Najwyższy szczyt Węgier zdobyty! Relacja z wyprawy na Kékes
- Szlak niezbyt wymagający, do przejścia (tam i z powrotem) niecałe 8 km,
- Na niebieskim szlaku dominują atrakcje widokowe, nie ma schroniska,
- Na szczycie znajduje się kamienny obelisk w węgierskich barwach narodowych.
Węgierskie góry
Węgry kojarzą się głównie z Budapesztem, gorącymi źródłami i winem z Tokaju, rzadziej z górskimi wędrówkami. Tymczasem w północnej części kraju czeka na zdobywców Kékes – najwyższy szczyt Węgier, wznoszący się na 1014 m n.p.m. Choć nie imponuje wysokością w porównaniu z alpejskimi kolosami, oferuje zaskakująco przyjemną trasę, piękne panoramy i niepowtarzalny klimat węgierskich wzgórz. Nasza wycieczka na Kékes to nie tylko okazja do aktywnego wypoczynku, ale i ciekawe spotkanie z mniej znanym obliczem Węgier – z dala od utartych turystycznych szlaków.
Wśród miejscowości położonych w regionie warto wymienić m.in. Gyöngyös, Mátrafüred, Mátraháza, Parád, Sirok i Recsk. Obszar ten porastają rozległe lasy dębowe i bukowe, będące siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt, takich jak jelenie, sarny, dziki, muflony, żbiki, lisy czy borsuki.
Gdzie znajdują się Góry Matra?
Podczas podróży samochodem z okolicy Gór Bukowych, patrząc w kierunku zachodnim, wyłania się charakterystyczny szczyt ze sporej wielkości nadajnikiem telewizyjnym – to Kékes (1014 m n.p.m.), najwyższy szczyt Węgier. W tłumaczeniu nazwa Kekes oznacza „niebieskawy”, gdyż w takim odcieniu jest często obserwowany ten szczyt z daleka. Kekes znajduje się w najwyższym paśmie górskim na Węgrzech – Mátra, porośniętym lasem dębowym i bukowym. Pasmo Matra ma duże znaczenie w turystyce węgierskiej, posiada najwyżej położone wioski w kraju i 4 najwyższe szczyty na Węgrzech. W godzinach rannych dojechaliśmy do wioski Mátraháza, jednego z głównych ośrodków turystycznych gór Mátra. Można tam dotrzeć od północy lub od południa drogą nr 24, która przecina swym pełnym zakrętów przebiegu wyżej wymienione góry. Zaparkowaliśmy na dużym bezpłatnym parkingu, oferującym na skraju także ławki i wiaty do siedzenia oraz budki gastronomiczne.
Jak wejść na Kekes?
Do wyjścia na szczyt wybraliśmy położony nieopodal niebieski szlak liczący 3,5 km i 1,5 godziny marszu. W niewielkiej odległości od górskiej trasy odchodzi także z Mátraházy asfaltowa droga bezpośrednio na Kékes. Leśna ścieżka prowadziła cały czas lasem i początkowo miała łagodny przebieg, by potem wznosić się nieco bardziej, jednak nie oferowała w żadnym miejscu na jakichś bardziej wymagających fragmentów.
Na końcowym etapie szlak stykał się i przecinał z drogą dojazdową. Wreszcie przed nami na szczycie niewielkiej polany wyłoniła się pokaźnych rozmiarów wieża telewizyjna, a więc dotarliśmy do najwyższego punktu na Węgrzech, jakim jest Kékes (1014 m n.p.m.).
Najwyższy szczyt Węgier i jego atrakcje
Wspomniana wieża znajdująca się na szczycie Kekes posiada przeszklony taras widokowy, na który jednak nie wyszliśmy. Obok wieży można kupić pamiątki w drewnianych budkach lub odwiedzić restaurację. Charakterystycznym punktem szczytu Kekes jest kamienny obelisk z nazwą szczytu, pomalowany w barwy narodowe Węgier. Punkt widokowy oferujący najciekawszy widok z poziomu gruntu rozciąga się w kierunku północnym wzdłuż stoku narciarskiego. Jako drogę powrotną zamykającą naszą pętlę wybraliśmy żółty szlak tylko niewiele dłuższy niż niebieski, ale mający po drodze punkt widokowy na niewielkiej polanie. Jeszcze jedną atrakcją żółtego szlaku, jaka nas zaskoczyła, była metalowa konstrukcja najazdu największej niegdyś na Węgrzech skoczni narciarskiej, dziś już skorodowana i obrośnięta drzewami. Ten interesujący obiekt służył skoczkom od lat 30. do początku lat 90. XX w. Odbywały się na nim m.in. mistrzostwa Węgier w skokach narciarskich oraz trzykrotnie zawody w Pucharze Europy. Po prawie 1,5 h zejścia, na końcowym odcinku wzdłuż drogi wróciliśmy na parking w Mátraházie. Trasa w sumie liczyła 7,6 km i można ją obejść w około 3 godziny. Jednak nam z kilkoma przystankami zajęła nieco ponad 4 godziny.
Wielkie podziękowania
Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Grzegorzowi Gilowi za bardzo ciekawy wpis, który rozpoczyna nowy etap naszej strony – opisy gór na Węgrzech. Co prawda Węgry nie są może specjalnie znane z turystyki górskiej, ale warto poznać ten kraj także i z tej strony. Całość środków z tego wpisu pójdzie na cel charytatywny, tym bardziej dziękujemy.