Popradzki Staw (Słowacja)

Tatry Wysokie

Punkt startowy: Stacja Kolejowa Popradzkie Pleso

Poziom trudności

Łatwa

Długość trwania

2-4h

Wózek dziecięcy

Tak

Pies

Nie

Rower

Tak

Data wpisu

30/09/2021

Opis

To kolejny wpis Lecha Dobroczyńskiego, tym razem dotyczy trasy na Słowacji, w skrócie:

1) Trasa łatwa, czas jej przejścia to około 4h. Można śmiało wybrać się na wycieczkę z małymi dziećmi.

2) Start ze stacji kolejowej Popradzkie Pleso (1245m), do której można dojechać tzw. elektriczką (kolejką elektryczną) z Popradu, Starego Smokovca lub Tatrzańskiej Łomnicy.

3) W pobliżu znajduje się też duży parking, który w sezonie jest mocno oblegany, gdyż stanowi m.in. punkt startowy na Rysy.

Opis pełny i zdjęcia.

Wejście na szlak następuje niebieskim szlakiem, na którym nie napotkamy na żadne trudności. Przekraczamy mostkiem rzekę Poprad i trzymając się asfaltu  bardzo powoli nabieramy wysokości idąc w kierunku Doliny Mięguszowieckiej.  Podejście kojarzy się z wycieczką do Morskiego Oka i jest to tym trafniejsze, iż Popradzki Staw należy również do jednych z piękniejszych w Tatrach. Jest łatwy do zdobycie, zajmuje to około jednej godziny. Szlak niebieski jest udostępniony również dla rowerzystów.

Pod koniec podejścia, na Popradzkiej Polanie (1400m) odchodzi w prawo żółty szlak. Dotrzemy też nim do naszego celu, zajmie to nam więcej czasu, ale po drodze zwiedzimy symboliczny cmentarz. Jest to interesujące miejsce, gdzie od 70 lat mocowane do skał są tabliczki i krzyże upamiętniające osoby, które zginęły w Tatrach, bądź też były bardzo z nimi związane.

Po zwiedzeniu cmentarza kontynuujemy marsz żółtym szlakiem i niebawem docieramy do Popradzkiego Stawu (1494m). Po obowiązkowej sesji fotograficznej obchodzimy staw po lewej stronie, aby dotrzeć do leżącego naprzeciwko schroniska. To spory obiekt, oferujący około 160 łóżek, który ma bardzo szeroką ofertę atrakcji na miejscu (wyszynk, sauna, bilard, wypożyczalnia sprzętu turystycznego), jak i usług przewodnickich o każdej porze roku. W pierwszej połowie września 2021 noclegi w schronisku były dostępne od ręki.

Zejście do Szczyrbskiego Jeziora  (Strbyske Pleso) możliwe jest dwoma szlakami – czerwonym i zielonym, które w pewnym momencie łączą się w jeden. Zejście ma bardziej górski charakter, gdyż kroczymy po kamienno-ziemnej ścieżce, a nie asfalcie. Stąd w maksymalnie 1,5h dojdziemy do Strbyskiego  Plesa (1346m). To miejscowość znana miłośnikom sportów zimowych – znajduje się tutaj skocznia oraz wyciągi narciarskie.

Dla turystów letnich polecam spacer wokół jeziora, zajmie to niecałą godzinę.

Powrót elektriczką, też dla tych którzy rano zostawili samochód na parkingu przy stacji kolejowej Popradzkie Pleso.

Zdjęcia poniżej.

 

Poniżej schronisko.

 

Mapa wycieczki.