Rezerwat Muszkowicki Las Bukowy

Góry Bardzkie

Punkt startowy: Muszkowicki Las Bukowy parking 50.6394469, 16.9413708

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

07/05/2023

Opis

Odkryj pradawną puszczę Sudecką

  1. Rezerwat Muszkowicki Las Bukowy jest najcenniejszym obszarem na Przedgórzu Sudeckim,
  2. W rezerwacie chroniona jest unikalna flora i fauna,
  3. Na spacer można wybrać się z psem, także z małym dzieckiem, ale bez wózka,
  4. Po drodze urocza, leśna kapliczka na Wzgórzu Marii.

Tajemniczy Muszkowicki Las Bukowy

Rezerwat Muszkowicki Las Bukowy, położony na terenie Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskich na Przedgórzu Sudeckim, to prawdziwa perełka wśród polskich rezerwatów przyrody. Utworzony w 1966 r, rezerwat obejmuje obszar 16,43 ha i chroni fragment naturalnego lasu bukowego oraz bogatej flory i fauny. To miejsce jest idealne dla miłośników przyrody, turystów oraz pasjonatów geologii i historii.

Muszkowicki Las Bukowy leży w Nadleśnictwie Henryków, w pobliżu wsi Muszkowice, w województwie dolnośląskim. Jego celem jest ochrona naukowa i dydaktyczna naturalnego lasu bukowego.

Geologicznie teren rezerwatu jest zróżnicowany. Stoki są zbudowane z łupków łyszczykowych, pokrytych glinami lessopodobnymi. Na terenie rezerwatu występują również trawertyny. Rezerwat posiada specyficzny mikroklimat, charakteryzujący się dłuższym okresem zalegania pokrywy śnieżnej oraz wyższą wilgotnością powietrza.

Zasady rezerwatu

Rezerwat Muszkowicki Las Bukowy jest obszarem chronionym, co oznacza, że obowiązują tu określone regulacje mające na celu ochronę jego unikalnych walorów przyrodniczych.

Rezerwat został utworzony w celu zachowania naturalnych ekosystemów leśnych. Dlatego też w rezerwacie obowiązuje zakaz wycinki drzew, zbierania roślin oraz grzybów, a także polowania na zwierzęta. Turystyka na terenie rezerwatu jest dozwolona, ale podlega pewnym ograniczeniom. W rezerwacie można poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach turystycznych. Zakazane jest biwakowanie, rozpalanie ognisk poza wyznaczonymi miejscami oraz hałasowanie, aby nie zakłócać spokoju dzikiej przyrody.

Jak w pradawnej puszczy Sudeckiej

Muszkowicki Las Bukowy to miejsce, gdzie można podziwiać ogromne bogactwo przyrody. W rezerwacie dominują buki, które osiągają wiek ponad 250 lat i mają ponad metr średnicy pnia. Można tu spotkać dęby bezszypułkowe, jawory, świerki, jesiony, wiązy górskie i lipy drobnolistne. W runie leśnym rosną liczne gatunki roślin, w tym rzadkie i chronione, takie jak: śnieżyca wiosenna, konwalia majowa, gnieźnik leśny, kokoryczka okółkowa, wawrzynek wilczełyko, śnieżyczka przebiśnieg oraz zawilec gajowy i żółty.

Fauna rezerwatu jest również imponująca. Wśród ssaków można tu spotkać gronostaje, rzęsorki rzeczki, ryjówki malutkie oraz różne gatunki nietoperzy, w tym nocek Bechsteina. Bogactwo grzybów, porostów nadrzewnych i śluzowców jest wynikiem zalegającego martwego i butwiejącego drewna. Warto zwrócić uwagę na rzadkie gatunki grzybów, takie jak soplówka bukowa, monetka bukowa oraz podgrzybek czerwonawy.

Rezerwat jest namiastką pradawnej puszczy Sudeckiej. Co prawda niektóre gatunku roślin zostały tu sprowadzone sztucznie przez człowieka, ale las zachował swój naturalny charakter.

Szlak turystyczny w Muszkowickim Lesie

Przez rezerwat prowadzi niebieski szlak turystyczny z Ząbkowic Śląskich do Białego Kościoła. To doskonała trasa dla miłośników pieszych wędrówek, a przede wszystkim ciszy i spokoju. Szlak można rozpocząć w Muszkowicach, przy wiejskim boisku, lub na leśnym parkingu w środku rezerwatu.

Trasa prowadzi przez najpiękniejsze części lasu. Podczas spaceru można podziwiać nie tylko majestatyczne buki, ale także bogactwo runa leśnego oraz różnorodność fauny. Szlak jest dobrze oznakowany i wyposażony w tablice informacyjne, które pozwalają lepiej poznać przyrodę rezerwatu.

My zdecydowaliśmy się na pozostawienie auta na leśnym parkingu już w rezerwacie. Parking jest bezpłatny i niewielkich rozmiarów, ale tu raczej tłumów nie będzie. Po chwili już znajdujemy oznaczenia szlaku niebieskiego i siup na ścieżkę. Szlak idzie wzdłuż Potoku Zamecznego, który z racji suszy jest bardzo płytki. Dookoła majestatyczne drzewa, zieleni się trawa, niebo błękitne nad głową.

Na szlaku w Rezerwacie odpoczniecie na 100 procent! Zastaniecie tu ciszę, spokój, niemrawy szum potoczku i śpiew ptaków. Trasa jest idealna nie tylko na reset głowy, ale przede wszystkim na zapoznanie z przepiękną sudecką przyrodą!

Na trasie poza pięknym lasem natraficie także na malutką wieś Muszkowice, a także piękną ukrytą w lesie XVIII wieczną kaplicę pielgrzymkową, pw. św. Anny na Wzgórzu Marii.

Muszkowicki Las Bukowy to idealne miejsce na wycieczkę dla każdego miłośnika przyrody. Niezależnie od pory roku, rezerwat oferuje niezapomniane wrażenia i możliwość obcowania z dziką, nieskażoną przyrodą. Zapraszamy do odkrywania tego niezwykłego zakątka Przedgórza Sudeckiego!