Ostrzyca

Góry i Pogórze Kaczawskie

Punkt startowy: Proboszczowice

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

27/03/2022

Opis

Ostrzyca (Proboszczowicka) w paśmie gór Kaczawskich – Polska Fujiyama

W skrócie:

  1. Poziom trudności: łatwa. Trasa tam i z powrotem,
  2. Czas trwania: ok 1,5h, dystans ok 5 km w obie strony,
  3. Trasa nie dostępna dla wózków, małe dzieci dadzą radę.
  4. Rower – nie.
  5. Pies – tak.

Parking i początek szlaku.

Szczyt Ostrzycy – 500 m n.p.m. wynosi się niespodziewanie ponad równinami Pogórza Kaczawskiego. Ostrzyca to wygasły wulkan, jej zbocza zbudowane są głównie z czarnych bazanitów, porośnięte prawie w całości przez las liściasty – jawory, jesiony, lipy, jedynie w niższych partiach występuje las mieszany – Świerkowo – Brzozowy.

Ostrzyca jest najwyższym szczytem Pogórza Kaczawskiego, a dzięki położeniu jednym z najlepszych punktów widokowych w całych Sudetach Zachodnich – ze szczytu pięknie prezentują się Karkonosze, Góry Kaczawskie i Izerskie.

Naszą wycieczkę zaczynamy w Proboszczowicach, gdzie w okolicy kościoła skręcamy w boczną, polną drogę, która prowadzi na leśny parking. Na miejscu mamy w zasadzie dostępne dwa parkingi. Przy jednym z nich – większym, dostępna jest cała infrastruktura – wiata z miejscem na ognisko, koszami na śmieci, toaletami. Miejsce jest naprawdę dobrze przygotowane. Zdjęcia poniżej.

Szczyt i widoki.

Ruszamy żółtym szlakiem, początkowo towarzyszy nam singletrack. Trasa na szczyt Ostrzycy nie jest długa, ale dosyć wymagająca. Nie dość, że ścieżka pnie się dość ostro do góry, to jeszcze jest bardzo kamienista – to pokłosie wulkanicznego pochodzenia góry. To są gołoborza – kruche skały bazaltowe, powstałe w wyniku procesu wietrzenia bazaltu. Cała szczytowa partia góry objęta jest rezerwatem przyrody „Ostrzyca Proboszczowicka”.

Idziemy ścieżką do skrzyżowania, gdzie zbiegają się szlaki z różnych kierunków. W tym miejscu postawione zostały ławki — można–chwilę odpocząć, zwłaszcza że teraz czeka główna część „wspinaczki na szczyt”. Do góry ścieżka wiedzie kilkuset stromymi, bazaltowym schodami – to nie lada gratka, nie często zdarza się taka droga w górach. Przy wejściu na górę ustawiona jest także tablica z informacjami na temat miejsca i legendą z nim związaną.

Na szczycie poza skałami dostępne są przede wszystkim piękne widoki. Panorama na całego – przy dobrej widoczności mamy szansę na niezapomniane wrażenia.

Zdjęcia ze szczytu poniżej.

Podsumowanie i mapa.

Ostrzyca wchodzi w skład Szlaku Wygasłych Wulkanów razem ze szczytami — Wilcza Góra, Czartowska Skała, Ostrzyca, Grodziec, Trupień, Owczarek, Obłoga, Górzec, Łysanka, Oścień, Radogost, Kostrza, Dębina itd. Nie są to wysokie góry i zazwyczaj nie osiągają nawet 500 m n.p.m, jednak w czasach swojej świetności, czyli wtedy, kiedy były aktywne, mogły osiągać wysokość nawet 1000 m n.p.m.

To świetne miejsce, bardzo udana wycieczka, super dzień!

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Basi Grzelczak za kolejny wspaniały, pełny pasji do gór opis.