Łysica

Góry Świętokrzyskie

Punkt startowy: Święta Katarzyna

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

ponad 6h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Nie

Rower

Tak

Data wpisu

30/03/2021

Opis

Trasa na Łysicę, Skałę Agaty i Łysą Górę w Górach Świętokrzyskich.

W skrócie:

1. Start: wieś Święta Katarzyna, koniec: wieś Nowa Słupia, ok. 19 kilometrów marszu, co zajęło nam spacerowym tempem ok. 8 godzin.

2. Trasa bardzo łatwa, idealna dla dzieci, można – poza początkowym nieco bardziej wymagającym, kamiennym fragmentem pójść nawet z wózkiem. Kolega przeniósł swojego małego syna w nosidełku przez całą trasę.

3. Spokojnie da się trasę przejechać na rowerze.

4. Niestety, pies zabroniony – jest to bowiem teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Na Łysicę (614 m n.p.m.), Skałę Agaty i Łysą Górę wybrałem się z grupą znajomych wiosną 2020 roku.

Informacje praktyczne:

Na trasie na Łysicę w Górach Świętokrzyskich znajduje się sporo różnych ciekawych miejsc po drodze. Trasa jest zalesiona, praktycznie bez widoków. Małym minusem jest fakt, że dwukrotnie w trakcie wycieczki trzeba wyjść poza teren ŚPN (tak prowadzi szlak) i pójść asfaltem.

Góry Świętokrzyskie, z najwyższym szczytem Łysicą, zaliczaną do Korony Gór Polskich, są dobrym pomysłem „na rozgrzewkę” sezonu. My wybraliśmy wariant, w którym jeden samochód zostawiliśmy w Świętej Katarzynie, a drugi w Nowej Słupi. Umożliwia to przejście całej trasy (która stanowi znakomitą większość wszystkich tutejszych tras) w jeden dzień. Parkingi w obu miejscach są płatne, znajdują się blisko szlaku. My szliśmy od początku szlakiem czerwonym, końcówka wędrówki odbywała się szlakiem niebieskim.

Ciekawe miejsca na szlaku na Łysicę:

  • miejsce pamięci narodowej na samym jej początku – miał tu miejsce mord na Polakach w roku 1943,
  • pomnik Stefana Żeromskiego,
  • gołoborza – czyli szczególny rodzaj skał piaskowca kwarcytowego, powstałe ok 500 lat temu – które można podziwiać po wejściu na specjalną platformę widokową (bliżej Nowej Słupii),
  • Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej,
  • Słowiańskie miejsce kultu na Łysej Górze – miejsce spotkań czarownic. My żadnej nie spotkaliśmy, bo było za wcześnie. Szkoda, ale może lepiej, bo byliśmy z małym dzieckiem.

Słowem: warto odwiedzić Góry Świętokrzyskie. Na pewno plusem jest położeni – znajdują się blisko Kielc czy Krakowa i nie tak daleko od Warszawy. Pewnie dlatego – w ładną pogodę i w weekend – są tam tłumy turystów.

Szlak na Łysicę – tak właśnie (poza pierwszym nieco kamienistym odcinkiem) przedstawia się jego „trudność”.

 

Zdobywcy Łysicy.

 

Mapa wycieczki.