocne podejścia – w końcu to prawie kilometr różnicy wzniesień. A później, kiedy już pokonacie własne słabości i wejdziecie na górę to czeka Was wspaniały, dość długi i łagodny zjazd do Spalonej. Po drodze miniecie wieżę widokową na Jagodnej, na polanie będzie drewniany stół i ławy, a także brama do Singletrack Glacensis – Pętla Jagodna.

Trasa w wariancie dłuższym – Duża Jagodna – zajęła nam ok. 4 godzin niespiesznego spaceru na biegówkach z wieloma przystankami na kawę, kanapkę, czy zdjęcie. Trasa w wariancie nieco mniejszym – Mała Jagodna, ma także mniej podejść i wychodzi ok. 3 h bez pośpiechu.

Jeżeli są to wasze pierwsze ślady na biegówkach, pomyślcie o instruktorze. Niby biegówki są łatwe, nie ma szybkości, jednak jest parę sytuacji, które potrafią zaskoczyć. Dobry instruktor przekaże wszystkie istotne informacje, a także sposoby na różne problemy na trasie. Przy wypożyczalni Strefa Jagodna możecie wynająć doświadczonego instruktora narciarstwa biegowego.

Biegówki to idealna zimowa aktywność. Narty biegowe dają wolność, swobodę w pokonywaniu szlaków swoim tempem. Biegówki dają bliższą możliwość spotkania z naturą, wejścia w zimę, las i przestrzeń. Jest to doskonała opcja na odpoczynek dla głowy, przy jednoczesnym zmęczeniu ciała.

Klimatyczne Schronisko Jagodna w Spalonej

My chętnie wracamy na biegówki nie tylko do Spalonej, ale nigdzie nie ma takich placków z jagodami…

Nie sposób przy okazji nie wspomnieć o wspaniałym, klimatycznym Schronisku PTTK Jagodna. Schronisko zajmuje stary budynek w stylu sudeckim, oczywiście remontowany i utrzymywany odpowiednio. Doskonałą robotę, jak to zwykle w schroniskach górskich bywa, robią ludzie – załoga obiektu. To jest bardzo przyjazne miejsce, zawsze czujemy się tu dobrze, nawet mimo faktu, że na jedzenie, a nawet miejsce trzeba chwilę poczekać. Schronisko Jagodna jest także absolutnie psiolubne, co dla nas jest atutem nie do przecenienia. Zresztą, już chyba nie muszę Was namawiać do odwiedzin. Dodam jeszcze, że nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie o najlepszą trasę dla narciarzy biegowych w Polsce. Każdy wybiera dla siebie najlepsze rozwiązanie!