Kamień Wacława – bliźniak Strażnika Wieczności

Góry Bystrzyckie

Punkt startowy: Schronisko PTTK Jagodna

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

4-6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

07/07/2024

Opis

Kamień Wacława – bliźniak Strażnika Wieczności

  1. Strażnik Wieczności stoi milcząco na Dukcie Wieczności w Górach Bystrzyckich,
  2. Kamień Wacława podobno jest bliźniakiem posągu z Duktu Wieczność,
  3. Trasa do Kamienia jest niezwykle malownicza i bardzo przyjemna,
  4. Przy Osmelakowej Dolinie można zaplanować odpoczynek, a nawet obiad.

Dukty Gór Bystrzyckich

Góry Bystrzyckie, położone w Sudetach Środkowych, to prawdziwa mekka dla miłośników pieszych wędrówek, rowerzystów i narciarzy. Charakterystyczną cechą tego regionu jest gęsta sieć leśnych duktów, które są nie tylko funkcjonalnymi drogami, ale również turystycznymi atrakcjami pełnymi legend i tajemnic.

Najbardziej znanym z tych duktów jest Dukt Wieczności, ciągnący się przez 6 kilometrów przez gęsty świerkowy las. Trasa ta, istniejąca już od ponad 200 lat, jest symbolem spokoju i wyciszenia, a jej charakterystycznym punktem jest kamienna figura Strażnika Wieczności, która według legendy stoi na miejscu, gdzie zamarzł wędrowiec.

Innym ciekawym duktem jest Zielona Droga, przecinająca północną część Gór Bystrzyckich. Ma ona około 10 kilometrów długości i różnicę wzniesień do 250 metrów. Szlak ten prowadzi przez malownicze tereny, oferując wspaniałe widoki na okolicę.

Droga Zbłąkanych Wędrowców, o długości około 8 kilometrów, również przyciąga swoją tajemniczą atmosferą. Trasa ta wiedzie przez lasy świerkowe, łąki i wzdłuż doliny rzeki Bystrzycy. Droga ku Szczęściu, z Dusznik-Zdroju do Zieleńca, to kolejny interesujący dukt o długości około 6 kilometrów. Ta leśna droga prowadzi przez malownicze tereny, wspinając się kręto przez góry Ołtarz i Stołek.

Dukty w Górach Bystrzyckich to doskonały wybór dla tych, którzy szukają spokoju, bliskości natury i odrobiny tajemnicy podczas swoich wędrówek.

Kamienny Wacław

Kamienny Wacław to jedna z najbardziej intrygujących rzeźb w Górach Bystrzyckich. Znajduje się przy zielonym szlaku, który biegnie przez Spaloną Dolną, w gminie Bystrzyca Kłodzka. Jest to kamienna figura o wysokości 2 metrów i wadze około 3 ton, wykonana z piaskowca. Na jej powierzchni widnieją daty 1717, 1743 i 1772 oraz krzyż, co sugeruje, że mogła być ważnym punktem orientacyjnym lub granicznym.

Odkrycie Kamiennego Wacława miało miejsce w październiku 2022 roku. Leśniczy Grzegorz Kmiecik natknął się na niego podczas prac leśnych. Początkowo uznał go za zwykły kamień, jednak po dokładniejszym zbadaniu okazało się, że jest to poszukiwany od lat Der Steinerne Wenzel. Kamienny Wacław to brat bliźniak znanego Strażnika Wieczności, który stoi na Dukcie Wieczności między Hutą a Pokrzywnem.

Kamienny Wacław obecnie znajduje się przy leśniczówce w Spalonej Dolnej na zielonym szlaku turystycznym, gdzie można go podziwiać. Przy leśniczówce znajdują się także kamienie graniczne z różnych zakątków Gór Bystrzyckich.

Drewniana Architektura Ziemi Kłodzkiej

Podczas wędrówki do Kamiennego Wacława warto zwrócić uwagę na drewnianą architekturę Ziemi Kłodzkiej. W regionie tym zachowały się liczne przykłady tradycyjnych domów drewnianych zbudowanych w konstrukcji wieńcowej, które stanowią nieodłączną część krajobrazu. Te budynki, często malowniczo położone wśród górskich polan i lasów, odzwierciedlają przenikanie się różnych tradycji budowlanych, jakie miały miejsce na tych terenach przez wieki.

Architektura drewniana Ziemi Kłodzkiej to przede wszystkim unikalny styl. Domy te charakteryzują się solidnymi drewnianymi konstrukcjami, często zdobionymi detalami architektonicznymi. Wiele z tych budynków przetrwało do dziś, stanowiąc cenne dziedzictwo kulturowe regionu. Niestety, wiele z nich jest zagrożonych zniszczeniem, dlatego tak ważne jest ich ochrona i renowacja.

Na trasie wycieczki napotkacie piękne przykłady budownictwa w Osmelkaowej Dolinie, gdzie stoją dobrze zachowane drewniane budynki mieszkalne i gospodarcze. Przy okazji dodam, że w Dolinie zjecie doskonałą rybkę!

Jak Zaplanować Wycieczkę

Planowanie wycieczki do Kamiennego Wacława zaczynamy od Schroniska Jagodna. Z Przełęczy Spalona kierujemy się trójkolorowym szlakiem, którym kawałek idziemy Autostradą Sudecką. Po chwili skręcamy w las. Trasa jest dobrze oznakowana i prowadzi przez malownicze tereny leśne, co sprawia, że wędrówka jest bardzo przyjemna. Wędrówkę kontynuujemy szlakiem zielonym, który doprowadzi nas na tereny Leśnictwa Spalona Dolina.

Po około godzinie wędrówki docieramy do Kamiennego Wacława. Rzeźba znajduje się w pobliżu leśniczówki, gdzie możemy zrobić sobie przerwę. Idziemy dalej, asfaltową drogą w kierunku Osmelakowej Doliny. Przy siedlisku czas na prawdziwą przerwę i zasłużony odpoczynek na ogromnej łące.

Ostatni odcinek trasy biegnie asfaltową drogą. A do Schroniska Jagodna można skrócić trasę, idąc stokiem narciarskim. Nie będzie łatwo, ale za to trochę krócej.

Warto zaplanować sobie czas na spokojny powrót, aby móc cieszyć się pięknem przyrody i może zatrzymać się na piknik na jednej z licznych polan.