Popradzki Staw (Słowacja)

Tatry Wysokie

Punkt startowy: Stacja Kolejowa Popradzkie Pleso

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Nie

Rower

Tak

Data wpisu

30/09/2021

Opis

Wędrówka do tatrzańskiego Popradzkiego Stawu

  1. Trasa łatwa, czas jej przejścia to około 4 godz. Można śmiało wybrać się na wycieczkę z małymi dziećmi.
  2. Start ze stacji kolejowej Popradzkie Pleso (1245 m n.p.m.), do której można dojechać tzw. elektriczką (kolejką elektryczną) z Popradu, Starego Smokovca lub Tatrzańskiej Łomnicy.
  3. W pobliżu znajduje się też duży parking, który w sezonie jest mocno oblegany, gdyż stanowi m.in. punkt startowy na Rysy.

Tatrzańskie jeziora

Tatrzańskich zbiorników wodnych jest ponad 200. Tradycyjnie już tatrzańskie jeziora nazywane są stawami, taka nazwa używana jest nie tylko potocznie, ale i w naukowych opracowaniach.

Większość stawów tatrzańskich jest pochodzenia polodowcowego, znajdują się w Tatrach Wysokich, powyżej 1600 m n.p.m. Ogromna część z tych zbiorników wodnych ma bardzo dużą przejrzystość, która wynika z bardzo ubogiej flory i fauny oraz braku osadów.

Popradzki Staw

To polodowcowe jezioro leży w Dolinie Złomisk, w słowackich Tatrach Wysokich. Jezioro ma ponad 16 m głębokości. Wyróżnia się od wielu tatrzańskich jezior żółto-zieloną barwą wody oraz małą przejrzystością. A to wszystko ze względu do dosyć bogate życie podwodne. Popradzki Staw jest jednym z niewielu tatrzańskich jezior, gdzie można spotkać ryby.

Jak dojechać do Popradzkiego Stawu

Jest kilka możliwości dojścia nad Popradzki Staw:

  • Szlakiem czerwonym, tzw. Magistralą Tatrzańską,
  • Szlakiem czerwono-zielonym ze Szczyrbskiego Jeziora,
  • Żółtym szlakiem od Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego,
  • Można dojechać rowerem drogą dojazdową do Schroniska nad Popradzkim Stawem,
  • Szlakiem niebieskim od stacji kolejki elektrycznej.

My wybraliśmy szlak niebieski. Samochód pozostawiliśmy na parkingu przy stacji kolejki elektrycznej (tzw. elektryczki). Co ciekawe na miejsce, czyli do stacji Popradskie Pleso można dostać się także kolejką elektryczną. I to jest fajny wariant, do rozważenia przy planowaniu przyszłych wypraw.

Gdzie zaparkować samochód

Stacja Popradské pleso (słow. Stanica Popradské pleso) to jeden z przystanków kolejki elektrycznej (czyli popularnej elektryczki) w Tatrach Wysokich na linii Stary Smokowiec − Szczyrbskie Jezioro, której tory biegną równolegle do Drogi Wolności. Popradské pleso to przystanek na żądanie, który znajduje się 15 km od stacji początkowej w Starym Smokowcu. Niebieski szlak prowadzi stąd nad Popradzki Staw – cel naszej wycieczki.

Przy stacji znajdują się także parkingi dla samochodów. Oczywiście parkingi są płatne. Jest to fajna opcja na planowanie wycieczki, która nie jest pętlą. Tu zaczynamy i z powrotem dojedziemy do parkingu koleją z ostatniego punktu naszej wędrówki.

Szlak do Popradzkiego Stawu

Wejście na szlak następuje niebieskim szlakiem, na którym nie napotkamy żadnych trudności. Przekraczamy mostkiem rzekę Poprad i trzymając się asfaltu, bardzo powoli nabieramy wysokości, idąc w kierunku Doliny Mięguszowieckiej. Podejście kojarzy się z wycieczką do Morskiego Oka i jest to tym trafniejsze, iż Popradzki Staw, jak i Morskie Oko, należy również do jednych z piękniejszych w Tatrach. Popradzki Staw jest łatwy do zdobycia, zajmuje to około jednej godziny. Szlak niebieski jest udostępniony również dla rowerzystów.

Tatrzański Cmentarz Symboliczny

Pod koniec podejścia, na Popradzkiej Polanie (1400 m n.p.m.) odchodzi w prawo żółty szlak. Dotrzemy też nim do naszego celu, zajmie to nam więcej czasu, ale po drodze zwiedzimy symboliczny cmentarz. Jest to interesujące miejsce, gdzie od 70 lat mocowane do skał są tabliczki i krzyże upamiętniające osoby, które zginęły w Tatrach, bądź też były bardzo z nimi związane. Na cmentarzu umieszczono motto – przestrogę „Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu (Umarłym na pamiątkę, żyjącym ku przestrodze)”.

Popradzki Staw jest jednym z piękniejszych w Tatrach

Po zwiedzeniu cmentarza, kontynuujemy marsz żółtym szlakiem i niebawem docieramy do Popradzkiego Stawu (1494 m n.p.m.). Po obowiązkowej sesji fotograficznej obchodzimy staw po lewej stronie, aby dotrzeć do leżącego naprzeciwko schroniska – Schroniska nad Popradzkim Stawem. To spory obiekt, oferujący około 160 łóżek, który ma bardzo szeroką ofertę atrakcji na miejscu (wyszynk, sauna, bilard, wypożyczalnia sprzętu turystycznego), jak i usług przewodnickich o każdej porze roku.

Szczyrbskie Jezioro

Zejście do Szczyrbskiego Jeziora (Strbyske Pleso) możliwe jest dwoma szlakami – czerwonym i zielonym, które w pewnym momencie łączą się w jeden. Zejście ma bardziej górski charakter, gdyż kroczymy po kamienno-ziemnej ścieżce, a nie asfalcie. Stąd w maksymalnie 1,5 godz. dojdziemy do Strbyskiego Plesa (1346 m n.p.m.). To miejscowość znana miłośnikom sportów zimowych – znajduje się tutaj skocznia oraz wyciągi narciarskie.

Dla turystów letnich polecam spacer wokół jeziora, zajmie to niecałą godzinę.

Powrót elektriczką, też dla tych, którzy rano zostawili samochód na parkingu przy stacji kolejowej Popradzkie Pleso.

Dziękujemy Lechowi Dobroczyńskiemu za kolejny świetny opis tatrzańskiej wycieczki.

 

Poniżej schronisko.

 

Mapa wycieczki.