Palenica

Pieniny

Punkt startowy: Szczawnica

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

02/10/2021

Opis

Palenica – trasa ze Szczawnicy.

  • Trasa łatwa, niedługa, ze Szczawnicy, na Palenicę (719 m n.p.m.).
  • Trasę można (i warto) przedłużyć, idąc dalej, z Palenicy na Szafranówkę i potem szlakiem niebieskim, wzdłuż granicy słowackiej, do Szlachtowej.
  • Po Małych Pieninach możemy poruszać się z psem, w przeciwieństwie do terenu Pienińskiego Parku Narodowego – tam z psem nie wejdziemy. A ponieważ Palenica znajduje się w Małych Pieninach, to można pójść z pieskiem.

Informacje ogólne, dojazd, początek szlaku.

Palenica jest to szczyt znajdujący się w masywie Pienin o wysokości 719 m n.p.m.  Jest to niski szczyt, ale widoki z niego są zachwycające. Na szczyt można wjechać wyciągiem krzesełkowym, ale my pójdziemy malowniczym szlakiem przez las.

Przygodę zaczniemy przy dolnej stacji wyciągu krzesełkowego Szczawnica Zawodzie. Będziemy musieli przejść przez most nad Grajcarkiem – jest to rzeczka przepływająca przez Szczawnicę. Przechodząc przez most, udamy się w lewo i podążając chwilę chodnikiem dojdziemy do żółtego szlaku, który zaprowadzi nas na szczyt Palenicy.

Trasa i atrakcje.

Szlak w całości biegnie przez las. Miejscami będzie nam się ukazywać widok na Szczawnicę i Beskid Sądecki. Wejście na szczyt zajmie nam około 45 minut, odległość to tylko 1.3 km., a kilku miejscach będziemy mieli wyciąg krzesełkowy nad głowami. Trasa nie jest wymagająca i można spokojnie zabrać dzieci, ponieważ dla dziecka może być to fajny szlak na rozpoczęcie przygody z górami. Gdy dotrzemy na szczyt, możemy odpocząć w Schronisku Groń, a po odpoczynku skorzystać – jeśli idziemy zimą – z toru saneczkowego. Dla dzieciaków to będzie fantastyczna zabawa.

Jeśli chcemy aby nasza wyprawa była bardziej ambitna, możemy ruszyć dalej żółtym szlakiem w kierunku szczytu Szafranówka (711 m n.p.m.). Na szczyt będziemy przechodzić obok wystawy figur, roślin i zwierząt. Dojście z Palenicy na Szafranówke to tylko 15 minut. A warto tam pójść, ponieważ z Szafranówki są piękne widoki na Tatry. Nic, tylko usiąść i delektować się pięknem polskich gór.

Na Szafranówce musimy podjąć decyzję, czy wracamy tym samym szlakiem, czy chcemy poznać dalsze piękno Pienin. Wtedy z żółtego szlaku trzeba pójść na niebieski i poruszać się w kierunku szczytu Pod Huściawą (747 m n.p.m.). Szlak biegnie granicą Polsko-Słowacką, a czas przejścia to około 1h. Tutaj możemy kierować się w dół do Szlachtowej, wskakując ponownie na żółty szlak lub iść dalej niebieskim szlakiem w stronę Wysokiego Wierchu. Decyzja należy do Was. Jeśli wybierzecie zejście do Szlachtowej, to na dole złapiecie Busa, który zawiezie was do Szczawnicy.

Podsumowanie.

Wejście na Palenicę biegnie szlakiem o sporym nachyleniu, ale nie przeszkodzi Wam to w zdobyciu szczytu. Jest to idealna wycieczka na pójście w góry przed obiadem. Jeśli chcemy zdobyć tylko samą Palenicę to czas przejścia w obie strony zajmie nam około 1.5 h.

Michałowi Huptysiowi dziękujemy za nadesłanie kolejnego opisu i wkład w rozwój naszej strony o polskich górach.

Mapa i zdjęcia.

 

Schronisko Stary Groń na Palenicy.

 

Widok na Trzy Korony ze szlaku.

 

Widok na zejściu do Szlachtowej.