Krawców Wierch i Gruba Buczyna ze Złatnej

Beskid Żywiecki

Punkt startowy: Złatna, bezpłatny parking przy wejściu na niebieski szlak

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

4-6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

03/09/2023

Opis

Trasa na Krawców Wierch i Grubą Buczynę w Beskidzie Żywieckim

  1. Trasa średnio trudna, do pokonania tam i z powrotem ponad 13 kilometrów i blisko 600 metrów w górę i w dół,
  2. Największą atrakcją jest urocza Bacówka na Krawcowym Wierchu,
  3. Proponuję podejście na pobliską Grubą Buczynę (1132 m n.p.m.), żeby zobaczyć piękne widoki.

Jeden z najpopularniejszych szlaków w Beskidzie Żywieckim

Mam wrażenie, że Bacówka na Krawcowym Wierchu jest bardzo popularnym celem wycieczek w Beskidzie Żywieckim. Nic w tym dziwnego, trasa jest niezwykle przyjemna i bogata w przepiękne panoramy, a sama Bacówka przesympatyczna.

Szlak prowadzący do Bacówki jest nietrudny, niedługi, w sam raz na górski spacer. Warto wybrać się do Bacówki jesienią, kiedy feeria barw dodaje uroku temu i tak pięknemu miejscu.

Do Bacówki na Krawcowym Wierchu można dotrzeć z różnych kierunków. Ja dzisiaj powracam z bardzo udanym wariantem wycieczki ze Złatnej.

Szlak ze Złatnej na Krawców Wierch

W Złatnej, zaraz przy wejściu na niebieski szlak jest całkiem spory, bezpłatny parking. Tam warto zostawić samochód i pójść w górę, asfaltem, obok potoku Straceniec. Droga asfaltowa kończy się po mniej więcej kilometrze i droga wchodzi w las. Szlak jest zalesiony aż do okolic Bacówki, gdzieniegdzie odsłania jednak widoki.

I właśnie o widoki chodziło mi na tym szlaku. W zimie końcem 2021 roku opisałem niemal tę samą trasę. Tamtego dnia wędrowałem z psem, a dzień był szarobury, trasa praktycznie bez widoków. Wtedy obiecałem sobie, że tu wrócę i dotrzymałem danego sobie słowa ponad półtora roku później. Na końcu wpisu są zdjęcia, pewnie zgodzicie się, że warto pójść na ten szlak choćby dla samych widoków.

Bacówka na Krawców Wierchu/Krawcowym Wierchu

Bacówka PTTK na Krawcowym Wierchu to miejsce z klimatem. Od razu jak się do niej wchodzi, czuć, że jest to dobre miejsce dla turystów. Schronisko nie jest przesiąknięte komercją, a mimo to jest bardzo nowoczesne. Dowodem choćby to, że przy Bacówce wytyczono około 160 kilometrów tras turystycznych, po których można się poruszać po pobraniu aplikacji. Nie są to trasy z wyznaczonymi szlakami, tylko poza nimi. Wiodą przez tereny atrakcyjne i widokowe. Poza tym Bacówka ma porządną stronę internetową, pozyskuje także środki z Polskiego Funduszu Rozwoju na innowacje.

Myślę, że Bacówka na Krawców Wierchu musi przyciągać pozytywnie turystów, bo rywalizuje o nich np. ze Schroniskami na Rysiance czy Hali Miziowej. Robi to dobrze, warto tu przyjść, zwłaszcza w piękny dzień.

Hala Krawcula, gdzie znajduje się Bacówka, jest miejscem niezwykle wyjątkowym. Warto zarezerwować sobie trochę czasu na przejście dookoła i podziwianie widoków. Z Hali obejrzycie nie tylko szczyty Beskidu Żywieckiego i Śląskiego, ale i Małej Fatry.

Gruba Buczyna

Naprawdę niedaleko Krawcowego Wierchu znajduje się Gruba Buczyna, najwyższy punkt tej wycieczki (1132 m n.p.m.). Warto podejść na ten szczyt, ponieważ ponownie można się zachwycić widokami i chłonąć Beskid Żywiecki wszystkim zmysłami. Gruba Buczyna znajduje się na granicy polsko — słowackiej, jest tu pieczątka i słowackie oznaczenie szczytu. Dla porządku dodam, że z Bacówki na Grubą Buczynę (przez szczyt Krawców Wierch) prowadzi zielony szlak — czyli zmieniamy kolor szlaku ze szlaku niebieskiego.

Zejście z Grubej Buczyny do Złatnej

Zejście tą samą trasą, wrażenia — bezcenne. Najczęściej staram się unikać schodzenia tą samą drogą, ale w tym wypadku była to nie tyle konieczność, co duża przyjemność. Przede wszystkim ze względu na widoki.

Warto tu przyjść, warto wracać. Zawsze i niezmiennie wynoszę dobre wrażenia z Beskidu Żywieckiego, polecam i Wam. Zdjęcia i mapa poniżej.