Wycieczka na Predný Choč (1249 m n.p.m.) i Likavský hrad (606 m n.p.m.), znajdujących się w paśmie Chočské Vrchy na Słowacji, w skrócie:
1) Trasa średnio trudna, jest jedno ostre podejście pod Predný Choč.
2) Można pójść z psem.
3) Po drodze nie ma schroniska, największą atrakcją jest znajdujący się na końcu trasy Likavský hrad, czyli Zamek Likavka.
4) Start: Likavka, rynek, parking bezpłatny.
Polceam poniższy film, następnie pełny opis, zdjęcia i mapa.
Opis pełny, początek szlaku, Likavka – Sedlo Spuštiak
W miejscowści Likavka zaparkowałem obok urzędu. Od razy widać góry, idealnie m.in. piękne Sidorovo.
Obok urzędu zauważyłem pomnik ku czci poległych w Litavce w roku 1945, a na początku szlaku jest także ładny miejscowy kościół. Niestety trasa za zabudowaniami Likavki długo jest dosyć nieciekawa. Trzeba przejść pod budowaną na wysokich betonowych słupach autostradą. W upalny dzień ten odcinek dał mi się najbardziej we znaki. Dopiero po minęciu urokliwej kapliczki zacząłem wchodzić w las. Ścieżka początkowo wyglądała na dosyć dziką, po drodze nie spotkałem nikogo, wędrowałem sobie więc spokojnie do Sedla Spuštiak – czyli Przełęczy Spuštiak, mijając jeszcze Razcestie pod Smrekovom (705 m n.p.m.). Kilka zdjęć z tego odcinka poniżej.
Sedlo Spuštiak – Predný Choč
Za przełęczą szlak jest już całkiem zalesiony i po chwili zaczyna się trudniejsze podejście. Gwoli ścisłości – szlak nie dociera dokładnie do szczytu Predný Choč. Trzeba do niego nieco podejść. Za nim zaczyna się już zejście, bardzo przyjemne i oferujące od czasu do czasu ładne widoki.
Kilka zdjęć z tego odcinka poniżej.
Likavský hrad, podsumowanie i mapa
Po około 4 godzinach wędrówki dotarłem do średniowiecznego Zamku Likavka, a ściślej, do jego ruin. Zamek wznosi się nad wsią Likavka. Został on zbudowany w 1335 roku, na polecenie żupana Donca.
Budowla została wzniesiona na skalistym wzgórzu u podnóży Predniego Choca. Strzegła ona szlaku handlowego, wiodącego stąd do Polski.
Po zniszczeniach, które miały miejsce głównie w XIX wieku, rozpoczęły się w latach 70-tych XX wieku prace rekonstrukcyjne. Odbudowano m.in. wieżę zamurowanej starej bramy, trzecią bramę, fragmenty murów dolnego i górnego zamku. Dla turystów udostępniono wspomnianą wieżę z towarzyszącą jej wystawą dotycząca dziejów zamku oraz dolne dziedzińce.
Kilka zdjęć zamku poniżej. Następnie mapa tej około 12-kilometrowej wycieczki, którą serdecznie polecam.