Orlica

Góry Orlickie

Punkt startowy: Kamień Rübartscha, DW 389, Duszniki Zdrój

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

12/06/2021

Opis

Orlica (1084 m) jest najwyższym szczytem Gór Orlickich, jest zaliczana do KGP,
1) Trasa łatwa.
2) Start: Kamień Rübartscha przy drodze 389.
3) Można przejść z dzieckiem, nawet małym.
4) Pies dozwolony.
Na samym starcie w oczy rzuca się Kamień Rübartscha . Heinrich Rübartsch to piwowar, oberżysta, prekursor turystyki i narciarstwa w rejonie Zieleńca i Orlicy, zwany Liczyrzepą z Orlicy.
Orlica jest szczytem granicznym, jednakże wierzchołek góry leży po stronie czeskiej. W roku 2012 na szczycie umieszczono obelisk, który upamiętnia trzy wyjątkowe osoby: cesarza Józefa II (był tutaj w roku 1779), Quincy Adamsa, czyli późniejszego prezydenta USA (1800) oraz Fryderyka Chopina (1826).
Na Orlicy znajduje się nowo wybudowana wieża widokowa (otwarta w grudniu 2020 roku), która powstała w miejscu starej, wzniesionej przez Rubartscha – wybudowana również w ramach projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy”.
Na niej przycupnęliśmy dłużej, delektując się pięknymi widokami, zachodem słońca, spokojem i małą ilością turystów – pewnie dlatego, że było już późno. Pieczątkę można przybić w wielu miejscach, m.in. jest to: Schronisko Orlica w Zieleńcu, Goprówka w Zieleńcu, Schronisko Masarykowa Chata, Hotel Szarotka, pensjonat “Przystanek Alaska – Zieleniec” przy Kamieniu Rubartchsa – w miejscu gdzie szlak “zielony” schodzi z asfaltu na drogę gruntową.
Opis nadesłany przez Anię Szuberlę, jest także na Ani FB. Zdjęcia i mapka poniżej