Pilsko

Beskid Żywiecki

Punkt startowy: Sopotnia Wielka

Poziom trudności

Średnia

Długość trwania

4-6h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Tak

Rower

Nie

Data wpisu

18/12/2021

Opis

Czy piękne szlaki znajdują się tylko w Tatrach?

Oczywiście, że nie!

Zapraszam na Pilsko (1557 m n.p.m.) w Beskidzie Żywieckim.

Informacje praktyczne – w skrócie.

  • Pilsko, to szczyt z trasami pieszymi oraz narciarskimi.
  • Szczyt znajduje się on na Słowacji, a według Słowaków szczyt ten należy do Beskidów Orawskich.
  • Pilsko, mimo swojej wysokości, nie jest trudne do zdobycia, a więc można na wyprawę zabrać dzieciaki oraz psa. Jest to idealne miejsce na wybranie się na wschód słońca.
  • Wędrówkę rozpoczniemy z Sopotni Wielkiej (659 m n.p.m.). Tam rozpoczyna się zielony szlak, na którym zaczniemy naszą przygodę.

Szczegóły trasy i atrakcje.

Szlakiem zielonym będziemy wędrować aż do miejsca łączenia się z czerwonym, którym dojdziemy do Schroniska na Hali Miziowej (1271 m n.p.m.). To właśnie tam czekają na nas piękne widoki. Naszym oczom ukaże się między innymi Królowa Beskidów Babia Góra oraz otaczający ją Beskid Żywiecki. Na Hali znajduję się Schronisko, w którym można odpocząć, ale podczas pięknej pogody lepiej jest posiedzieć i podelektować się pięknem polskich gór na ławeczkach pod Schroniskiem. Hala wchodzi w skład północnego stoku Pilska.

Po odpoczynku zaczynamy iść czarnym szlakiem w kierunku szczytu. Będziemy przechodzić obok wyciągu, który znajduję się na wysokości 1310 m n.p.m.. Idąc dalej, dojdziemy do miejsca o nazwie: Hala Miziowa, granica (1395 m n.p.m.). Tutaj czarny szlak łączy się z niebieskim. W tym miejscu zaczyna się najbardziej strome podejście na szczyt, ale podczas wspinaczki warto zrobić sobie chwilę przerwy i spojrzeć do tyłu.

Po trudnym podejściu dojdziemy do Hali Słowikowej 1483 (m n.p.m.). Tutaj łączą się trzy szlaki; czarny, niebieski i żółty. Podążając dalej, dojdziemy na szczyt góry Pięciu Kopców (1534 m n.p.m.). Z tego miejsca znowu nastąpi zmiana szlaku na zielony, którym zajdziemy już na sam szczyt Pilska, z którego widać całą panoramę Tatr od Bielskich przez Wysokie aż do Zachodnich.

Na szczycie Pilska znajduję się dość spora polana. Odpoczywając na niej mamy przed sobą istny raj dla oka i umysłu.

Wracać będziemy tym samym szlakiem, przez Halę Miziową. Trasę robiłem i zimą i latem, za każdym razem wracałem zmęczony ale zadowolony.

Trasa ma ponad 15 km w dwie strony, a czas przejścia to niecałe 6 h.

Redakcja trasygorskie.pl dziękuje Michałowi Huptysiowi – Górskiemu Drwalowi za kolejny wpis!

Mapa i zdjęcia.

 

Widok z Hali Miziowej na Babią Górę.

 

Pilsko – widok ze szczytu.

 

Krzyż na Pilsku.