Magurka Wiślańska

Beskid Śląski

Punkt startowy: Przełęcz Salmopolska

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

4-6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

01/08/2021

Opis

Wycieczka na Magurkę Wiślańską.

Najważniejsze informacje w skrócie:

  1. Start: Przełęcz Salmopolska w Szczyrku, jest tam bezpłatny parking,
  2. Szlak łagodny, nie sprawi problemu osobom o słabszej kondycji czy też dzieciom, choć uwaga – cała trasa ma około 14 kilometrów,
  3. Atrakcje to przede wszystkim widoki, nie ma schroniska na szczycie,
  4. Można zabrać ze sobą psa.

Wskazówki parkingi i początek szlaku.

Moja dzisiejsza propozycja dla was to Magurka Wiślańska znajdującą się w Beskidzie Śląskim. Jest to szczyt zwornikowy znajdujący się w paśmie Baraniej Góry. Wyprawę zaczynamy z Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.) znajdującej się w Szczyrku. Tutaj znajduje się bezpłatny parking, gdzie można zostawić auto. Zaczynamy czerwonym szlakiem, którym wędrować będziemy w kierunku Malinowskiej Skały. Szlak jest bardzo łagodny i uczęszczany dosyć tłumnie przez turystów. Jest to również ciekawa propozycja, aby zabrać dzieciaki na szlak oraz psa.

Szlak wiedzie przez zalesiony teren. Będziemy mijać Malinów znajdujący się na wysokości 1115 m n.p.m.. Idąc dalej, natkniemy się na tabliczkę kierującą nas do Jaskini Malinowskiej, jeśli mamy wystarczająco czasu to warto zobaczyć tę jaskinię. Schodząc szlakiem w dół dotrzemy do Przełęczy Malinowskiej. Tutaj łączą się ze sobą dwa szlaki czerwony i niebieski. Jest to odpowiednie miejsce, w którym można zaplanować odpoczynek. Idąc dalej, dotrzemy do miejsca zwanego Nad Przełęczą Malinowską (1067 m n.p.m.) Tutaj rozchodzą się szlaki. Czerwony będzie biegł na Malinowską Skałę, a niebieski Pod Malinowską Skałę. Moja propozycja jest taka, aby wybrać wejście na Malinowską Skałę – jest to według mnie piękne miejsce i ja sam bardzo chętnie je odwiedzam. Droga nam się trochę wydłuży, ale widoki to zrekompensują.

Środek szlaku, zejście, zdjęcia i mapa.

Gdy już dotrzemy na Malinowską Skałę, możemy złapać trochę oddechu, gryż z tego miejsca czeka nas jeszcze wędrówką na Magurkę Wiślańską. Z Malinowskiej zaczynamy iść zielonym szlakiem. Będziemy mijać wspomniane wcześniej miejsce „Pod Malinowską Skałą” . Ten szlak należy do pięknych widokowo, z lewej strony będziemy widzieć Babią Górę. Kolejnym miejscem na szlaku, jakie miniemy, będzie Zielony Kopiec, a jeszcze kawałek dalej Gawlas. Z tego miejsca już cały czas prosto aż dotrzemy na Magurkę Wiślańską (1140 m m n.p.m.). Gdy dojdziemy na szczyt możemy odbić na czerwony szlak, który kawałek dalej doprowadzi nas do charakterystycznej skały. Niedaleko Magurki poniżej znajduje się Hala Barania. Jestem tam miejsce na zrobienie biwaku. Powrót czeka nas tym samym szlakiem na Przełęcz Salmopolską.

Podziękowania.

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Michałowi Huptysiowi – Górskiemu Drwalowi za kolejny nadesłany wpis.

Poniżej – Michał na szczycie.

 

Szlak na Magurkę Wiślańską.

 

Widok ze szlaku.

 

Mapa wycieczki.