Jagodna

Góry Bystrzyckie

Punkt startowy: Schronisko PTTK Jagodna (wieś Spalona)

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

12/06/2021

Opis

Trasa do wieży widokowej na Jagodnej w Górach Bystrzyckich

W skrócie:

  1. Start: wieś Spalona, dostępny jest ogromny bezpłatny parking, wyjście na szlak nieopodal Schroniska Jagodna
  2. Trasa łatwa, tam i z powrotem.
  3. Czas pokonania trasy – ok. 2,5 h.
  4. Wózek – tak, trasa dostępna także dla małych dzieci.
  5. Pies dozwolony. Trasa częściowo zalesiona, częściowo odsłonięta.

Jak dojść do najwyższego szczytu w Górach Bystrzyckich?

Trasa na Jagodną (977 m) jest – moim zdaniem – jedną z łatwiejszych tras zaliczanych do Korony Gór Polskich. Szczyt Jagodna (niem. Heidelberg) leży w Sudetach Środkowych, dokładnie w Górach Bystrzyckich, na Dolnym Śląsku. Co ciekawe, mimo, że szczyt Jagodna jest zaliczany do Korony Gór Polski, nie jest najwyższym szczytem w Górach Bystrzyckich. Najwyższa jest Sasanka lub, jak kto woli – Jagodna Północna o wysokości 955 m n.p.m. Takie pomyłki przy określaniu szczytów do Korony Gór Polski zdarzają się – warto przypomnieć chociażby Chełmiec i Borową w Górach Wałbrzyskich.

Droga do wieży widokowej na Jagodnej zaczyna się przy Schronisku PTTK Jagodna, a dokładnie na Przełęczy Spalona, w malutkiej sudeckie wsi Spalona. Podobno w okolicy zabudowań schroniska znajdują się jakieś poniemieckie schrony czy bunkry, przebudowane na budynki gospodarcze. Samo Schronisko jest już kultowe. Jest jednym z lepiej rozpoznawanych sudeckich schronisk. Aby dojść do naszego celu – Jagodnej, wybieramy szlak żółty lub niebieski, który prowadzi nas szeroką utwardzoną szutrem drogą. Po nieco ponad godzinie spacerku stajemy na polanie szczytowej Jagodnej z metalową wieżą widokową. Wieża widokowa na Jagodnej została ustawiona w 2019 r., mierzy 23 m i oferuje przepiękną panoramę na pobliskie góry.

W sumie na tym mógłbym opis zakończyć, ewentualnie dodając, że z wieży rozpościerają się piękne widoki na Kotlinę Kłodzką, Masyw Śnieżnika i Góry Orlickie. W zasadzie jedynie dzięki wieży widokowej mamy możliwość podziwiania okolicznych wzniesień. Sam szczyt Jagodna jest zalesiony. A wieża widokowa dodała popularności zarówno Jagodnej, jak i Schronisku Jagodna, a nawet całym Górom Bystrzyckim.

Dla kogo trasa na Jagodną?

W ostatnim czasie rozmawiałem z rodzicami dziecka poruszającego się za pomocą wózka inwalidzkiego. Ze smutkiem stwierdzili, że mogą co najwyżej czytać opisy górskich szlaków, bo z małym na szlak już się nie wybiorą, wszak góry to góry – musi być trudno. Jagodna temu ewidentnie zaprzecza, jest idealnym szlakiem, nawet jeśli jedna osoba jest na wózku. Teraz często jest to wózek elektryczny, co ułatwia sprawę. Trasa na szczyt Jagodnej jest łagodna, nie ma istotnych różnic wysokości, czy też podejść. Szutrowa nawierzchnia umożliwia dojście na szczyt z wózkiem.

Szutrowa trasa na Jagodną

Do Schroniska Jagodna jest łatwy dojazd a sam fakt, że ono tam jest zapewne ułatwia sprawę dotyczącą dostępu do wody, sanitariatów itd. Zupełnie oczywiste jest, że trasy ze schroniskami po drodze cieszą się większą popularnością. Schronisko Jagodna jest zupełnie wyjątkowe. Na pewno zapamiętacie tą ciepłą atmosferę, a jedzenie będziecie jeszcze długo wspominać!

Schronisko PTTK Jagodna w Spalonej

Słowem, można patrzeć na Jagodną jako na górkę „do odhaczenia” do KGP, a można podejść do niej w ten sposób, że Jagodna jest idealna dla początkujących, rodzin z dziećmi, biegaczy górskich czy właśnie osób niepełnosprawnych. Kto wie – może swoją przygodę z górami warto zacząć właśnie od Jagodnej? Jeżeli zbieracie wpisy do książeczki Korony Gór Polski – pieczątki są dostępne w schronisku lub pod wieżą widokową na Jagodnej.

Dodam jeszcze, że po drodze na szczyt będzie możliwość odpoczynku – w kilku miejscach znajdują się drewniane ławy i stoły. W okolicy szlaków na Jagodną biegnie pętla Singletrack Glacensis Pętla Jagodna, wielka gratka dla rowerzystów. Spalona coraz częściej postrzegana jest jako miejsce aktywności – nie tylko pieszej, ale i rowerowej, a zimą narciarskiej. Są tu zarówno trasy dla nart biegowych, jak i niewielki stok dla zjazdówek.

Warto przyjechać do Spalonej na weekend, lub chociaż na jeden dzień.