Jaskinia Mylna

Tatry Zachodnie

Punkt startowy: Kiry (Zakopane)

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Nie

Rower

Nie

Data wpisu

13/03/2022

Opis

Wycieczka do Jaskini Mylnej z Kir.

Opis skrócony, najważniejsze informacje i film.

1) Miejsce parkingowe łatwo znajdziecie w Kirach, cena to 15-20 złotych od samochodu za cały dzień parkowania.

2) Po zaparkowaniu idźcie przepiękną, malowniczą Doliną Kościeliską. Stąd rozpościerają się cudowne widoki. Wejście kosztuje 8 zł od osoby dorosłej.

3) Wejście do Jaskini Mylnej znajduje się mniej więcej po godzinie marszu, po prawej stronie (szlak czerwony). Na początku są łańcuchy, w zimie polecam ubrać raczki.

4) Sama Jaskinia jest dostępna dla zwiedzających, na jej przejście potrzeba ok pół godziny, ma 300 metrów długości.

5) Po wyjściu z Jaskini polecam podejście do Schroniska na Hali Ornak.

Obejrzyjcie koniecznie poniższy film, ponieważ zdjęcia nie oddają uroków tej wycieczki.

Opis pełny, dojście do Jaskini i zdjęcia.

Sama wycieczka Doliną Kościeliską dostarcza niesamowitych wrażeń – zwłaszcza przy ładnej pogodzie. Szlak jest bardzo łatwy, można pójść z małym dzieckiem, nawet z wózkiem. Spoglądają na nas mniejsze i większe szczyty Tatr Zachodnich, w których się znajdujemy. Po godzinie drogi docieramy do odbicia szlaku do Jaskini. Kończy się łatwizna i zaczyna dosyć strome podejście, z kilkoma łańcuchami. Widać to na zdjęciu poniżej, polecam zabrać – zwłaszcza w zimie – raczki. Po kilku łańcuchach można się już delektować widokami, szczególnie dostojnie prezentuje się Bystra.

Szlak z Doliny Kościeliskiej do Jaskini Mylnej
Tatry - podejście do Jaskini Mylnej - łańcuchy
Widok na Bystrą ze szlaku do Jaskini Mylnej
Widoki ze szlaku do Jaskini Mylnej
Widoki ze szlaku do Jaskini Mylnej

Przejście przez Jaskinię.

To najdłuższa dostępna dla turystów jaskinia w Tatrach. Ma 300 metrów długości (w części udostępnionej dla turystów), składa się z kilku komór i korytarzy. W mojej ocenie raczej nie można się z niej pogubić, ale warunek jest jeden: czołówka lub przynajmniej dobra latarka. Wyczytałem gdzieś, że ostatnia ofiara śmiertelna w jaskini zdarzyła się w latach 50 – tych XX wieku. Pamiętajcie także, że w co najmniej kilku miejscach trzeba się czołgać, a przynajmniej pójść na czworaka. Nie jest szczególnie przyjemnie, zwłaszcza że często trzeba to robić w wodzie. W jaskini jest dosyć zimno, około zera stopni (w lecie podobno około pięciu). Przed wejściem do jaskini znajduje się jedno z trzech „Okien Pawlikowskiego” czyli miejsc, skąd jest widok na zewnątrz — wykorzystaliśmy to do zrobienia zdjęcia. Ja na przejście jaskini zdjąłem raczki — miałem rację, nie były konieczne. Istotna rzecz dotycząca ekwipunku — miejcie ze sobą jak najmniejszy plecak, z dużym będziecie się męczyć. Trzeba go będzie przeciągać po ziemi, często zdejmować, paski mogą się gdzieś poplątać.

Przejście trasy trwa około pół godziny. Ja nie jestem jakimś wielkim wielbicielem takich atrakcji, cieszyłem się, jak wyszedłem. Kilka zdjęć z wejścia i wyjścia poniżej. Dla porządku napiszę, że Jaskinia Mylna znajduje się mniej więcej na poziomie 1098 m n.p.m.

Okno Pawlikowskiego, w oddali Bystra
Wejście do Jaskini Mylnej

Schronisko na Hali Ornak.

Zakończyliśmy wycieczkę w Schronisku na Hali Ornak, niedaleko Jaskini. Mam z niego dobre wspomnienia, zwłaszcza ze względu na piękną trasę na Ornak.

Mapa tej ciekawej wycieczki, którą polecam na jakieś wolne pół dnia w Tatrach, poniżej.