Lesista Wielka i Lesista Mała

Góry Kamienne

Punkt startowy: Lesista Wielka i Mała

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

01/05/2022

Opis

Wycieczka na Lesistą Małą i Wielką w Górach Kamiennych.

W skrócie:

  1. Poziom trudności: średnio trudna. Trasa w formie pętli.
  2. Czas trwania: ok 3, dystans ok 7 km,
  3. Trasa nie dostępna dla wózków,
  4. Rower – nie.
  5. Pies – tak.

Wstęp – informacje ogólne.

Lesista Wielka – 851 m n.p.m. i Lesista Mała – 780 m n.p.m.– dwa szczyty w Górach Kamiennych. Lesista Wielka jest najwyższym szczytem Masywu Dzikowca i Lesistej Wielkiej.

Góry Kamienne zbudowane są ze skał magmowych, jak na góry wulkanicznego pochodzenia przystało, są strome, niewysokie, przedzielone głębokimi dolinami rzek i potoków.

Parking i początek szlaku.

Wejście na Lesistą zaplanowaliśmy od miejscowości Kowalowa, gdzie przy Gościńcu Kowalowa znajduje się bardzo przyjemny, niewielki parking. Miejsc nie jest dużo, ale w tych górach naprawdę nie ma tłumów, to miejsca dla koneserów dzikich szlaków, krótkich i ostrych wejść i zejść. Parking jest bezpłatny.

Zaraz przy parkingu znajdujemy oznaczenia szlaku koloru czerwonego. Szlak początkowo prowadzi asfaltową drogą, aby po kilkuset metrach nagle i dość gwałtownie skręcić prosto w łąkę.

No cóż, ktoś tak wytyczył tę drogę, idziemy za szlakówkami. Ścieżka staje się coraz bardziej stroma, a luźne kamienie i korzenie drzew nie ułatwiają tej wędrówki.

Szczyt Lesistej Wielkiej i Małej, Eko – Ścieżka.

Po ok. godzinie i nie będę ukrywać, kilku przystankach na oddech zdobywamy Ostrosz. Teraz już prosto i łatwo dochodzimy ścieżką do szczytu Lesistej. Sam szczyt Lesistej Wielkiej jest kompletnie nie widokowy, cały porośnięty lasem mieszanym – tzw. borem wilgotnym. Na górze jest wiata, ławy, miejsce na ognisko. To wszystko.

Lecimy dalej, wybierając szlak żółty, który prowadzi na Lesistą Małą. Ścieżka jest wąska i dość stroma, ale po chwili pojawiają się piękne widoki na całe Góry Kamienne. Przystanków nie ma końca…

Po drodze polujemy na jeszcze jedną ciekawostkę przyrodniczą – szczeliny wiatrowe. Szczeliny są 3 (przynajmniej oficjalnie) i prowadzą do nich drogowskazy. Szczeliny wiatrowe powstały wskutek erozji. Ciekawe jest, że powietrze, które ze szczelin się wydobywa, ma cały rok tę samą temperaturę zbliżoną do średniej rocznej dla tego miejsca.

Największa szczelina wiatrowa jest oznaczona jako pomnik przyrody i z tego tytułu objęta odpowiednią ochroną. Reszta szczelin jest mała, niektóre z nich łatwo przegapić.

Po drodze z Lesistej Małej mamy możliwość zapoznania się z opisami umieszczonymi przy ścieżce przyrodniczej „Eko-Ścieżka” składającej się z 16 przystanków poprowadzonych wschodnimi zboczami Lesistej Małej, Wielkiej, Strachonia i Unisławskich Łąk.

Wycieczka zajęła nam niespełna 3 godziny z licznymi przerwami na zdjęcia, odpoczynek.

Po drodze spotkaliśmy nie wielu turystów, było cicho i spokojnie, tak, jak lubimy w górach.

Podsumowanie, mapa i zdjęcia.

Pamiętajcie, na mapie zaznaczona jest trasa szlakiem, do tego trzeba dodać ok 1,5 km szosą do parkingu. Redakcja trasygorskie.pl dziękuję Basi Grzelczak za super wpis, przybliżający nam trasy mniej znane, a równie fajne, co te popularne.

 

Parking i początek szlaku.

 

Lesista – szczyt, widoki.

 

Lesista – szczelina wiatrowa. 

 

Eko Ścieżka, zbocze Lesistej.