Perła Zachodu – prawdziwa perła Sudetów

Góry Izerskie

Punkt startowy: Siedlęcin

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

do 2h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Tak

Data wpisu

15/10/2023

Opis

Perła Zachodu – prawdziwa perła Sudetów

  1. Urokliwe Schronisko Górskie. Schronisko Perła Zachodu przyciąga swoim niepowtarzalnym klimatem i urokliwym położeniem,
  2. Perła Zachodu jest łatwo dostępna różnymi ścieżkami, zarówno dla pieszych, jak i dla osób podróżujących samochodem, jest także ścieżka rowerowa,
  3. Podczas wizyty w okolicy, warto zarezerwować czas na odwiedzenie wieży widokowej „Grzybek”. Znajdująca się na Wzgórzu Krzywoustego wieża oferuje zachwycające panoramy okolicy, 
  4. Dzięki swojej unikalnej architekturze i otoczeniu, Perła Zachodu stanowi doskonałą lokalizację na sesje zdjęciowe.

Jezioro Modre i Dolina Bobru

Rzeka Bóbr stanowi naturalną granicę pomiędzy Pogórzem Kaczawskim a Pogórzem Izerskim. Swoje źródła rzeka Bóbr ma w czeskich Karkonoszach, ale na terenie Czech jej odcinek ma zaledwie 2 km, podczas gdy w Polsce mierzy 270 km i jest największym dopływem Odry. Na Bobrze zostało wybudowanych kilka zbiorników retencyjnych, które mają zapobiegać powodziom w regionie. Jednym z nich jest zbiornik powstały po wybudowaniu zapory w Pilchowicach, jezioro Złotnickie, a także Jezioro Modre.

Jezioro Modre, które leży na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru powstało w latach 1924 – 1925 po wybudowaniu zapory wodnej – Elektrowni Bobrowice. Jezioro jest niewielkie, ma 1 km długości, a na jego skarpie w 1927 r. zbudowano gospodę, która działa do dzisiaj pod nazwą Gościniec Perła Zachodu.

Perła Zachodu – Perła Sudetów

Schronisko, obecnie nazywane Perła Zachodu, wybudowane jako gospoda dla wędrowców działało pierwotnie pod nazwą Turmsteinbaud. W latach powojennych zostało przejęte przez PTTK i od 1950 r. działa pod nazwą Schronisko PTTK Perła Zachodu. Schronisko miewało okresowe problemy ze względu na ogromne zanieczyszczenie wód rzeki Bóbr i Jeziora Modrego. W tamtych latach zyskało nawet niechlubny przydomek „Perła Smrodu”.

Dzięki coraz większej świadomości ekologicznej oraz ochronie wód schronisko odbudowuje swoją wcześniejszą pozycję. Budynek został wyremontowany, a dzięki dbałości obecnych gospodarzy robi wspaniałe wrażenie.

Schronisko PTTK Gościniec Perła Zachodu – taka jest oficjalna nazwa – oferuje noclegi, pyszne jedzenie, a także przepiękne położenie i malownicze panoramy.

Jak dojść do Perły Zachodu

Możliwości dojścia do Gościńca Perła Zachodu jest kilka. Można dojść tu najprostszą drogą z Jeleniej Góry szlakiem zielono – żółtym lub nieco bardziej górskim wariantem – szlakiem zielonym.

Jest możliwość dojścia, a także dojazdu, do schroniska od strony Siedlęcina – szlakiem łączonym niebiesko-zielono-czarnym. Można dojść tu także wieloma nieoznaczonymi ścieżkami leśnymi, których w okolicy nie brakuje.

My skorzystaliśmy z pięknego dnia, wybierając jedną z leśnych dróg z okolic Siedlęcina. Musieliśmy się jednak spieszyć, gdyż listopadowe dni są już krótkie. Do Perły dotarliśmy w ok. pół godziny, klnąc pod nosem za wybór ścieżki, a może na zniszczenia w lesie podczas wyrębu drzew.

Nie mniej jednak dotarliśmy do Perły Zachodu od drugiej strony, dzięki czemu mieliśmy okazję podziwiać budynek schroniska w całej krasie z przeciwnego brzegu. Przeszliśmy później przez kładkę, pokonaliśmy kilkanaście schodów i już! Warto zwiedzić nie tylko wnętrze Perły Zachodu, ale i wieżę widokową i obejść budynek dookoła. Jest to przykład przepięknej architektury sudeckiej. A widoki z wieży są także przepiękne.

Wzgórze Krzywoustego

W tym miejscu rozdzieliliśmy się. Wojtek skoczył po samochód i pojechał do Jeleniej Góry. Ja przeszłam na nogach do Wzgórza Krzywoustego. To najłatwiejszy wariant wycieczki do i z Perły Zachodu. Trasa prowadzi wyasfaltowaną ścieżką i jest tu także oznaczony szlak rowerowy.

Jedyne, co ratuje trochę tę wycieczkę to przepiękna Dolina Bobru.

Do Wzgórza Krzywoustego dochodzimy asfaltową drogą dla pieszych, w pewnym momencie, za mostem kolejowym trzeba skręcić za wskazaniami szlaku zielonego, aby dojść bezpośrednio na Wzgórze Krzywoustego.

Wzgórze Krzywoustego ma wysokość 375 m n.p.m. i zaliczane jest do Wysoczyzny Rybnicy. Samo wzgórze oferuje dość dobre widoki, które są jeszcze lepsze dzięki wieży widokowej.

 

Wieża Widokowa – grzybek

Na szczycie Wzgórza Krzywoustego prawdopodobnie istniał gród warowny. Jedne podania mówią, że został założony przez Bobrzan, inne, że przez Władysława Chrobrego, a jeszcze inne, że gród założył w 1111 r. Bolesław Krzywousty (załozyciel miasta Jelenia Góra).

W wieku XIX w. wraz ze wzrostem ruchu turystycznego w Sudetach zaczęto i tu doceniać walory widokowe miejsca. Na szczycie wzgórza wybudowano gospodę oraz Ogród Muz, a na początku XX w. wieżę widokową. Wieża została wybudowana przez Riesengebirgsverein. Wieża widokowa została wybudowana w 1911 r., ma 22 m wysokości, a dach przykryty jest charakterystyczną kopułą przypominającą grzybek. Stąd jest powszechna nazwa „Grzybek”. Wieża jest po remoncie, jest udostępniana bezpłatnie w godzinach otwarcia

Panoramy z najwyższego tarasu wieży są świetne – widać Jelenią Górę, a w oddali Karkonosze, Rudawy i Kaczawy.