Najpiękniejszy kaczawski widok – Łysa Góra (Kapella)

Góry i Pogórze Kaczawskie

Punkt startowy: Parking pod przełęczą Widok (Kapella)

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

02/07/2023

Opis

Najpiękniejszy widok Gór Kaczawskich – Łysa Góra (Kapella)

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa tam i z powrotem
  2. Czas trwania: ok. 1 h, dystans ok. 3 km,
  3. Trasa dostępna dla wózków,
  4. Rower – tak
  5. Pies – tak.

Korona Gór Kaczawskich

Mierzące 708 m n.p.m. wzniesienie Łysa Góra zaliczane jest do szczytów koniecznych do odwiedzenia przy zdobywaniu odznaki Korona Gór Kaczawskich. Tych szczytów w wykazie jest aż 30, a opisywana tutaj Łysa Góra jest jednym z nich. Moim zdaniem jest to szczyt warty odwiedzenia, nie tylko ze względu na planowane zdobycie odznaki. Widoki, jakie oferuje to, niewielkie przecież wzniesienie, zapierają dech w piersiach.

Gdzie znajduje się Łysa Góra?

Wzniesienie to, nazywane często (zwłaszcza przez mieszkańców Kotliny Jeleniogórskiej i okolic) Kapellą znajduje się w zachodniej części Południowego Grzbietu Gór Kaczawskich. Łysa Góra leży pomiędzy Przełęczą Widok – Kapellą, a Chrośnickimi Kopami. Łysa Góra zbudowana jest zieleńców i łupków. Dojazd do Łysej Góry nie powinien nastręczać trudności. Jadąc drogą krajową nr 365 do Jeleniej Góry, należy zwolnić przy Gościńcu Kapella i skręcić chwilą później w prawo. Dalej można podjechać jeszcze wyżej, drogą asfaltową aż do niewielkiego parkingu.

Podróż sentymentalna

Dla nas odwiedzenie Kaczawskiej Łysej Góry jest pewnego rodzaju podróżą wspomnieniową. Na stokach Łysej Góry pierwsze kroki narciarskie stawiały nasze dzieci. To nie było tak dawno. Zaledwie kilka lat temu na stokach Łysej Góry od strony Przełęczy Widok funkcjonował ośrodek sportów zimowych – Ski Arena Łysa Góra.

Obecnie trudno w to uwierzyć, od kilku lat w zimie nie ma tu śniegu. Ale lata temu było to znakomite miejsce na narciarskie pierwsze szusy, czy też szlify dla bardziej zaawansowanych. Przy ośrodku funkcjonowała wypożyczalnia sprzętu, działało 5 wyciągów, łącznie z dedykowanym dzieciom baby lift. Trasy zjazdowe nie były trudne, idealne na początek sezony narciarskiego.

Schronisko na Łysej Górze

Na stokach, prawie przy szczycie wzniesienia stoi budynek, który pamięta lata świetności ośrodka narciarskiego. Mikrostacja Sportów Zimowych Łysa Góra została zbudowana z inicjatywy małżeństwa Teresy i Stanisława Rażniewskich. Budowa ośrodka, a co za tym idzie budynków schroniska, miała miejsce w latach 80. XX w. Za sprawą zapalonych miłośników sportów zimowych powstało stowarzyszenie pod nazwą Szkoła Narciarska i Sudecki Klub Sportowy „Aesculap” z siedzibą w Jeleniej Górze. Klub wypuścił wielu narciarzy, nie tylko z Jeleniej Góry, czy okolic. Popularność klubu i ośrodka była na tyle duża, że przyjeżdżali tu chętni z całej Polski. Aż trudno uwierzyć, że niewielka grupa zapaleńców sprawiła, że w Kaczawach powstał znany ośrodek narciarski.

W schronisku można było liczyć na posiłek, a nawet nocleg.

Niestety zmiany klimatu, coraz łagodniejsze i bezśnieżne zimy sprawiły, że ośrodek zakończył swoją działalność. Nie pomógł system dośnieżania stoków, gdyż temperatury stały się zbyt wysokie nawet dla sztucznie wytworzonego białego puchu. W okolicach 2018 r. ośrodek sportów zimowych przestał działać, a co za tym idzie, cała infrastruktura została zamknięta.

Najpiękniejszy widok na świecie

Podobno Alexander von Humboldt, niemiecki podróżnik, honorowy członek Polskiego Towarzystwa Nauk, tak wypowiedział się o widokach dostępnych z Łysej Góry. Piękne panoramy na Góry Kaczawskie, Rudawy Janowickie i Karkonosze dostępne z Łysej Góry zaliczył do najpiękniejszych widoków na świecie.

Przekonacie się jedynie, jeżeli odwiedzicie Łysą Górę.

Jak dojść do Łysej Góry

Samochód spokojnie można zostawić przy niedziałającym już parkingu stacji narciarskiej i dalszą drogę pokonać pieszo. Trasa na szczyt Łysej Góry jest zupełnie niewymagająca. Dlatego polecam ją wszystkim, osobom o mniejszej sprawności, a także z wózkami. Do szczytu prowadzi droga asfaltowa, która w okolicy schroniska przechodzi w dosyć równą szutrówkę.

Pójdźcie koniecznie dalej. Za budynkiem schroniska droga prowadzi dalej jeszcze kawałek na szczyt. Szczytem okazuje się wypłaszczona polana. Jeżeli traficie, jak my przepiękny słoneczny dzień będziecie mieć prawdziwą ucztę widokową. Dodatkowo trzeba dodać, że prawdopodobnie będziecie sami na szczycie. Łysa Góra obecnie nie jest popularnym celem wycieczek.

Niech żałują Ci, co nie byli i nie widzieli.