Kremenaros (Krzemieniec) z Przełęczy Wyżnej

Bieszczady Zachodnie

Punkt startowy: Parking na Przełęczy Wyżnej

Poziom trudności

Trudna

Długość trwania

4-6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Nie

Rower

Nie

Data wpisu

06/09/2024

Opis

Wycieczka na Krzemieniec – do trójstyku granic

  1. Trasa długa i dosyć trudna – do przejścia około 15 kilometrów, ponad 800 metrów w górę i w dół,
  2. Jedno schronisko (a ściślej: bacówka) po drodze, na samym końcu szlaku,
  3. Start: Przełęcz Wyżna, koniec: Przełęcz Wyżniańska, w obu miejscach są duże płatne parkingi,
  4. Piękne widoki i wiele szczytów po drodze, m.in. Dział, Wielka Rawka, Mała Rawka czy Krzemieniec.

Parking na Przełęczy Wyżnej i początek szlaku

Trasa rozpoczyna się na Przełęczy Wyżnej, do której dojedziemy lokalną drogą nr 897. Znajduje się tam duży, płatny parking, gdzie można zostawić samochód, a także restauracja i stragany z lokalnymi produktami. Na tym etapie można również zakupić bilet wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Szlak oznaczony kolorem żółtym rozpoczyna się w rogu parkingu. Początkowe podejście jest dosyć strome, prowadzące przez gęsto zalesione tereny, co zapewnia cień i odrobinę wytchnienia podczas podejścia do Działu (1099 m n.p.m.).

Szlak przez Dział, Wielką Rawkę do Krzemieńca

Po minięciu Działu szlak zaczyna się wypłaszczać, a widoki stają się coraz bardziej imponujące. To jeden z tych odcinków, dla których warto wybrać się w Bieszczady – rozległe połoniny, wznoszące się nad dolinami góry i niesamowita przestrzeń tworzą jedyny w swoim rodzaju krajobraz. Na trasie mijamy Małą Rawkę (1272 m n.p.m.), a następnie Wielką Rawkę (1304 m n.p.m.), najwyższy punkt tej wycieczki. Ze szczytu Wielkiej Rawki rozciąga się rozległa panorama na polskie, słowackie i ukraińskie Bieszczady.

Magiczny Krzemieniec

Miejsce o wyjątkowym charakterze, będące głównym punktem trasy — szczyt Krzemieniec, znany jest również jako Kremenaros. Szczyt ten wznosi się na 1221 m n.p.m. Jest to najwyższy punkt Gór Bukowskich, leżący w słowackiej części Bieszczadów. Szczyt Krzemieńca jest zalesiony, płaski i rozciągnięty, a jego grzbiet posiada kilka kulminacji.

Na szczycie Krzemieńca znajduje się kamienny obelisk oznaczający zbieg trzech granic: Polski, Słowacji i Ukrainy. Poza Krzemieńcem w Polsce jest jeszcze pięć takich miejsc, gdzie stykają się granice co najmniej trzech krajów. Jest tak: w Zittau (Polska, Czechy, Niemcy), w Jaworzynce (Polska, Czechy, Słowacja) w Bolciach (Polska, Rosja, Litwa), w gminie Giby (Polska, Litwa, Białoruś), na Bugu pod Włodawą (Polska, Białoruś, Ukraina). Obelisk na Krzemieńcu ma na każdej ze stron nazwę jednego z krajów oraz jego godło.

Warto także wspomnieć o znajdującej się tu transgranicznej ścieżce przyrodniczej „Wielka Rawka – Kremenaros – Nova Sedlica”. Ścieżka, rozciągająca się na długości około 1,7 km, informuje o lokalnej faunie i florze, a także o tradycyjnej gospodarce pasterskiej, która wciąż jest obecna w regionie.

Krzemieniec – Wielka Rawka – Bacówka PTTK pod Małą Rawką

Po wizycie na Krzemieńcu czeka nas ponowne podejście na Wielką Rawkę, które choć wymagające, daje satysfakcję. Stamtąd droga prowadzi w dół, przez Małą Rawkę, aż do Bacówki PTTK pod Małą Rawką. Bacówka jest jednym z najbardziej klimatycznych schronisk w Bieszczadach. Schronisko oferuje 27 miejsc noclegowych oraz możliwość rozbicia namiotu. Bacówka ma tradycyjny, górski klimat, a serwowane tam jedzenie i atmosfera sprawiają, że warto zatrzymać się tu na dłużej. W razie braku miejsc można również przenocować na podłodze, co daje poczucie prawdziwej górskiej przygody.

Trasa z Przełęczy Wyżnej przez Dział, Małą i Wielką Rawkę oraz Krzemieniec do Przełęczy Wyżniańskiej to klasyka bieszczadzkich szlaków. Mimo że liczy 15 kilometrów i wymaga przejścia ponad 800 metrów przewyższeń, jest to jedna z najbardziej malowniczych tras w polskich górach. Po drodze można podziwiać zapierające dech w piersiach widoki, a także odwiedzić miejsce styku trzech granic – unikatowe na mapie Polski. To wędrówka, która zdecydowanie dostarcza wielu niezapomnianych wrażeń.