Kamieniołom Kamyki

Góry Wałbrzyskie

Punkt startowy: Głuszyca Górna

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

14/05/2022

Opis

Kamieniołom „ Kamyki” Głuszyca Górna – miejsce zjawiskowe

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa tam i z powrotem.
  2. Czas trwania – w zależności od potrzeb relaksu.
  3. Trasa dla wózków, a także dla małych dzieci.
  4. Rower – tak.
  5. Pies – tak

W zboczach gór Raróg (750 m n.p.m.) i Ostoja (753 m n.p.m.) w Górach Wałbrzyskich do lat  70 – tych XX w. działało wyrobisko melafiru. Pozyskany materiał skalny był przewożony kolejką linową w dół do kruszarni, która znajdowała się w pobliżu stacji kolejowej w Głuszycy.

Melafir to magmowa skała z okresu paleozoiku o brunatnoczerwonym, szaro-fioletowym lub zielonoczarnym zabarwieniu. W Polsce melafir występuje w Sudetach, głównie w Górach Kamiennych, Kaczawskich i regionie śląsko-krakowskim . Skała ta ma zastosowanie głownie w budownictwie. Większość kopalni tego surowca znajduje się na Dolnym Śląsku, część z nich nadal prężnie funkcjonuje.

Nieczynny Kamieniołom „Kamyki” w Głuszycy Górnej (potoczna nazwa mieszkańców) – o nim mowa –  obecnie spełnia zupełnie inną, niż pierwotnie funkcję. Dla mieszkańców pobliskiej Głuszycy, a także turystów i biwakowiczów jest świetnym miejscem wypoczynku.

Kamieniołom w Głuszycy – miejsce wypoczynku na łonie natury

Kopalnia po zamknięciu została zalana, a resztę dobrej roboty wykonała natura. I teraz „Kamyki” to miejsce do biwakowania, spędzania czasu nad wodą. Zbiornik wodny przypomina górskie jezioro. Tafla wody otoczona jest kilkudziesięciometrowymi skalnymi ścianami. Roślinność dookoła to lasy sosnowe, świerkowe i bukowe – typowe dla tych rejonów. Kamieniołom, który przez wielu nazywany jest jeziorem, znany jest nie tylko w Głuszycy. Daltego o każdej, niemalże porze roku, można spotkać tu ludzi chętnych do wypoczynku na łonie natury.

Latem w okolicach zbiornika Kamyki można znaleźć ochłodę. Warto przejść się ścieżką wzdłuż jeziora, która pnąc się do góry prowadzi do fajnego punktu widokowego. Z tego wyniesoniego punktu jest bardzo fajny widok nie tylko na zbiornik, ale zabudowania Głuszycy, a także dalsze Góry Kamienne.

I jeszcze jedna sprawa – zimą „Kamyki” zyskują dodatkowe atuty – tworzące się lodospady umożliwiają wspinaczkę lodową. Amatorów lodowspinaczki nie brakuje. Nie trzeba uprawnień, ani pozwoleń, jedynie odpowiedni sprzęt i umiejętności.

Zbiornik Kamyki – sprawy organizacyjne

W kwestiach organizacyjnych: tuż przy samym zbiorniku Kamyki znajduje się parking, a także miejsce na ogniska. Miejsca jest dużo, podczas naszej wycieczki spotkaliśmy kilka samochodów, kamper i namiot.

Zbiornik jest zarybiony przez PZW, a więc można powędkować. Trzeba jedynie zadbać o stosowne pozwolenia.

Latem zbiornik służy jako kąpielisko, jednak nie jest w żaden sposób strzeżone. Pamiętajcie – to tereny po wyrobisku skalnym, jest tu bardzo głęboko, a dno nie jest pewne.

Zimą, poza wspinaczką lodową, można tu także morsować.

Dojazd do kamieniołomu jest łatwy w lecie – wystarczy w mapy google wpisać współrzędne: 50.66528648907093, 16.356398927115535.

Zimą droga nie jest utrzymywana, więc może być tak zasypana, że nie dojedziecie.

W rejonie kamieniołomu nie ma szlaku, ale ścieżki są doskonale widoczne. Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za ten nietypowy ale bardzo ciekawy opis.