Magura Małastowska

Beskid Niski

Punkt startowy: Siary, okolice cmentarza wojennego numer 76

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

4-6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

10/04/2022

Opis

Wycieczka na Magurę Małastowską w Beskidzie Niskim, najważniejsze informacje w skrócie:

1) Start: miejscowość Siary, okolice cmentarza wojennego numer 76. Parkowanie przy drodze, bezpłatne. Oczywiście zadbajcie, aby zaparkować w bezpiecznym miejscu i nie na miejscach prywatnych. Zawsze warto dopytać o to w pobliskim domu.

2) Trasa łatwa, ale nieco wyboista – przez to raczej nie da się przejechać  z wózkiem dziecięcym. Z psem – można, widziałem kilku rowerzystów.

3) Meta na Przełęczy Małastowskiej.

4) Po drodze (przy samej przełęczy) znajduje się nieczynne schronisko, jest ono w remoncie.

5) Najlepiej jest zostawić jeden pojazd w Siarach, a drugi na Przełęczy Małastowskiej. 

Filmik poniżej, a następnie opis pełny, zdjęcia i mapa.

Opis pełny, zdjęcia i mapa.

Wycieczkę zaczynamy w Siarach i kierujemy się żółtym szlakiem w stronę Bartniej Góry. Szlak szybko wchodzi w las i w zasadzie jest tak do samego końca. Kilka zdjęć z początku szlaku poniżej. 

Dalej mijamy Sołtysią Górę (600 m n.p.m.) i Wierch (705 m n.p.m.), niemniej podejścia są nieodczuwalne. Chyba nie ma na szlaku miejsca, gdzie można się jakoś mocniej spocić. Dla porządku dodam, że szlak w okolicach Bartniej Góry zmienia się na niebieski. Kilka zdjęć poniżej.   

Na Przełęczy Małastowskiej (813 m n.p.m.) jest stół, ławki i tablica informacjna. Nieopodal znajduje się dobrze utrzymany cmentarz wojenny z czasów 1 Wojny Światowej. Leżą na nim żółnierze różnych narodowości – zarówno Rosjanie, jak i Austriacy, Czesi i inni obywatele Monarchii Austro-Węgierskiej. Przypominało mi to pobliskie Bieszczady, gdzie jest mnóstwo takich mogił i miejsc pamięci. Zdjęcie cmentarza poniżej. 

Końcówka szlaku, schronisko i mapa.

Bardzo blisko Przełęczy Małastowskiej jest schronisko, niestety nieczynne. Jest tam także tzw. GOPRówka – czyli chatka dla GOPR-owców. Jeśli zostawiliście pojazd na Przełęczy Małastowskiej (parking dosyć duży i bezpłatny), to jest to dla Was koniec tej łatwej i przyjemnej wycieczki.

Mapa poniżej.