Połonina Caryńska

Bieszczady Zachodnie

Punkt startowy: Przełęcz Wyżniańska

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Nie

Pies

Nie

Rower

Nie

Data wpisu

29/06/2021

Opis

Wpis autorstwa Ani Szuberli, dziękujemy za wielkie serce do pomagania innym.

Połonina Caryńska to góra, którą należy odwiedzić o każdej porze roku. Jeśli tylko zastaniemy sprzyjające warunki, mamy zagwarantowane zapierające dech w piersiach widoki, które sprawiają, że nie chce się wracać na dół. Jak to bywa również w Bieszczadach możemy poczuć wiatr we włosach, bo lubi tu powiać mocniej.  Ja osobiście wybieram tę górę zawsze wtedy, kiedy nie mam planów na zaawansowane wyprawy, a nachodzi mnie ochota na jednodniowy odpoczynek w góry.

W skrócie:

  • W masywie Połoniny Caryńskiej wyróżnia się cztery kulminacje – szczyty, najwyższy jest Kruhly Wierch(1297 m). Pozostałe mają wysokość: 1245, 1239 i 1148 m.
  • Trasa dobra na przejście z dziećmi.
  • Pies zabroniony, rower – nie.
  • Większość tras nie powinna potrwać więcej niż 2-3 godziny.
  • Trasa łatwa, ale nie aż tak, aby przejść z wózkiem dziecięcym.

Ja osobiście wybieram tę górę zawsze wtedy, kiedy nie mam planów na zaawansowane wyprawy,  a nachodzi mnie ochota na jednodniowy odpoczynek w górach. Na Połoninę Caryńską prowadzi klika dróg, najbardziej popularne to:

Zielony szlak z Przełęczy Wyżniańskiej. Czas przejścia to ok 1,5 h i ok. 420 m przewyższenia. Jest to najszybsza i najlżejsza trasa.

Czerwony szlak z Brzegów Górnych. Czas przejścia to ok 1,5 h i ok. 535 m przewyższenia. Jest to chyba najbardziej wymagające wejście na szczyt.

Czerwony szlak z Ustrzyk Górnych. Trasa bardzo często wybierana przez turystów. Czas przejścia to ok 2,5 h i 668 m przewyższenia. Atutem tu są niewątpliwie widoki.

Żółty szlak, następnie przechodzący w zielony z miejscowości Bereżki – najpierw żółty szlak, później zielony. Czas przejścia to ok. 3h i 728 m przewyższenia. Trasa długo prowadzi przez las i jest chyba najrzadziej wybieraną drogą na szczyt.

Jesienią i latem potrafi być bardzo tłoczno na szlaku, gdyż tę opcję wybiera wiele rodzin z dziećmi.

Należy pamiętać, że w sezonie bardzo szybko zapełniają się parkingi w Bieszczadach i są one oczywiście płatne. Wejście do Bieszczadzkiego Parku Narodowego jest również płatne.

Na Parkingu na Przełęczy Wyżniańskiej pracuje przesympatyczny Pan, który zawsze służy dobrym słowem przed wyjściem na szczyt.

Zdjęcia i mapa poniżej. Mapa dotyczy przejścia z Przełęczy Wyżniańskiej do Ustrzyk Górnych.